Weneckie tramwaje: osobne wejścia dla turystów
Od wtorku we włoskiej Wenecji do najbardziej zatłoczonych tramwajów wodnych turyści i mieszkańcy będą wchodzić osobnymi wejściami. Eksperyment wprowadzono w związku z rekordowym napływem gości z całego świata.
Tramwaje wodne, czyli vaporetti, to podstawowy środek transportu na Canal Grande. Podczas wakacji są one całkowicie oblężone przez turystów. Aktualnie przebywa ich tam około 100 tysięcy dziennie.
- Wenecja pęka w szwach - alarmują władze miejskie.
Przez turystów spóźniają sie do pracy
Wenecjanie nie od dziś narzekają na to, że nie mogą normalnie podróżować po swoim mieście tramwajem wodnym, ponieważ muszą stać razem z turystami w niekończących się kolejkach i walczyć z nimi o miejsce na pokładzie. Niejednokrotnie w takich kolejkach dochodzi do awantur i protestów.
W obliczu tych narzekań, władze wystąpiły z radykalnym pomysłem, który ma dać szanse na skorzystanie z tego środka komunikacji mieszkańcom, którzy stanowią zdecydowaną mniejszość pasażerów.
Dlatego też obywatele Wenecji, którzy posiadają na przykład bilet miesięczny i specjalną legitymację, będą wchodzić do tramwaju z jednej strony statku, a turyści z normalnymi biletami - z drugiej.
Dyskryminacja? Władze miejskie, broniąc się przed zarzutami dyskryminacji, wyjaśniły, że dwie osobne kolejki do tramwaju oraz oddzielne wejścia nie są w żadnym razie jej przejawem.
- Chodzi wyłącznie o to, aby nie dopuszczać do tego, by grupy turystów, czasem z bagażami, zajęły wszystkie miejsca na pokładzie pozostawiając na przystani na przykład ludzi spieszących się do pracy - zapewniają oficjele.
- Wyjątkowy napływ zwiedzających w obecnym okresie wymusił tę pilną interwencję - powiedział Roberto Panciera asesor do spraw turystyki w zarządzie miasta.
Jeśli obecny eksperyment się powiedzie, zostaną nim objęte kolejne linie wodnych tramwajów.
Autor: map//ŁUD / Źródło: PAP
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałem. Obowiązuje też prognoza zagrożeń. Wynika z niej, że w najbliższych dniach możliwe są w części kraju gwałtowne burze.
Żar poleje się z nieba. Wydano alarmy nawet drugiego stopnia
Na południu Chorwacji w rejonie Omisza wybuchł pożar. Jak przekazała straż, został wywołany przez człowieka. Ogień strawił kilkanaście domów. Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków, choć najgorsze już minęło. Konieczne były ewakuacje mieszkańców oraz turystów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje Polaków, którzy przebywają w tamtych rejonach.
Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru
Stwierdzenie "tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" zostało sformułowane przez Paracelsusa, XVI-wiecznego lekarza uważanego za ojca nowoczesnej medycyny. Prawo to leży u podstaw dzisiejszej toksykologii, przypominając o cienkiej granicy między zbawiennym a szkodliwym działaniem tego samego związku. W ocieplającym się świecie lekarze i badacze muszą jednak mierzyć się z czynnikami przesuwającymi te granice w sposób, który nie do końca możemy przewidzieć.
Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice
Fala upałów nawiedziła południową Hiszpanię. W piątek termometry pokazały miejscami aż 40 stopni Celsjusza. Przed spiekotą wydano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia. Również w Wielkiej Brytanii było tego dnia gorąco.
Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"
W Turcji trwają prace nad wzmocnieniem wrażliwych punktów konstrukcyjnych słynnego meczetu Hagia Sophia, który położony jest w Stambule. Inżynierowie i eksperci do spraw dziedzictwa kulturowego wykorzystują zaawansowane symulacje trzęsień ziemi, aby lepiej przygotować świątynię na takie wydarzenia.
Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi
Trwające właśnie letnie przesilenie rozpoczyna piękny czas. Jednocześnie zaczynamy jednak przyglądać się kociołkowi śródziemnomorskiemu i szacować, jak realne może być majaczące zwykle o tej porze widmo powodzi. W oparciu o kształtującą się w ostatnich tygodniach cyrkulację powietrza nad Europą - raz z północy, raz z południa - możemy pokusić się o stwierdzenie, że tegoroczne wakacje w Polsce będą typowe: przyjemne, bez długiej suszy i fal gorąca zmieniających lato w piekło.
Lato "utkane z fal gorąca i chłodu". Co mówią modele?
W sobotę o godzinie 4.42 rozpoczęło się astronomiczne lato. Potrwa ono do 22 września. Wśród najciekawszych zjawisk do obserwacji na letnim niebie będą roje meteorów, w tym sierpniowe Perseidy, a także zaćmienie Księżyca, które przypadnie 7 września.
Rozpoczęło się astronomiczne lato
- Źródło:
- timeanddate.com, tvnmeteo.pl, PAP
Jezioro Eyre w Australii wypełniło się wodą, choć przez większość czasu jego misa jest całkowicie sucha. Na skutek intensywnych opadów deszczu we wschodniej części kraju jezioro stopniowo wypełniło się wodą. Co ciekawe, to największy zbiornik na kontynencie, a jego pojawienie się przyciąga zwierzęta.
Zasolona równina zmieniła się w jezioro
Lot Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmos musi poczekać. Start misji Axiom-4, początkowo zaplanowany na 29 maja 2025 roku, był już wielokrotnie przekładany z powodu warunków pogodowych i problemów technicznych. O opóźnieniach w lotach kosmicznych i towarzyszących im procedurach opowiadał w rozmowie z tvnmeteo.pl popularyzator nauki doktor Tomasz Rożek.
Dlaczego lot Polaka w kosmos odsuwa się w czasie? "To skomplikowane"
Planowany na niedzielę start misji Ax-4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim został odwołany, by dać dodatkowy czas na analizę sytuacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - podała NASA. Ma to związek z wyciekiem w rosyjskim module Zwiezda.
Start misji z polskim astronautą odwołany. Potrzebny jest "dodatkowy czas"
Podwodne łąki trawy morskiej w Morzu Śródziemnym są zagrożone przez działalność człowieka. To mało znane środowiska, które zapewniają szereg korzyści zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Naukowcy zanurzyli się pod wodę, aby ocenić straty wywołane przez ruch turystyczny i rybołówstwo.
Komary latem potrafią być prawdziwym utrapieniem. Osoby, które nie cierpią tych uciążliwych owadów, z pewnością ucieszą się z tego, że w tym roku powinno być ich mniej. Ekspert z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wyjaśnia, czemu tego lata komary mogą nam dać spokój.
Co z komarami w tym roku? Ekspert o tym, co nas czeka
W centralnych i południowych Chinach ogłoszono pierwsze w tym roku czerwone alerty. Wszystko w związku ze zbliżającym się corocznym monsunem w Azji Wschodniej. Intensywne opady już wyrządziły ogromne szkody, a do kraju zbliża się kolejna porcja ulew.
Monsun przybiera na sile. Pierwsze takie ostrzeżenia w tym roku
Martwa foka została znaleziona na plaży w Sarbinowie (woj. zachodniopomorskie). Informację otrzymaliśmy na Kontakt24. Jak wyjaśnił Sebastian Barszczewski z Błękitnego Patrolu WWF, w czwartek do służb wpłynęło kilka podobnych zgłoszeń.
Bałtyk wyrzucił na brzeg kilka martwych fok. Dlaczego zginęły
Metan, będący gazem cieplarnianym, stanowi zagrożenie dla klimatu na Ziemi. Jak sugerują nowe badania, dla niektórych istot żyjących w głębi oceanu stanowi jednak pożywny posiłek. CNN pisze o odkryciu "pierwszych pająków morskich napędzanych metanem". Co ciekawe, nie żywią się nim same - w pozyskiwaniu pokarmu wykorzystują mikroskopijnych pomocników.
Tuż przed północą w poniedziałek niebo nad Polską rozświetlił bolid, czyli jasny meteor. Zjawisko zarejestrowały stacje obserwacyjne sieci Skytinel. Jak przekazali eksperci, na Ziemię mogły spaść fragmenty skał kosmicznych w postaci meteorytów.
Kula ognia nad Polską. Jej fragmenty mogły spaść na Ziemię
Przyczyną eksplozji rakiety Starship od SpaceX mogła być awaria zbiornika na azot - przekazał w mediach społecznościowych Elon Musk. Gigantyczny pojazd wybuchł w środę podczas rutynowego testu. Jak przekazała firma, maszyna "doświadczyła poważnej anomalii".
Eksplozja megarakiety Starship. Elon Musk o przyczynie
Ostatnia erupcja Lewotobi Laki-laki na wyspie Flores w Indonezji wymusiła kolejne ewakuacje mieszkańców oraz spowodowała utrudnienia w ruchu lotniczym. Wulkan jest jednak niespokojny od wielu miesięcy, co w negatywny sposób wpływa na lokalną społeczność. Niektórzy musieli przeprowadzić się do schronisk.
Żyją w schronisku od miesięcy, bo na ich domy spada popiół
W środę temperatura w Hiszpanii przekroczyła 40 stopni Celsjusza. W związku z upałami w części kraju pierwszy raz w tym sezonie wydano czerwone ostrzeżenia, czyli najwyższego stopnia. W czwartek również ma być gorąco, dodatkowo prognozowane są groźne burze.
Ponad 40 stopni, pierwsze czerwone alerty
Kucyk bez kopytka urodził się w stanie Wirginia. Udzielenie pomocy zwierzęciu nie należało do łatwych, źrebak należał bowiem do półdzikiego stada. Samiczka otrzymała protezę i chociaż nigdy nie będzie mogła wrócić na wolność, znalazła kochającą, przyszywaną rodzinę.
Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"
Azjatyckie brunatnice z gatunku undaria pierzastodzielna pojawiły się na plażach w Portugalii - alarmują lokalni biolodzy. Obecność glonów wakame, które w kuchni japońskiej są przysmakiem, zaobserwowano szczególnie na północno-zachodnim wybrzeżu. Eksperci ostrzegają, że te egzotyczne organizmy są groźne dla miejscowych ekosystemów.