Pomimo że widać lekką poprawę pogody, IMGW nadal ostrzega przed wysokim stanem wody w rzekach. GOPR natomiast zaznacza, że niebezpiecznie jest w górach.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia hydrologiczne w związku ze spływem wód opadowych na górnej Odrze i przemieszczaniem się fali wezbraniowej na Wiśle. Alerty obowiązują w południowo-wschodniej części kraju. Niebezpiecznie jest również w górach.
Ostrzeżenia hydrologiczne
Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia obowiązują w województwach:
- śląskim od czwartku od godz. 10 do piątku do godz. 6, w związku ze spływem wód opadowych na górnej Odrze prognozuje się dalsze wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej. W Krzyżanowicach i Raciborzu-Miedoni spodziewane są przekroczenia stanów ostrzegawczych;
- świętokrzyskim od czwartku od godz. 12 do piątku do godz. 12.00 w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, na odcinku Wisły na obszarze województwa, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (w profilach: Sandomierz oraz Zawichost);
- małopolskim od czwartku od godz. 8.30 do piątku do godz. 15 w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, na odcinku Wisły na terenie województwa, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Na Wiśle w profilu Jawiszowice istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego;
- podkarpackim od czwartku od godz. 8 do piątku do godz. 12 w związku ze spływem wód opadowych, na odcinku Wisły na terenie województwa (w profilu Koło), prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanu ostrzegawczego. Na dopływach Wisły na terenie województwa spodziewana jest tendencja spadkowa poziomu wody, przy punktowo przekroczonych stanach ostrzegawczych (Wisłok w profilach Krosno oraz Żarnowa).
Co oznaczają ostrzeżenia hydrologiczne?
Ostrzeżenia drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych - Ho, lecz poniżej stanów alarmowych - Ha".
Zagrożenie w górach
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Krynicy ostrzega przez wycieczkami w górne partie Beskidu Sądeckiego z powodu opadów śniegu (20-30 cm). Mokry śnieg, który zalega na koronach drzew, powoduje samoczynne łamanie się gałęzi. Poruszanie się szlakami pod takimi drzewami grozi bardzo dużym niebezpieczeństwem, a nawet śmiercią.
Najbardziej niebezpieczne warunki są w Beskidzie Sądeckim w Pasmie Jaworzyny Krynickiej i Pasmie Radziejowej. Taka sytuacja może utrzymać się do nadejścia ocieplenia i do momentu, kiedy śnieg zalegający na koronach drzew stopnieje.
Autor: zupi,AP,AD/jap,tw,map / Źródło: IMGW; GOPR
Źródło zdjęcia głównego: IMGW/ TVN Meteo