Wezuwiusz to jedyny czynny wulkan w Europie znajdujący się na stałym lądzie. W starożytności jego okolice słynęły tylko z doskonałych winnic. Teraz słyną nie tylko z wybornego trunku, ale i z mrocznej przeszłości. Reporterka 24 przysłała nam zdjęcia ze swojej podróży do Neapolu.
Reporterka 24, Ewa Rz., zrobiła zdjęcia Wezuwiusza w czasie wycieczki objazdowej po Włoszech. Wulkan niegdyś był znany, jako Monte Somma, ale po starym wierzchołku pozostał tylko półkolisty wał, który otacza obecny krater. Wezuwiusz, zaliczany do stratowulkanów, jest jednym z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata.
- Po erupcji wulkanu, która zniszczyła Pompeje, wierzchołek góry zapadł się i teraz tworzy coś na kształt siodła - pisze Ewa Rz.
Do pewnej wysokości Wezuwiusza docierają autobusy. Później trzeba już iść o własnych siłach.
- Upał był ogromy, większy niż normalnie we wrześniu. Drogę pokrywały "gruzelki" – skarży się Reporterka 24. Widok krateru jest dość ponury. Widać wypaloną ziemię.
Bycie czujnym nie zaszkodzi
Wezuwiusza zalicza się do wulkanów drzemiących. Wśród badaczy nie ma zgody, co do jego ewentualnej aktywności. Jedni twierdzą, że jest już wygasłym wulkanem, drudzy, że to tylko jeden z jego spokojnych etapów, po którym nastąpi wybuch.
- Blisko szczytu da się wyczuć lekki zapach siarki. Wulkan jest świetnie monitorowany. Dookoła niego umieszczone są czujniki. Komora pod Wezuwiuszem jest już mocna wypełniona lawą. Jednak ludzie mieszkający w jego okolicy nie panikują – dodaje.
W razie erupcji trzeba będzie ewakuować około miliona mieszkańców. W razie niebezpieczeństw ciężko jednak znaleźć drogę ucieczki, gdyż jezdnie nie są rozbudowane.
Piękny widok na Zatokę Neapolitańską
Ze szczytu Wezuwiusza roztacza się przepiękny widok nie tylko na Neapol, ale i całą Zatokę Neapolitańską.
- Widok ze szczytu był mocno zamglony; zresztą mgła w Zatoce Neapolitańskiej jest normą – pisze Ewa Rz.
Najbardziej wzmożonym okresem aktywności Wezuwiusza były lata 1631-1872. Jednak sławę przyniosła mu inna erupcja z 24 sierpnia 79 r. n. e., kiedy to doszczętnie zostało zniszczone miasto Pompeje, Herkulanum oraz Stabie. Ostatni duży wybuch odnotowano w marcu 1944 roku.
Autor: usa//aq / Źródło: Kontakt 24