Warszawa – co zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

[object Object]
Puszczyki w warszawskim parkuKontakt 24/Krzysztof Podgórzak
wideo 2/27

Co zobaczyć w Warszawie? Chciałoby się odpowiedzieć – wszystko. W stolicy Polski jest tak wiele miejsc wartych odwiedzenia, że podczas krótkiej wycieczki nie da się ich wszystkich odkryć. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne i co zwiedzić w Warszawie.

Mając niewiele czasu w Warszawie, warto zobaczyć zabytki usytuowane wzdłuż Traktu Królewskiego.

W Warszawie można odpocząć w wielu parkach – m.in. w Łazienkach Królewskich, Parku Saskim czy Parku Ujazdowskim.

Jeżeli szukasz innego klimatu niż typowo wielkomiejski, możesz wybrać się na prawą stronę Wisły i zwiedzić Pragę.

Co zobaczyć w Warszawie? Stare Miasto

Warszawskie Stare Miasto to obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania stolicy. W trakcie II wojny światowej, a zwłaszcza Powstania Warszawskiego, jego znaczna część (około 90 proc.) została zniszczona. Po wojnie dokonano rekonstrukcji Starówki na podstawie dawnych planów i badań historycznych. Zrobiono to z takim pietyzmem, że w 1980 roku została wpisana na listę UNESCO.

Spacer warto zacząć na Placu Zamkowym. To tam stoi Kolumna Zygmunta III Wazy – króla, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Jeżeli chcesz znaleźć dobry punkt orientacyjny na Starym Mieście, to najlepszym będzie właśnie kolumna Zygmunta. Po obejrzeniu pomnika warto zwrócić uwagę na Zamek Królewski. To dawna siedziba władców Polski. W środku możesz zwiedzić królewskie apartamenty, odtworzone zostały również ogrody.

Z Placu Zamkowego spacerem dotrzesz na Rynek Starego Miasta. Historia tego miejsca sięga XIII i XIV wieku. Było ważnym placem w życiu miasta – odbywały się tu różne uroczystości, jarmarki, ale także tutaj dokonywano publicznych egzekucji. Dzisiaj to miejsce tętni życiem. Latem restauratorzy zapraszają do ogródków, zimą można tu podziwiać choinkę i niezwykłe iluminacje.

Warszawa/StarówkaShutterstock

Na samym środku Rynku zobaczysz symbol Warszawy – Syrenkę. Nie jest to jedyna Syrenka w stolicy, ale należy do dwóch najpopularniejszych. Drugą najsłynniejszą Syrenkę napotkasz nad Wisłą, obok Mostu Świętokrzyskiego.

Co zwiedzić w Warszawie? Barbakan i Nowe Miasto

Zanim ruszysz dalej lubianą przez turystów ścieżką w kierunku Barbakanu, przejdź z Rynku na ulicę Krzywe Koło, następnie we wciśniętą między dwa budynki wąską uliczkę Kamienne Schodki. Miejsce to najbardziej klimatyczne jest w nocy, oświetlone blaskiem latarni. Możesz również ulicą Celną dojść do Gnojnej Góry, czyli punktu widokowego, z którego zobaczysz panoramę Wisły i prawą część miasta. Gnojna Góra swoją nazwę zawdzięcza znajdującemu się w tym miejscu wysypisku śmieci i miejskich nieczystości, które funkcjonowało do 1844 roku.

Teraz warto cofnąć się do Barbakanu. Wybudowany został około 1548 roku i był elementem warszawskich murów obronnych. Teraz to miejsce lubiane przez artystów. Kiedy miniesz bramę i przejdziesz ulicą Nowomiejską, a następnie Freta, dotrzesz do Rynku Nowego Miasta. Nowe Miasto powstało z dość prozaicznej przyczyny – Stare Miasto było po prostu za ciasne. Rynek powstał na przełomie XIV i XV wieku. Ulicą Kościelną dojdziesz stamtąd do schodów, którymi trafisz do Multimedialnego Parku Fontann, gdzie odbywają się pokazy „woda-światło-dźwięk”.

Co warto zobaczyć w Warszawie? Trakt Królewski

Dobrym pomysłem na spędzenie dnia w Warszawie jest spacer Traktem Królewskim. Trakt zaczyna się na Placu Zamkowym i prowadzi Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, ulicą Belwederską, Sobieskiego aż do Wilanowa. Po drodze zobaczyć można wiele pałaców, rezydencji, kościołów, mieszczańskich kamienic, parków oraz pomników. Pomnik Adama Mickiewicza Na Krakowskim Przedmieściu ustawiony został 4,5-metrowy posąg Adama Mickiewicza wraz z kolumną i cokołem. Pomnik odsłonięto w 1898 roku w setną rocznicę urodzin poety. Podczas II wojny światowej pomnik został wywieziony do Rzeszy. Zrekonstruowany obiekt odsłonięto w 1950 roku.

Pałac Prezydencki

To największy warszawski pałac, a zarazem jeden z niewielu budynków należących dziś do władz państwa, który nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Od 1994 roku jest siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Grób Nieznanego Żołnierza

Przy Pałacu Prezydenckim warto zboczyć z głównego traktu i skręcić w ulicę Ossolińskich. Dojdziesz nią do Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tutaj znajdował się Pałac Saski, który został zniszczony po upadku Powstania Warszawskiego. Obecnie na Placu Piłsudskiego zobaczysz Grób Nieznanego Żołnierza, który powstał ku czci poległych w walce o niepodległość. Są tam również między innymi pomnik Józefa Piłsudskiego, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej i pomnik Lecha Kaczyńskiego. Za Grobem Nieznanego Żołnierza rozciąga się Ogród Saski. W nim również poza miejscami do odpoczynku znajdziesz wiele ciekawych obiektów. Są to między innymi:

- barokowe rzeźby muz i cnót;

- okazała fontanna;

- wodozbiór, który położony jest malowniczo nad stawem;

- zegar słoneczny.

Pomnik Mikołaja Kopernika

Po powrocie na Trakt Królewski, przy siedzibie Polskiej Akademii Nauk, zobaczysz pomnik Mikołaja Kopernika. Powstał z inicjatywy Stanisława Staszica w 1830 roku. Warto rozejrzeć się również wokół pomnika, ponieważ na placyku znajduje się model Układu Słonecznego. Planety, które w nim widać, początkowo były matowe, jednak z czasem wypolerowały je stopy przechodniów.

Plac Trzech Krzyży

Po spacerze Nowym Światem dotrzesz do Ronda Charles’a de Gaulle’a. Potoczna nazwa tego miejsca to po prostu „Palma” – od stojącego tu artystycznego projektu Joanny Rajkowskiej „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”. Kiedy miniesz palmę i będziesz kontynuować spacer Nowym Światem, trafisz na Plac Trzech Krzyży. Plac swoją nazwę zawdzięcza krzyżom na kolumnach, które widać w pobliżu kościoła św. Aleksandra. Tuż przy krzyżach stoi figura św. Jana Nepomucena. Sam kościół św. Aleksandra zbudowany został na wzór Panteonu.

Park Ujazdowski

Kierując się z Placu Trzech Krzyży Alejami Ujazdowskimi dotrzesz do Parku Ujazdowskiego. Zajmuje on powierzchnię 5,7 hektara, a zaprojektowany został w 1893 roku jako park miejski. To dobre miejsce do odwiedzenia z dziećmi, ponieważ w parku znajduje się okazałych rozmiarów plac zabaw. Jest tam również wiele ciekawych obiektów: staw z pergolą, liczne rzeźby, waga osobowa, aleja kasztanowa, pomniki przyrody.

Łazienki Królewskie

Ten zespół pałacowo-ogrodowy to prawdziwa wizytówka Warszawy. Łazienki Królewskie założone zostały w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zajmują powierzchnię około 76 hektarów. Mnóstwo tu ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Najważniejszym jest klasycystyczny Pałac na Wodzie, który z lądem połączony jest dwoma mostami. Na wodzie znajduje się również scena Amfiteatru. Warto obejrzeć też inne budynki: Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki i Biały Dom. Podczas spaceru ścieżkami i alejkami zwróć uwagę na ogrody w różnym stylu: Ogród Królewski (XVIII w.), Ogród Romantyczny (XIX w.), Ogród Modernistyczny (XX w.) i Ogród Chiński, gdzie latem organizowany jest festiwal lampionów.

Warszawa/Pałac na Wyspie w Łazienkach Shutterstock

Pałac Króla Jana III w Wilanowie

Na samym końcu Traktu Królewskiego – tam już trzeba dojechać – wznosi się barokowy pałac w Wilanowie. Zbudowany został w latach 1681-1696 dla króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery. Dziś mieści się tu muzeum. Wokół pałacu rozciąga się malowniczy ogród.

Atrakcje turystyczne w Warszawie – Pałac Kultury i Nauki

Trakt Królewski to oczywiście nie wszystko, co można zobaczyć w Warszawie. Jednym z pierwszych ważnych obiektów, które zobaczysz podczas wizyty w stolicy, będzie najpewniej Pałac Kultury i Nauki. Znajduje się w ścisłym centrum miasta i widać go z wielu zakątków stolicy. Jest dobrym punktem orientacyjnym. Pałac wybudowany został w latach 1952-1955 i był „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Z tarasu widokowego na wysokości 114 metrów podziwiać można panoramę Warszawy.

Ciekawe miejsca w Warszawie – Bulwary nad Wisłą

Latem jednym z ulubionych miejsc mieszkańców stolicy jest wybrzeże Wisły. Na lewym brzegu wybudowane zostały bulwary. To dobre miejsce na spacer czy odpoczynek w gronie znajomych. Znajdziesz tam altany z leżakami i siedziska z konarów drzew, punkt widokowy i mini plażę z wiklinowymi koszami. Jest też wodny plac zabaw dla najmłodszych, fontanny i trampoliny. Wieczorami odbywają się tu koncerty i imprezy, akcje artystyczne i spotkania. O Bulwarach Wiślanych mówi się, że to największy klub Warszawy.

Warszawa/bulwary nad WisłąShutterstock

Warszawska Praga

Jeżeli chcesz poczuć klimat trochę innej Warszawy, uznawanej przez wielu warszawiaków za tę najbardziej autentyczną, wybierz się na Pragę Północ. Ta część miasta nie została zburzona podczas wojny. Można tu spacerować historycznymi ulicami, na słynnej Ząbkowskiej poczuć „warsiawskie” klimaty, zjeść legendarne pyzy na Brzeskiej, na praskich podwórkach obejrzeć praskie kapliczki. Tu zobaczysz też niezwykłe praskie świątynie: neogotycką katedrę św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika oraz cerkiew prawosławną św. Marii Magdaleny.

Warszawa/kapliczka na Pradze (fot. Filip Kwiatkowski © m.st. Warszawy )Filip Kwiatkowski © m.st. Warszawy

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sobotę Polska znajdzie się w ciepłym wycinku niżu, przez co temperatura wzrośnie miejscami do 33 stopni. W niedzielę sytuacja pogodowa ulegnie zmianie. - Chłodny front, który w sobotę będzie nad Niemcami, przemieści się w niedzielę nad Polskę - mówił na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Dodał, że za chłodnym frontem napłynie zimniejsze powietrze.

"To będzie bardzo intensywna, ale krótka wizyta gorącego powietrza"

"To będzie bardzo intensywna, ale krótka wizyta gorącego powietrza"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Beryl jest obecnie huraganem trzeciej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Przyniesie intensywne opady deszczu półwyspowi Jukatan, gdzie może dojść do powodzi i osunięć ziemi. Żywioł uderzył już w Kajmany i Jamajkę, siał też spustoszenie na południowo-wschodnich Karaibach.

"Musimy podjąć ekstremalne środki ostrożności"

"Musimy podjąć ekstremalne środki ostrożności"

Źródło:
CNN, Reuters

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Pogoda na dziś. Piątek 5.07 upłynie w części kraju pod znakiem słabych opadów deszczu. Pod koniec dnia miejscami możliwe są też burze. Termometry wskażą do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 5.07. Niewielki deszcz w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 5.07. Niewielki deszcz w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie powrót upałów, mogą też pojawić się burze. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Na horyzoncie powrót burz i spiekoty. Prognoza zagrożeń IMGW

Na horyzoncie powrót burz i spiekoty. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

W kolejnych dniach pogoda w Polsce ulegnie diametralnej zmianie. W weekend wróci do nas upał, a wraz z nim pojawią się burze z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Na początku nowego tygodnia także będzie gorąco.

Nawet 33 stopnie Celsjusza. Wraz z gorącem wrócą gwałtowne zjawiska

Nawet 33 stopnie Celsjusza. Wraz z gorącem wrócą gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Kalifornia zmaga się z pożarami. Dla blisko 30 tysięcy mieszkańców wydano nakazy ewakuacji. Władze zaapelowały do mieszkańców, aby nie odpalali fajerwerków z okazji Dnia Niepodległości. Sytuację utrudnia gorąca, sucha i wietrzna pogoda.

Blisko 30 tysięcy Kalifornijczyków z nakazami ewakuacji

Blisko 30 tysięcy Kalifornijczyków z nakazami ewakuacji

Źródło:
CBS News, BBC News, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe

W hiszpańskiej Andaluzji żar leje się z nieba. W czwartek termometry mogą pokazać miejscami nawet 43 stopnie Celsjusza. Jest tak gorąco, że pracownicy Czerwonego Krzyża rozdają wentylatory, aby pomóc biedniejszym ludziom w walce z upałami.

W Andaluzji ma być tak gorąco, że rozdają wentylatory

W Andaluzji ma być tak gorąco, że rozdają wentylatory

Źródło:
ENEX,larazon.es

W środę 3 lipca rozpoczął się Open'er Festival 2024. W ciągu kilku najbliższych dni na lotnisku Gdynia-Kosakowo pojawi się wielu znanych artystów. Sprawdź, jakie aury mogą się spodziewać uczestnicy festiwalu w kolejnych dniach.

Open'er Festival 2024. Uwaga! Dziś w Gdyni może zagrzmieć

Open'er Festival 2024. Uwaga! Dziś w Gdyni może zagrzmieć

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Położony na włoskiej wyspie wulkan Stromboli uaktywnił się i wyrzucił w powietrze fontannę lawy. W wyniku tego zdarzenia część krateru się zawaliła. To jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.

Włoski wulkan Stromboli wyrzucił w powietrze strumień lawy. Nagranie

Włoski wulkan Stromboli wyrzucił w powietrze strumień lawy. Nagranie

Źródło:
Reuters,volcanodiscovery.com

Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Źródło:
PAP, BBC

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Źródło:
Frontiers

Ulewy zalały Park Narodowy Kaziranga w północnych Indiach. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkiwane przez wiele zagrożonych gatunków. Jak podały lokalne media, w powodziach utonęło 11 zwierząt. Pod wodą znalazły się także liczne miejscowości, zamieszkiwane przez ponad milion osób.

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Źródło:
Reuters, Hindustan Times

Polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła Kosmosu. W środę odbył się lot testowy, w którym urządzenie osiągnęło zamierzony pułap. To pierwszy tego typu sprzęt wykorzystujący przyjazny dla środowiska materiał napędowy.

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Źródło:
PAP Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

U północnych wybrzeży Australii trwają gorączkowe poszukiwania 12-letniego dziecka, które zaginęło podczas pływania. Policja podejrzewa, że mogło zostać zaatakowane przez krokodyla.

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Źródło:
BBC, Sky News, ABC Australia

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Kos szalał na początku tygodnia pożar, który doprowadził do ewakuacji ludności. Żywioł udało się opanować. To, jak wyglądała sytuacja na miejscu z perspektywy turysty z Polski, opowiadał na antenie TVN24 pan Wojciech.

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Chińscy naukowcy odkryli gatunek rośliny, która jest w stanie przetrwać na Marsie. To rodzaj mchu - Syntrichia caninervis - występujący w najtrudniejszych do życia ziemskich obszarach, między innymi na pustyni Mojave w Kalifornii, w Tybecie oraz na Antarktydzie.

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Źródło:
PAP, "Guardian"

Miejscowość Cogne w Dolinie Aosty na północy Włoch została w weekend poważnie dotknięta skutkami powodzi wywołanej ulewnym deszczem. Dojazd do miejsca jest utrudniony, bo zniszczona jest jedyna droga łącząca je z doliną. Włoska minister zapowiedziała sprowadzanie tam turystów za pomocą śmigłowca, co spotkało się z falą krytyki.

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Źródło:
PAP

Aż cztery leje kondensacyjne pojawiły się we wtorek w tym samym momencie w okolicach Krynicy Morskiej (woj. pomorskie). Dwa z nich to trąby wodne. Niezwykłe zjawiska udało się uchwycić na jednym zdjęciu.

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bolid, czyli jasny meteor, rozbłysnął nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. Tuż po północy niebo nad centralnymi regionami naszego kraju na chwilę stało się jasne. Jak przekazali analitycy z projektu Skytinel, którzy nagrali to zjawisko, kosmiczny gość pochodził z pasa planetoid.

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Kryzys sanitarny nad jeziorem Garda we Włoszech. W miejscowości Torri del Benaco w ciągu zaledwie kilku dni zanotowano setki przypadków zapalenia żołądka i jelit. Badania mikrobiologiczne wykazały obecność norowirusów w zbiornikach dookoła miasta.

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

Źródło:
PAP, tg24.sky.it

Wezbrany potok porwał samochód w Bieszczadach. Na pomoc ruszyli strażacy i policja, ale kierowcy nie udało się uratować. Od poniedziałku nad regionem przechodzą burze z ulewnymi opadami deszczu, a w wielu miejscach jest niebezpiecznie.

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Źródło:
PAP, KP PSP Ustrzyki Dolne

Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew i burz, które w weekend przetoczyły się nad Szwajcarią. W alpejskich kantonach wciąż trwają poszukiwania kilku zaginionych osób. Region został dotknięty licznymi podtopieniami i osuwiskami.

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, PAP