Walczą ze skutkami podtopień. Alert RCB: nie zbliżaj się do rzek

[object Object]
Świętokrzyskie walczy z wielką wodątvn24
wideo 2/22

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-a z ostrzeżeniem o fali wezbraniowej na Wiśle. W województwach podkarpackim i lubelskim obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia, na Dolnym Śląsku - drugiego, a na Mazowszu - pierwszego.

"W sobotę i niedzielę możliwe przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych na Wiśle i jej dopływach" - poinformowało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa za pośrednictwem Twittera.

W sobotę RCB poinformowało o wysłaniu kolejnych SMS-ów z ostrzeżeniami do mieszkańców czterech powiatów w województwach: mazowieckim (powiat lipski), świętokrzyskim (powiat opatowski) i lubelskim (kraśnicki, opolski).

W Wilkowicach odwołano ewakuację

Stan zapory w Wilkowicach stabilizuje się wraz ze stopniowym obniżaniem poziomu wody w zbiorniku - podało w sobotę wieczorem Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wójt Janusz Zemanek odwołał zarządzoną ewakuację mieszkańców z domów poniżej tamy. - Dzięki dokonanym analizom w oparciu o stanowisko przedstawicieli Państwowej Służby Geologicznej oraz pomiary piezometryczne korpusu i zboczy zapory można stwierdzić, iż stan obiektu ulega stabilizacji wraz ze stopniowym obniżaniem poziomu wody. Wody Polskie informują, iż zasadnym jest rozważenie możliwości powrotu ewakuowanych mieszkańców do swoich domostw - głosi komunikat przedsiębiorstwa, który opublikowały władze gminy Wilkowice. Takie stanowisko Wód Polskich umożliwiło wójtowi Januszowi Zemankowi podjęcie decyzji o zakończeniu stanu zagrożenia oraz zarządzonej w czwartek ewakuacji ponad 80 mieszkańców z ok. 30 domów, które stoją poniżej tamy nieopodal brzegów Wilkówki.

200 interwencji na Podkarpaciu

- Od północy zanotowaliśmy blisko 200 interwencji związanych z intensywnymi opadami deszczu. Większość z nich dotyczyła powiatu mieleckiego - powiedział wieczorem Adam Burda z podkarpackiej straży pożarnej. Dodał, że strażacy najczęściej pompują wodę z zalanych piwnic czy posesji. Trwa także wzmacnianie i monitoring wałów przeciwpowodziowych, m.in. wzdłuż Wisły w powiecie tarnobrzeskim.

Województwo świętokrzyskie

Paweł Ksel rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przekazał, że strażacy kończą umacnianie i podwyższanie wału przeciwpowodziowego w Zawichoście w powiecie sandomierskim.

- Czekamy na fale wezbraniową, która w Sandomierzu będzie w niedzielę koło południa. Prognoza jest taka, że woda osiągnie wysokość 712 centymetrów, w 2014 roku woda była na wysokości 762 centymetrów i się nie przelała przez koronę wału - zaznaczył Ksel.

Poinformował, że poza umacnianiem wałów przeciwpowodziowych strażacy najczęściej interweniowali przy zalanych budynkach, z których wypompowywali wodę.

- Były to działania w powiecie kieleckim, pińczowskim, kazimierskim i staszowskim. Na chwilę obecną te wszystkie działania są pokończone i czekamy na falę wezbraniową na Wiśle, która aktualnie jest na terenie powiatu buskiego - powiedział rzecznik świętokrzyskiej straży pożarnej. Dodał, że w miejscowości Oblekoń w powiecie buskim doszło do drobnego osunięcia ziemi z korony wału na odcinku 50 metrów.

- Zostały tam skierowany siły i środki do zabezpieczenia i wzmocnienia tego osunięcia. Tam obecnie strażacy prowadzą działania - zaznaczył Ksel.

W Bielsku-Białej odwołano pogotowie przeciwpowodziowe

Jak poinformowała rzeczniczka śląskiego wojewody Alina Kucharzewska, w sobotę o godz. 15. odwołano pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim i w mieście Bielsko-Biała. Obowiązywało ono od czwartku.

Decyzja została podyktowana "zanikiem opadów deszczu oraz ciągłym obniżaniem się stanów wód na posterunkach wodowskazowych".

Na południu województwa o godz. 15. stan ostrzegawczy był przekroczony o 42 centymetry na Białej w Czechowicach-Dziedzicach (323 centymetry) i o dwa centymetry na Sole w Czańcu (322 centymetry). W gminie Wilkowice nadal trwa opróżnianie zbiornika retencyjnego na potoku Wilkówka. Zarówno Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, jak i władze gminy twierdzą, że ma on wiele wad. W czwartek po dużych opadach całkowicie się napełnił i pojawiło się zagrożenie pęknięcia zapory.

Wójt gminy Janusz Zemanek zarządził ewakuację ponad 80 mieszkańców z około 30 domów poniżej tamy. Część tych osób spędziła noc u rodzin. Niektóre pozostały jednak w domach.

W Annopolu "sytuacja jest poważna"

Poziom Wisły w Annopolu w województwie lubelskim przekroczył w sobotę rano stan alarmowy o 22 centymetry, a w Puławach stan ostrzegawczy o 28 centymetrów. W nadwiślańskich gminach woj. lubelskiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

- Sytuacja jest poważna, ale bardzo stabilna i nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców ani ich mieniu - powiedział po południu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który wizytował w sobotę wały przeciwpowodziowe w gminie Annopol i omawiał z samorządowcami oraz służbami ratowniczymi działania związane z sytuacją hydrologiczną na Wiśle.

Przez Lubelszczyznę przepływa na Wiśle fala wezbraniowa spowodowana silnymi opadami na południu Polski. Od piątku w nadwiślańskich gminach woj. lubelskiego - Annopol, Puławy, Józefów nad Wisłą, Wilków, Łaziska, Kazimierz Dolny - obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, co wiąże się z wprowadzeniem służb w stan wyższej gotowości.

- Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Prognozy są optymistyczne, fala jest dość krótka, w najbardziej newralgicznych miejscach ma być niższa niż w 2010 roku (kiedy doszło do powodzi) - powiedział po południu młodszy brygadier Maciej Falandysz ze stanowiska koordynacji w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wykres stanu wody na Wiśle w Annopolu (monitor.pogodynka.pl/IMGW)monitor.pogodynka.pl/IMGW

Rzeka Łęg zagraża zabudowaniom w Tarnobrzegu

Do nadejścia wielkiej wody szykują się władze i mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego. Najwyższy poziom wody w Wiśle spodziewany jest w niedzielę o piątej rano.

Sylwia Rawska z powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego w Tarnobrzegu (woj. podkarpackie) poinformowała, że w powiecie obowiązuje zagrożenie powodziowe oraz alarm powodziowy w gminie Grębów.

- Tam jest najcięższa sytuacja ze względu na bardzo wysoki poziom rzeki Łęg, która zagraża zabudowaniom - powiedziała po południu Rawska.

Zaznaczyła, że służbom powiatowym i gminnym pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W gminach Baranów i Gorzyce monitorowane są wały przeciwpowodziowe. W razie problemów uszczelniane są śluzy i podnoszone wały.

- Na przykład teraz w Ślązakach jest podwyższany wał - zaznaczyła Sylwia Rawska.

Urzędniczka powiedziała, że w sobotę sytuacja jest monitorowana w miejscach, gdzie istnieje realne zagrożenie wystąpienia podtopień. Dodała, że wszystkie zauważone problemy są na bieżąco likwidowane.

- Walczymy w Skrawcach, Jamnicy i Zapoledniku, bo tam jest najcięższa sytuacja - powiedziała Rawska. Sylwia Rawska przekazała, że poziom wody w Wiśle wciąż rośnie. Dodała, że stan alarmowy zostanie przekroczony około godz. 17.00 w sobotę, a rzeka najwyższy poziom osiągnie o piątej rano.

Tysiące interwencji, cztery osoby ranne

Rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak powiedział w sobotę, że "w ciągu ostatniej doby w całej Polsce odnotowano łącznie 1879 interwencji straży pożarnej związanych z intensywnymi opadami deszczu, silnymi wiatrami oraz pompowaniem wody w związku z zagrożeniem powodziowym". Tylko w piątek wodę wypompowywano prawie 1100 razy.

CZYTAJ WIĘCEJ O INTERWENCJACH STRAŻAKÓW

Stany alarmowe w Polsce

Na rzekach południowo-wschodniej Polski nadal utrzymuje się trend wzrostowy poziomu wody. Około godziny 21.30 w sobotę stany alarmowe były przekroczone w miastach:

- Odolanów na rzece Kuroch (woj. wielkopolskie),

- Bogdaj na rzece Polska Woda (woj. wielkopolskie),

- Brynica na rzece Brynica (woj. śląskie),

- Annopol na rzece Wisła (woj. lubelskie),

- Zawichost na rzece Wisła (woj. lubelskie),

- Sandomierz na rzece Wisła (woj. świętokrzyskie),

- Grębów na rzece Łęg (woj. podkarpackie),

- Połaniec na rzece Czarna (woj. świętokrzyskie),

- Mielec na rzece Wisłoka (woj. podkarpackie),

- Wampierzów na rzece Breń (woj. podkarpackie),

- Koło na rzece Wisła (woj. Podkarpackie)

- Szczucin na rzece Wisła (woj. małopolskie),

- Karsy na rzece Wisła (woj. małopolskie),

- Popędzynka na rzece Wisła (woj. małopolskie),

- Biskupice na rzece Szreniawa (woj. małopolskie),

- Sierosławice na rzece Wisła (woj. małopolskie),

- Bieruń Nowy na rzece Wisła (woj. śląskie),

- Jawiszowice na rzece Wisła (woj. małopolskie),

- Brynica na rzece Brynica (woj. śląskie).

- Trybsz na rzece Białka (woj. małopolskie)

Poniższa mapa pokazuje stacje hydrologiczne w Polsce i zarejestrowany na nich stan rzek. Kolor czarny - niski stan, niebieski - średni stan, zielony - w normie, żółty - strefa stanów wysokich, pomarańczowy - stan ostrzegawczy, czerwony - stan alarmowy.

Stan wody w rzekach o godzinie 21.30 w sobotę (pogodynka.pl/polska/hydro)http://monitor.pogodynka.pl

Na poniższej mapie oznaczony został kolorami stan wody w rzekach. Niebieskie kropki to stacje hydrologiczne w naszym kraju, w których zbierane są aktualne informacje hydrologiczne:

Stan wody w rzekach o godzinie 8 w sobotę (pogodynka.pl/polska/hydro)pogodynka.pl/polska/hydro

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia

W województwie podkarpackim na skutek spływu wód opadowych, na całym odcinku Wisły, notowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Na rzece Łęg, będącej bezpośrednim dopływem Wisły oraz na stacji wodowskazowej Grębów, w wyniku spływu wód opadowych, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z możliwością przekroczenia stanu alarmowego. W województwie podkarpackim alarm ma być ważny do godziny 6 w niedzielę.

Na obszarze województwa lubelskiego w wyniku spływu wód opadowych na Wiśle obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z możliwym przekroczeniem stanów alarmowych. W województwie lubelskim alarmy będą obowiązywać do 18 w niedzielę.

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

W województwie dolnośląskim Odrą środkową przemieszcza się wezbranie ze spływu wody po opadach deszczu w górnej części dorzecza. W ciągu najbliższych dni stan wody Odry będzie podnosił się w strefie wody wysokiej powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych. Alarm ma obowiązywać do godziny 9 w niedzielę.

Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia

W województwie mazowieckim na Wiśle wystąpi wzrost stanu do strefy wody wysokiej wywołany przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Lokalnie wzrosty stanu będą przekraczać 100 cm na dobę. Alarm ma obowiązywać do godziny 11 w niedzielę.

SPRAWDŹ, JAK MAZOWSZE SZYKUJE SIĘ NA WEZBRANIE

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW

Alarmy i pogotowie przeciwpowodziowe

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w Małopolsce w powiatach: brzeskim, krakowskim, oświęcimskim, wielickim.

W województwie podkarpackim pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiatach: jasielskim, dębickim, mieleckim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, krośnieńskim, strzyżowskim, rzeszowskim, stalowowolskim, niżańskim.

Oprócz tego alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w woj. śląskim w gminie Rajcza, woj. świętokrzyskim w gminach: Połaniec, Bejsce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Opatowiec i Nowy Korczyn oraz woj. opolskim w gminach Krapkowice i Zdzieszowice.

Czym jest alarm przeciwpowodziowy?

Alarm przeciwpowodziowy ogłasza przedstawiciel władzy samorządowej, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego (ustalonego dla danego wodowskazu).

Czym jest pogotowie przeciwpowodziowe?

Pogotowie przeciwpowodziowe także ogłaszane jest przez przedstawiciela samorządu w sytuacji, kiedy poziom lustra wody wzrasta do ustalonego na danym wodowskazie poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi, albo istnieją inne przesłanki o zagrożeniu powodziowym.

Czym są ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW alert hydrologiczny trzeciego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Czym są ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia?

Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Czym są ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia?

Oznaczają one, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Autor: anw,dd,sc / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałkowy poranek mieszkańców kilku miejscowości przywitała zimowa aura. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Z prognoz wynika, że dziś obfite opady mogą pojawić się na południu kraju.

Biały poranek w kilku miejscowościach

Biały poranek w kilku miejscowościach

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami związanymi z intensywnymi opadami śniegu. W kilku powiatach na południu Polski obowiązują żółte alarmy.

W tych regionach aura będzie niebezpieczna. Ostrzeżenia IMGW

W tych regionach aura będzie niebezpieczna. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 23.12 będzie przeważnie pochmurny z chwilami rozpogodzeń - tylko lokalnie na południowym wschodzie może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia termometry pokażą maksymalnie 5 stopni Celsjusza, a we wszystkich regionach odczujemy chłód.

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP