Warszawa – co zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

[object Object]
Puszczyki w warszawskim parkuKontakt 24/Krzysztof Podgórzak
wideo 2/27

Co zobaczyć w Warszawie? Chciałoby się odpowiedzieć – wszystko. W stolicy Polski jest tak wiele miejsc wartych odwiedzenia, że podczas krótkiej wycieczki nie da się ich wszystkich odkryć. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne i co zwiedzić w Warszawie.

Mając niewiele czasu w Warszawie, warto zobaczyć zabytki usytuowane wzdłuż Traktu Królewskiego.

W Warszawie można odpocząć w wielu parkach – m.in. w Łazienkach Królewskich, Parku Saskim czy Parku Ujazdowskim.

Jeżeli szukasz innego klimatu niż typowo wielkomiejski, możesz wybrać się na prawą stronę Wisły i zwiedzić Pragę.

Co zobaczyć w Warszawie? Stare Miasto

Warszawskie Stare Miasto to obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania stolicy. W trakcie II wojny światowej, a zwłaszcza Powstania Warszawskiego, jego znaczna część (około 90 proc.) została zniszczona. Po wojnie dokonano rekonstrukcji Starówki na podstawie dawnych planów i badań historycznych. Zrobiono to z takim pietyzmem, że w 1980 roku została wpisana na listę UNESCO.

Spacer warto zacząć na Placu Zamkowym. To tam stoi Kolumna Zygmunta III Wazy – króla, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Jeżeli chcesz znaleźć dobry punkt orientacyjny na Starym Mieście, to najlepszym będzie właśnie kolumna Zygmunta. Po obejrzeniu pomnika warto zwrócić uwagę na Zamek Królewski. To dawna siedziba władców Polski. W środku możesz zwiedzić królewskie apartamenty, odtworzone zostały również ogrody.

Z Placu Zamkowego spacerem dotrzesz na Rynek Starego Miasta. Historia tego miejsca sięga XIII i XIV wieku. Było ważnym placem w życiu miasta – odbywały się tu różne uroczystości, jarmarki, ale także tutaj dokonywano publicznych egzekucji. Dzisiaj to miejsce tętni życiem. Latem restauratorzy zapraszają do ogródków, zimą można tu podziwiać choinkę i niezwykłe iluminacje.

Warszawa/StarówkaShutterstock

Na samym środku Rynku zobaczysz symbol Warszawy – Syrenkę. Nie jest to jedyna Syrenka w stolicy, ale należy do dwóch najpopularniejszych. Drugą najsłynniejszą Syrenkę napotkasz nad Wisłą, obok Mostu Świętokrzyskiego.

Co zwiedzić w Warszawie? Barbakan i Nowe Miasto

Zanim ruszysz dalej lubianą przez turystów ścieżką w kierunku Barbakanu, przejdź z Rynku na ulicę Krzywe Koło, następnie we wciśniętą między dwa budynki wąską uliczkę Kamienne Schodki. Miejsce to najbardziej klimatyczne jest w nocy, oświetlone blaskiem latarni. Możesz również ulicą Celną dojść do Gnojnej Góry, czyli punktu widokowego, z którego zobaczysz panoramę Wisły i prawą część miasta. Gnojna Góra swoją nazwę zawdzięcza znajdującemu się w tym miejscu wysypisku śmieci i miejskich nieczystości, które funkcjonowało do 1844 roku.

Teraz warto cofnąć się do Barbakanu. Wybudowany został około 1548 roku i był elementem warszawskich murów obronnych. Teraz to miejsce lubiane przez artystów. Kiedy miniesz bramę i przejdziesz ulicą Nowomiejską, a następnie Freta, dotrzesz do Rynku Nowego Miasta. Nowe Miasto powstało z dość prozaicznej przyczyny – Stare Miasto było po prostu za ciasne. Rynek powstał na przełomie XIV i XV wieku. Ulicą Kościelną dojdziesz stamtąd do schodów, którymi trafisz do Multimedialnego Parku Fontann, gdzie odbywają się pokazy „woda-światło-dźwięk”.

Co warto zobaczyć w Warszawie? Trakt Królewski

Dobrym pomysłem na spędzenie dnia w Warszawie jest spacer Traktem Królewskim. Trakt zaczyna się na Placu Zamkowym i prowadzi Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, ulicą Belwederską, Sobieskiego aż do Wilanowa. Po drodze zobaczyć można wiele pałaców, rezydencji, kościołów, mieszczańskich kamienic, parków oraz pomników. Pomnik Adama Mickiewicza Na Krakowskim Przedmieściu ustawiony został 4,5-metrowy posąg Adama Mickiewicza wraz z kolumną i cokołem. Pomnik odsłonięto w 1898 roku w setną rocznicę urodzin poety. Podczas II wojny światowej pomnik został wywieziony do Rzeszy. Zrekonstruowany obiekt odsłonięto w 1950 roku.

Pałac Prezydencki

To największy warszawski pałac, a zarazem jeden z niewielu budynków należących dziś do władz państwa, który nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Od 1994 roku jest siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Grób Nieznanego Żołnierza

Przy Pałacu Prezydenckim warto zboczyć z głównego traktu i skręcić w ulicę Ossolińskich. Dojdziesz nią do Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tutaj znajdował się Pałac Saski, który został zniszczony po upadku Powstania Warszawskiego. Obecnie na Placu Piłsudskiego zobaczysz Grób Nieznanego Żołnierza, który powstał ku czci poległych w walce o niepodległość. Są tam również między innymi pomnik Józefa Piłsudskiego, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej i pomnik Lecha Kaczyńskiego. Za Grobem Nieznanego Żołnierza rozciąga się Ogród Saski. W nim również poza miejscami do odpoczynku znajdziesz wiele ciekawych obiektów. Są to między innymi:

- barokowe rzeźby muz i cnót;

- okazała fontanna;

- wodozbiór, który położony jest malowniczo nad stawem;

- zegar słoneczny.

Pomnik Mikołaja Kopernika

Po powrocie na Trakt Królewski, przy siedzibie Polskiej Akademii Nauk, zobaczysz pomnik Mikołaja Kopernika. Powstał z inicjatywy Stanisława Staszica w 1830 roku. Warto rozejrzeć się również wokół pomnika, ponieważ na placyku znajduje się model Układu Słonecznego. Planety, które w nim widać, początkowo były matowe, jednak z czasem wypolerowały je stopy przechodniów.

Plac Trzech Krzyży

Po spacerze Nowym Światem dotrzesz do Ronda Charles’a de Gaulle’a. Potoczna nazwa tego miejsca to po prostu „Palma” – od stojącego tu artystycznego projektu Joanny Rajkowskiej „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”. Kiedy miniesz palmę i będziesz kontynuować spacer Nowym Światem, trafisz na Plac Trzech Krzyży. Plac swoją nazwę zawdzięcza krzyżom na kolumnach, które widać w pobliżu kościoła św. Aleksandra. Tuż przy krzyżach stoi figura św. Jana Nepomucena. Sam kościół św. Aleksandra zbudowany został na wzór Panteonu.

Park Ujazdowski

Kierując się z Placu Trzech Krzyży Alejami Ujazdowskimi dotrzesz do Parku Ujazdowskiego. Zajmuje on powierzchnię 5,7 hektara, a zaprojektowany został w 1893 roku jako park miejski. To dobre miejsce do odwiedzenia z dziećmi, ponieważ w parku znajduje się okazałych rozmiarów plac zabaw. Jest tam również wiele ciekawych obiektów: staw z pergolą, liczne rzeźby, waga osobowa, aleja kasztanowa, pomniki przyrody.

Łazienki Królewskie

Ten zespół pałacowo-ogrodowy to prawdziwa wizytówka Warszawy. Łazienki Królewskie założone zostały w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zajmują powierzchnię około 76 hektarów. Mnóstwo tu ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Najważniejszym jest klasycystyczny Pałac na Wodzie, który z lądem połączony jest dwoma mostami. Na wodzie znajduje się również scena Amfiteatru. Warto obejrzeć też inne budynki: Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki i Biały Dom. Podczas spaceru ścieżkami i alejkami zwróć uwagę na ogrody w różnym stylu: Ogród Królewski (XVIII w.), Ogród Romantyczny (XIX w.), Ogród Modernistyczny (XX w.) i Ogród Chiński, gdzie latem organizowany jest festiwal lampionów.

Warszawa/Pałac na Wyspie w Łazienkach Shutterstock

Pałac Króla Jana III w Wilanowie

Na samym końcu Traktu Królewskiego – tam już trzeba dojechać – wznosi się barokowy pałac w Wilanowie. Zbudowany został w latach 1681-1696 dla króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery. Dziś mieści się tu muzeum. Wokół pałacu rozciąga się malowniczy ogród.

Atrakcje turystyczne w Warszawie – Pałac Kultury i Nauki

Trakt Królewski to oczywiście nie wszystko, co można zobaczyć w Warszawie. Jednym z pierwszych ważnych obiektów, które zobaczysz podczas wizyty w stolicy, będzie najpewniej Pałac Kultury i Nauki. Znajduje się w ścisłym centrum miasta i widać go z wielu zakątków stolicy. Jest dobrym punktem orientacyjnym. Pałac wybudowany został w latach 1952-1955 i był „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Z tarasu widokowego na wysokości 114 metrów podziwiać można panoramę Warszawy.

Ciekawe miejsca w Warszawie – Bulwary nad Wisłą

Latem jednym z ulubionych miejsc mieszkańców stolicy jest wybrzeże Wisły. Na lewym brzegu wybudowane zostały bulwary. To dobre miejsce na spacer czy odpoczynek w gronie znajomych. Znajdziesz tam altany z leżakami i siedziska z konarów drzew, punkt widokowy i mini plażę z wiklinowymi koszami. Jest też wodny plac zabaw dla najmłodszych, fontanny i trampoliny. Wieczorami odbywają się tu koncerty i imprezy, akcje artystyczne i spotkania. O Bulwarach Wiślanych mówi się, że to największy klub Warszawy.

Warszawa/bulwary nad WisłąShutterstock

Warszawska Praga

Jeżeli chcesz poczuć klimat trochę innej Warszawy, uznawanej przez wielu warszawiaków za tę najbardziej autentyczną, wybierz się na Pragę Północ. Ta część miasta nie została zburzona podczas wojny. Można tu spacerować historycznymi ulicami, na słynnej Ząbkowskiej poczuć „warsiawskie” klimaty, zjeść legendarne pyzy na Brzeskiej, na praskich podwórkach obejrzeć praskie kapliczki. Tu zobaczysz też niezwykłe praskie świątynie: neogotycką katedrę św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika oraz cerkiew prawosławną św. Marii Magdaleny.

Warszawa/kapliczka na Pradze (fot. Filip Kwiatkowski © m.st. Warszawy )Filip Kwiatkowski © m.st. Warszawy

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW

Zimowa aura szybko opuści Polskę. Czeka nas duże ocieplenie. Po weekendzie temperatura dojdzie aż do 15 stopni Celsjusza. Śnieg zostanie tylko w górach, a padać będzie jedynie deszcz.

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 24.11 będzie pochmurna z opadami deszczu, śniegu i śniegu z deszczem. Lokalnie możliwe są też niebezpieczne opady marznące. Odczujemy chłód, a neutralny biomet ma przechodzić w niekorzystny.

Pogoda na dziś - niedziela 24.11. Chłód i opady marznące

Pogoda na dziś - niedziela 24.11. Chłód i opady marznące

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Mieszkańcy Nowego Delhi, stolicy Indii, mierzą się ze spowijającym miasto smogiem. W sobotę jakość powietrza była tam znacznie poniżej normy. Lokalni aktywiści klimatyczni podkreślają, że walka z zanieczyszczeniami nie powinna trwać jedynie w sezonie smogowym.

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

Źródło:
Reuters, The Guardian, tvnmeteo.pl

Trąba wodna uformowała się w sobotę rano w rejonie Darłowa na Pomorzu Zachodnim. Wirujący nad Bałtykiem lej został uchwycony na zdjęciu. - Tego typu zjawisko jest bardzo lokalne i krótkotrwałe - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Wirujący lej nad Bałtykiem

Wirujący lej nad Bałtykiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięty został w sobotę szlak czerwony przez Kocioł pod Śnieżką - przekazali przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego. Po ostatnich opadach śniegu pogorszyły się warunki turystyczne w polskich górach. Lawinową jedynkę wprowadzono w tym tygodniu również w Tatrach, trudne warunki na szlakach są też w Beskidach.

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W związku z groźbą powodzi ewakuowano część mieszkańców w hrabstwie Sonoma w pobliżu rzeki Russian River w Kalifornii. Sytuację w stanie pogarszają obfite opady śniegu i osuwiska błotne. Trudna sytuacja jest też w stanie Waszyngton. W Seattle tysiące ludzi pozostają bez prądu.

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Zaginiony morski gatunek od dekad ukrywał się na zdjęciach innych zwierząt. Jak przekazali naukowcy, do ponownego odkrycia niepozornego Haplosyllis anthogorgicola doszło przez przypadek. Dokładna analiza fotografii innych zwierząt zamieszkujących ten sam ekosystem pozwoliła ustalić, że morskie robaki nie zniknęły, a po prostu świetnie się maskowały.

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Źródło:
The Royal Society, Science X Network

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Naukowcy stworzyli najcieńsze spaghetti świata - pojedyncza nitka jest 200 razy cieńsza niż ludzki włos. Do jego przygotowania wykorzystano mąkę, kwas mrówkowy oraz... sprzęt laboratoryjny. Makaron nie jest przeznaczony do spożycia - powstał, by przetestować technikę wytwarzania skrobiowych nanowłókien mających zastosowanie w medycynie.

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Źródło:
UCL, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały utrudnienia komunikacyjne na Cyprze. W nocy z czwartku na piątek w rejonie miasta Limassol doszło do podtopień i osuwisk, których skutki były sprzątane cały dzień. W weekend meteorolodzy prognozują kolejne intensywne opady deszczu.

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Źródło:
KNEWS Kathimerini, Cyprus Mail

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Zima zawitała także na Węgry. Biało zrobiło się w prawie całym kraju, a miejscami spadło ponad 20 centymetrów śniegu. W nocy z czwartku na piątek w części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Od rana występowały poważne utrudnienia komunikacyjne.

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

Źródło:
Daily News Hungary, index.hu

Pingwin cesarski Gus, który na początku miesiąca przypłynął do Australii, wrócił na wolność. Ptak znalazł się ponad 3000 kilometrów od domu - na wolności gatunek ten występuje jedynie na Antarktydzie. Wyczerpane i niedożywione zwierzę odzyskało siły pod okiem specjalistów.

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Źródło:
ABC News Australia, DBCA

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience