Wchodzą do domów, jest ich coraz więcej. "Nie widziano ich od pokoleń"

[object Object]
Niedźwiadek sturlał się ze stromego stoku wprost na szlakTygodnik Podhalański/TVN24
wideo 2/20

Zwiększanie się populacji niedźwiedzia czarnego w Stanach Zjednoczonych stawia dużą liczbę Amerykanów przed poważnym wyzwaniem - co zrobić z ogromnymi, włochatymi sąsiadami, którzy włamują się do ich domów, wyjadają jedzenie i wypijają napoje z puszek?

Do bezpośredniego kontaktu ludzi z niedźwiedziami czarnymi coraz częściej dochodzi w miejscach, w których te dwa gatunki nie wchodziły w interakcję od wielu dekad.

- Niedźwiedzie zaczynają pojawiać się w miejscach, w których nie widziano ich od pokoleń, od 80 lub więcej lat - powiedział cytowany przez "Guardiana" Jon Beckmann, dyrektor naukowy programu Rocky Mountain West w Stowarzyszeniu Ochrony Środowiska Naturalnego.

- Widzimy konflikty na zachodzie, jak również w Nowym Jorku, New Jersey. Chcemy widzieć większą liczbę gatunków (zwierząt - red.) w naszym krajobrazie, ale musimy zdawać sobie sprawę z tego, że mają one wpływ na ludzi, kiedy dochodzi do interakcji - dodał.

Konieczne bliższe poznanie

Beckmann wziął udział w badaniach, których wyniki niedawno opublikowano, a które analizowały rosnącą populację niedźwiedzi w okolicach Nevady, włączając w to region jeziora Tahoe.

Z badań wynika, że w okresie od 1997 do 2013 roku około 300 niedźwiedzi w tym regionie zginęło w wyniku zderzeń z samochodami lub zastrzelenia przez ludzi, którzy czuli się zagrożeni. W tym samym okresie populacja niedźwiedzi wzrosła o około 16 procent. Oznacza to między innymi, że miejsca życia niedźwiedzi nakładają się z nowymi osiedlami ludzi.

Mieszkańcy, którzy nie przywykli do obecności niedźwiedzi, byli zmuszeni do szybkiego zapoznania. Jeden z producentów słodyczy spotkał zwierzę, które włamało się do budynku i zjadło blisko 11 kilogramów masła. Inny spotkał niedźwiedzia, który wyjadł z torby 23 kilogramy nasion dla ptaków.

Obrońcy przyrody pracują nad załagodzeniem tego konfliktu. Nakłaniali społeczność do instalowania "niedźwiedzioodpornych" koszy na śmieci, usuwania karmników dla ptaków i wprowadzenia zakazu dokarmiania niedźwiedzi czarnych. A trzeba powiedzieć, że jest to gatunek, który przed zapadnięciem w sen zimowy konsumuje około 25 tysięcy kilokalorii dziennie.

Wychodzą do ludzi w poszukiwaniu pozywieniaShutterstock

Zakaz polowań

Jednym z pomysłów jest odstrzał zwierząt. Jednak we wschodnich stanach USA zdania co do słuszności prowadzenia polowań na niedźwiedzie, były podzielone. Na przykład w New Jersey, które ma najgęstszą populację niedźwiedzi spośród wszystkich stanów, niedawno wydano zakaz polowań. W styczniu stanowe agencje zajmujące się przyrodą przestrzegały, że skutkiem wprowadzenia zakazu może być podwojenie się populacji niedźwiedzi w ciągu zaledwie czterech lat.

Coraz więcej spotkań

Populacja niedźwiedzia w Connecticut wynosi kilkaset osobników. Zwierzęta wchodzą tam w - czasami nieprzyjemne - interakcje z ludźmi. Media informowały o 82-letniej kobiecie, która obudziła się w swojej sypialni i zobaczyła niedźwiedzia. Zwierzę przeszło do kuchni, gdzie splądrowało szafki, po czym uciekło do lasu. Kolejny niedźwiedź włamał się do samochodu, a jeszcze inny został zastrzelony, kiedy znaleziono go w kojcu z kozami.

W ciągu ostatniego roku odnotowano tam rekordową liczbę 22 "włamań" dokonanych przez niedźwiedzie. - To straszne - mówił cytowany przez "Guardiana" Tom Bradley, którego dom w Canton odwiedził niedźwiedź. - Prędzej czy później jakieś dziecko, starsza osoba, może pies, wyjdzie na zewnątrz i stanie pomiędzy niedźwiedziem a jego dzieckiem. To będzie katastrofa - dodał.

Również w stanie Nowy Jork odnotowano rekordową liczbę spotkań z misiami. W tym roku mieszkańcy zgłosili ponad 1300 incydentów.

Niedźwiedzie coraz częściej spotykają się z ludźmiShutterstock

Sytuacja się zmienia

Chociaż liczba siedlisk niedźwiedzi czarnych znacznie się zmniejszyła od czasu przybycia pierwszych Europejczyków do Ameryki Północnej, to jednak spowolnienie wylesiania i nowe prawa łowieckie sprawiły, że ta sytuacja powoli się zmienia. Szacuje się, że na terenie całych Stanów Zjednoczonych mieszka około 300 tysięcy niedźwiedzi czarnych.

Mimo coraz częstszego zazębiania się obszarów życia ludzi i tych potencjalnie niebezpiecznych zwierząt, ich ataki na mieszkańców są coraz rzadsze.

- Na świecie nie brakuje pożywienia dla niedźwiedzi, brakuje ludzkiej tolerancji dla współistnienia z nimi - mówił David Mattson specjalizujący się w badaniu tych zwierząt. - Niedźwiedzie czarne i pumy są reliktami Plejstocenu. Są jednymi z niewielu dużych drapieżników, które przeżywają napór ludzi na tym kontynencie. Wszystko dlatego, że są nieśmiałe i mają tendencję do unikania konfliktów - dodał.

Mattson powiedział, że istnieją proste metody, które pozwalają uniknąć konfliktów. Są to między innymi: zabezpieczanie odpadów żywnościowych i budowa odpornych na niedźwiedzie ogrodzeń. Jego zdaniem całkowite uniknięcie spotkań jest niemożliwe, jednak odstrzał również nie jest dobrym rozwiązaniem.

Autor: //aw / Źródło: theguardian.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni to ciąg dalszy chłodnej aury, miejscami nawet zimowej, ale już niedługo pogoda mocno się zmieni. Wartości, jakie zobaczymy na termometrach w niedzielę, zadowolą ciepłolubnych.

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy należy spodziewać się przymrozków oraz oblodzenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Żółte alarmy obowiązują niemal w całej Polsce.

Dwa rodzaje zagrożeń. Mapa Polski żółta od alarmów

Dwa rodzaje zagrożeń. Mapa Polski żółta od alarmów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się lokalnie z dość dużym mrozem. Środa 9.04 przyniesie słabe opady deszczu w części kraju. Na termometrach zobaczymy do 13 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 9.04. Nocą w wielu regionach zrobi się mroźnie

Pogoda na jutro - środa, 9.04. Nocą w wielu regionach zrobi się mroźnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą zmagać się z alergią. Kilka lat temu w ogrodzie zoologicznym w Chicago odkryto, że mieszkający tam niedźwiedź polarny Siku jest uczulony między innymi na ludzki naskórek.

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Źródło:
BBC

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół Słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24