Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-a z ostrzeżeniem o fali wezbraniowej na Wiśle. W województwach podkarpackim i lubelskim obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia, na Dolnym Śląsku - drugiego, a na Mazowszu - pierwszego.
"W sobotę i niedzielę możliwe przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych na Wiśle i jej dopływach" - poinformowało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa za pośrednictwem Twittera.
W sobotę RCB poinformowało o wysłaniu kolejnych SMS-ów z ostrzeżeniami do mieszkańców czterech powiatów w województwach: mazowieckim (powiat lipski), świętokrzyskim (powiat opatowski) i lubelskim (kraśnicki, opolski).
❗️Uwaga #AlertRCB❗️ Kolejne SMS-y z ostrzeżeniami zostały wysłane dziś do mieszkańców 4 powiatów w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i lubelskim w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na Wiśle. Nie zbliżajcie się do rzeki. pic.twitter.com/cjI86vf5VJ
— RCB (@RCB_RP) 25 maja 2019
RCB podkreśliło też, że ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje w województwach podkarpackim i lubelskim, a ostrzeżenie drugiego stopnia na Odrze w województwie dolnośląskim.
‼️W wyniku spływu wód opadowych, dzisiaj i jutro możliwe przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych na Wiśle i jej dopływach (#ostrzeżenie 3. stopnia) w województwach: podkarpackim i lubelskim, a także na Odrze (ostrzeżenie 2. stopnia) w województwie dolnośląskim.#deszcz pic.twitter.com/VKNs7Zme1e
— RCB (@RCB_RP) May 25, 2019
W Wilkowicach odwołano ewakuację
Stan zapory w Wilkowicach stabilizuje się wraz ze stopniowym obniżaniem poziomu wody w zbiorniku - podało w sobotę wieczorem Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wójt Janusz Zemanek odwołał zarządzoną ewakuację mieszkańców z domów poniżej tamy. - Dzięki dokonanym analizom w oparciu o stanowisko przedstawicieli Państwowej Służby Geologicznej oraz pomiary piezometryczne korpusu i zboczy zapory można stwierdzić, iż stan obiektu ulega stabilizacji wraz ze stopniowym obniżaniem poziomu wody. Wody Polskie informują, iż zasadnym jest rozważenie możliwości powrotu ewakuowanych mieszkańców do swoich domostw - głosi komunikat przedsiębiorstwa, który opublikowały władze gminy Wilkowice. Takie stanowisko Wód Polskich umożliwiło wójtowi Januszowi Zemankowi podjęcie decyzji o zakończeniu stanu zagrożenia oraz zarządzonej w czwartek ewakuacji ponad 80 mieszkańców z ok. 30 domów, które stoją poniżej tamy nieopodal brzegów Wilkówki.
200 interwencji na Podkarpaciu
- Od północy zanotowaliśmy blisko 200 interwencji związanych z intensywnymi opadami deszczu. Większość z nich dotyczyła powiatu mieleckiego - powiedział wieczorem Adam Burda z podkarpackiej straży pożarnej. Dodał, że strażacy najczęściej pompują wodę z zalanych piwnic czy posesji. Trwa także wzmacnianie i monitoring wałów przeciwpowodziowych, m.in. wzdłuż Wisły w powiecie tarnobrzeskim.
Województwo świętokrzyskie
Paweł Ksel rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przekazał, że strażacy kończą umacnianie i podwyższanie wału przeciwpowodziowego w Zawichoście w powiecie sandomierskim.
- Czekamy na fale wezbraniową, która w Sandomierzu będzie w niedzielę koło południa. Prognoza jest taka, że woda osiągnie wysokość 712 centymetrów, w 2014 roku woda była na wysokości 762 centymetrów i się nie przelała przez koronę wału - zaznaczył Ksel.
Poinformował, że poza umacnianiem wałów przeciwpowodziowych strażacy najczęściej interweniowali przy zalanych budynkach, z których wypompowywali wodę.
- Były to działania w powiecie kieleckim, pińczowskim, kazimierskim i staszowskim. Na chwilę obecną te wszystkie działania są pokończone i czekamy na falę wezbraniową na Wiśle, która aktualnie jest na terenie powiatu buskiego - powiedział rzecznik świętokrzyskiej straży pożarnej. Dodał, że w miejscowości Oblekoń w powiecie buskim doszło do drobnego osunięcia ziemi z korony wału na odcinku 50 metrów.
- Zostały tam skierowany siły i środki do zabezpieczenia i wzmocnienia tego osunięcia. Tam obecnie strażacy prowadzą działania - zaznaczył Ksel.
W Bielsku-Białej odwołano pogotowie przeciwpowodziowe
Jak poinformowała rzeczniczka śląskiego wojewody Alina Kucharzewska, w sobotę o godz. 15. odwołano pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim i w mieście Bielsko-Biała. Obowiązywało ono od czwartku.
Decyzja została podyktowana "zanikiem opadów deszczu oraz ciągłym obniżaniem się stanów wód na posterunkach wodowskazowych".
Na południu województwa o godz. 15. stan ostrzegawczy był przekroczony o 42 centymetry na Białej w Czechowicach-Dziedzicach (323 centymetry) i o dwa centymetry na Sole w Czańcu (322 centymetry). W gminie Wilkowice nadal trwa opróżnianie zbiornika retencyjnego na potoku Wilkówka. Zarówno Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, jak i władze gminy twierdzą, że ma on wiele wad. W czwartek po dużych opadach całkowicie się napełnił i pojawiło się zagrożenie pęknięcia zapory.
Wójt gminy Janusz Zemanek zarządził ewakuację ponad 80 mieszkańców z około 30 domów poniżej tamy. Część tych osób spędziła noc u rodzin. Niektóre pozostały jednak w domach.
W Annopolu "sytuacja jest poważna"
Poziom Wisły w Annopolu w województwie lubelskim przekroczył w sobotę rano stan alarmowy o 22 centymetry, a w Puławach stan ostrzegawczy o 28 centymetrów. W nadwiślańskich gminach woj. lubelskiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.
- Sytuacja jest poważna, ale bardzo stabilna i nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców ani ich mieniu - powiedział po południu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który wizytował w sobotę wały przeciwpowodziowe w gminie Annopol i omawiał z samorządowcami oraz służbami ratowniczymi działania związane z sytuacją hydrologiczną na Wiśle.
Przez Lubelszczyznę przepływa na Wiśle fala wezbraniowa spowodowana silnymi opadami na południu Polski. Od piątku w nadwiślańskich gminach woj. lubelskiego - Annopol, Puławy, Józefów nad Wisłą, Wilków, Łaziska, Kazimierz Dolny - obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, co wiąże się z wprowadzeniem służb w stan wyższej gotowości.
- Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Prognozy są optymistyczne, fala jest dość krótka, w najbardziej newralgicznych miejscach ma być niższa niż w 2010 roku (kiedy doszło do powodzi) - powiedział po południu młodszy brygadier Maciej Falandysz ze stanowiska koordynacji w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.
Rzeka Łęg zagraża zabudowaniom w Tarnobrzegu
Do nadejścia wielkiej wody szykują się władze i mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego. Najwyższy poziom wody w Wiśle spodziewany jest w niedzielę o piątej rano.
Sylwia Rawska z powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego w Tarnobrzegu (woj. podkarpackie) poinformowała, że w powiecie obowiązuje zagrożenie powodziowe oraz alarm powodziowy w gminie Grębów.
- Tam jest najcięższa sytuacja ze względu na bardzo wysoki poziom rzeki Łęg, która zagraża zabudowaniom - powiedziała po południu Rawska.
Zaznaczyła, że służbom powiatowym i gminnym pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W gminach Baranów i Gorzyce monitorowane są wały przeciwpowodziowe. W razie problemów uszczelniane są śluzy i podnoszone wały.
- Na przykład teraz w Ślązakach jest podwyższany wał - zaznaczyła Sylwia Rawska.
Urzędniczka powiedziała, że w sobotę sytuacja jest monitorowana w miejscach, gdzie istnieje realne zagrożenie wystąpienia podtopień. Dodała, że wszystkie zauważone problemy są na bieżąco likwidowane.
- Walczymy w Skrawcach, Jamnicy i Zapoledniku, bo tam jest najcięższa sytuacja - powiedziała Rawska. Sylwia Rawska przekazała, że poziom wody w Wiśle wciąż rośnie. Dodała, że stan alarmowy zostanie przekroczony około godz. 17.00 w sobotę, a rzeka najwyższy poziom osiągnie o piątej rano.
Tysiące interwencji, cztery osoby ranne
Rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak powiedział w sobotę, że "w ciągu ostatniej doby w całej Polsce odnotowano łącznie 1879 interwencji straży pożarnej związanych z intensywnymi opadami deszczu, silnymi wiatrami oraz pompowaniem wody w związku z zagrożeniem powodziowym". Tylko w piątek wodę wypompowywano prawie 1100 razy.
Stany alarmowe w Polsce
Na rzekach południowo-wschodniej Polski nadal utrzymuje się trend wzrostowy poziomu wody. Około godziny 21.30 w sobotę stany alarmowe były przekroczone w miastach:
- Odolanów na rzece Kuroch (woj. wielkopolskie),
- Bogdaj na rzece Polska Woda (woj. wielkopolskie),
- Brynica na rzece Brynica (woj. śląskie),
- Annopol na rzece Wisła (woj. lubelskie),
- Zawichost na rzece Wisła (woj. lubelskie),
- Sandomierz na rzece Wisła (woj. świętokrzyskie),
- Grębów na rzece Łęg (woj. podkarpackie),
- Połaniec na rzece Czarna (woj. świętokrzyskie),
- Mielec na rzece Wisłoka (woj. podkarpackie),
- Wampierzów na rzece Breń (woj. podkarpackie),
- Koło na rzece Wisła (woj. Podkarpackie)
- Szczucin na rzece Wisła (woj. małopolskie),
- Karsy na rzece Wisła (woj. małopolskie),
- Popędzynka na rzece Wisła (woj. małopolskie),
- Biskupice na rzece Szreniawa (woj. małopolskie),
- Sierosławice na rzece Wisła (woj. małopolskie),
- Bieruń Nowy na rzece Wisła (woj. śląskie),
- Jawiszowice na rzece Wisła (woj. małopolskie),
- Brynica na rzece Brynica (woj. śląskie).
- Trybsz na rzece Białka (woj. małopolskie)
Poniższa mapa pokazuje stacje hydrologiczne w Polsce i zarejestrowany na nich stan rzek. Kolor czarny - niski stan, niebieski - średni stan, zielony - w normie, żółty - strefa stanów wysokich, pomarańczowy - stan ostrzegawczy, czerwony - stan alarmowy.
Na poniższej mapie oznaczony został kolorami stan wody w rzekach. Niebieskie kropki to stacje hydrologiczne w naszym kraju, w których zbierane są aktualne informacje hydrologiczne:
Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia
W województwie podkarpackim na skutek spływu wód opadowych, na całym odcinku Wisły, notowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Na rzece Łęg, będącej bezpośrednim dopływem Wisły oraz na stacji wodowskazowej Grębów, w wyniku spływu wód opadowych, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z możliwością przekroczenia stanu alarmowego. W województwie podkarpackim alarm ma być ważny do godziny 6 w niedzielę.
Na obszarze województwa lubelskiego w wyniku spływu wód opadowych na Wiśle obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z możliwym przekroczeniem stanów alarmowych. W województwie lubelskim alarmy będą obowiązywać do 18 w niedzielę.
Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia
W województwie dolnośląskim Odrą środkową przemieszcza się wezbranie ze spływu wody po opadach deszczu w górnej części dorzecza. W ciągu najbliższych dni stan wody Odry będzie podnosił się w strefie wody wysokiej powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych. Alarm ma obowiązywać do godziny 9 w niedzielę.
Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia
W województwie mazowieckim na Wiśle wystąpi wzrost stanu do strefy wody wysokiej wywołany przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Lokalnie wzrosty stanu będą przekraczać 100 cm na dobę. Alarm ma obowiązywać do godziny 11 w niedzielę.
Alarmy i pogotowie przeciwpowodziowe
Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w Małopolsce w powiatach: brzeskim, krakowskim, oświęcimskim, wielickim.
W województwie podkarpackim pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiatach: jasielskim, dębickim, mieleckim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, krośnieńskim, strzyżowskim, rzeszowskim, stalowowolskim, niżańskim.
Oprócz tego alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w woj. śląskim w gminie Rajcza, woj. świętokrzyskim w gminach: Połaniec, Bejsce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Opatowiec i Nowy Korczyn oraz woj. opolskim w gminach Krapkowice i Zdzieszowice.
POGOTOWIA I ALARMY PRZECIWPOWODZIOWE – stan na 25 maja godz. 6.00. @RCB_RP pic.twitter.com/FkBn00FdGC
— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) 25 maja 2019
Czym jest alarm przeciwpowodziowy?
Alarm przeciwpowodziowy ogłasza przedstawiciel władzy samorządowej, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego (ustalonego dla danego wodowskazu).
Czym jest pogotowie przeciwpowodziowe?
Pogotowie przeciwpowodziowe także ogłaszane jest przez przedstawiciela samorządu w sytuacji, kiedy poziom lustra wody wzrasta do ustalonego na danym wodowskazie poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi, albo istnieją inne przesłanki o zagrożeniu powodziowym.
Czym są ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW alert hydrologiczny trzeciego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.
Czym są ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia?
Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym są ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia?
Oznaczają one, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Autor: anw,dd,sc / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW