Co ma wpływ na długość naszego życia? Czy unikanie mięsa spowoduje, że będziemy żyli dłużej i będziemy zdrowsi? Sprawdź to!
Przeprowadzono wiele badań, co ma wpływ na długość naszego życia. Dowiedz się, czy wegetarianizm może spowodować, że będziesz żył dłużej i w dobrym zdrowiu.
Nasza zdolność do długiego życia jest związana z genami i środowiskiem życia. Przeprowadzono badania, do których zaangażowano pary bliźniaków. Naukowcy odkryli, że nie więcej niż 30 proc. stanowi wpływ genów na okres naszego życia, co oznacza, że największa grupa czynników to środowisko, w którym żyjemy. Do tej grupy należy dieta, która jako jedna z niewielu czynników została dokładnie zbadana. Zanalizowano m.in. ograniczenie kalorii i okazało się, że ma to wpływ na długość życia u małych stworzeń. Jednak to co wpływa na życie myszy, niekoniecznie przekłada się na ludzi.
Badania i wnioski
Jednak to co jemy również może być bardzo ważne. W badaniach szczególnie skupiono się na jedzeniu mięsa. Przebadano 100 tys. Amerykanów w ciągu pięciu lat. Okazało się, że śmiertelność u ludzi, którzy nie jedli mięsa była mniejsza. Ten efekt był szczególnie zauważalny u mężczyzn.
Metaanaliza, która polegała na połączeniu i ponownym przeanalizowaniu różnych danych również wykazała, że dieta uboga w mięso jest związana z długowiecznością. Okazało się także, że im dłużej ktoś nie je mięsa, tym korzyści są większe.
Jednak wyniki nie wszystkich badań to potwierdzają. Niektóre badania wykazały, że różnice w długości życia pomiędzy wegetarianami i osobami mięsożernymi są niewielkie lub nie ma ich wcale.
Znane fakty
Natomiast znane dowody są takie, że dieta bezmięsna może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego, wysokie ciśnienie krwi, czy nawet raka. Są także dowody na to, że dieta wegańska może powodować większe korzyści zdrowotne niż standardowa dieta wegetariańska.
Czy jednak można jasno stwierdzić, że unikanie mięsa wydłuży życie? Odpowiedź brzmi: jeszcze nie.
Problem z długowiecznością
W porównaniu z wieloma stworzeniami, ludzie żyją bardzo długo. Z tego powodu, zbadanie co wpływa na długowieczność jest bardzo trudne. Trzeba byłoby zbadać całe życie człowieka, co oczywiście trwałoby bardzo długo. Zamiast tego, naukowcy analizują rekordy zdrowotne i badają ochotników w krótszych okresach czasu. Mierzą wtedy wskaźniki zgonów i badają skłonność poszczególnych grup do szybszej śmierci. Stąd biorą się stwierdzenia, jaki wpływ na długowieczność mają różne aktywności, m.in. unikanie mięsa.
Z takiego podejścia wynikają jednak problemy. Znalezienie powiązania pomiędzy jedzeniem mięsa i wcześniejszą śmiercią niekoniecznie oznacza, że jedzenie mięsa faktycznie tak wpływa na długość życia. Innymi słowy, korelacja pomiędzy rzeczami nie oznacza, że jedna rzecz jest przyczyną drugiej.
Może być tak, że wegetarianizm i długowieczność są związane, ale inna zmienna może wyjaśniać to połączenie. Wegetarianie mogą np. ćwiczyć więcej, mniej palić i pić mniej alkoholu niż osoby jedzące mięso.
Niewiarygodne dane
Badania nad odżywianiem polegają także na danych pochodzących od ochotników, którzy dokładnie i szczerze zapisywali, co jedzą. Niestety, takie dane mogą nie być wiarygodne. Ludzie mają tendencję do zaniżania spożytych kalorii i zawyżania ilości zdrowego jedzenia w diecie. Jeśli nie zostanie zbadana dokładnie dieta ludzi i długość ich życia naukowcy nie dojdą do wiarygodnych wniosków.
W takim razie, czy powinniśmy unikać mięsa by żyć długo w zdrowiu? Klucz do starzenia się w zdrowiu leży w ogólnym dbaniu o naszą dietę. Dotychczas wiadomo, że unikanie mięsa może zmniejszyć szansę na zachorowanie na wiele chorób. Jasnym dowodem jest jednak to, że warto unikać innych rzeczy, które mają niekorzystny wpływ na długość życia, np. palenie papierosów. Warto za to regularnie ćwiczyć.
Jeśli bardzo lubisz mięso i nie chcesz z niego rezygnować, dowiedz się, jak zdrowo grillować:
Autor: AP/rp / Źródło: iflscience.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock