Walczą ze skutkami podtopień. Alert RCB: nie zbliżaj się do rzek

[object Object]
Świętokrzyskie walczy z wielką wodątvn24
wideo 2/22

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-a z ostrzeżeniem o fali wezbraniowej na Wiśle. W województwach podkarpackim i lubelskim obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia, na Dolnym Śląsku - drugiego, a na Mazowszu - pierwszego.

"W sobotę i niedzielę możliwe przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych na Wiśle i jej dopływach" - poinformowało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa za pośrednictwem Twittera.

W sobotę RCB poinformowało o wysłaniu kolejnych SMS-ów z ostrzeżeniami do mieszkańców czterech powiatów w województwach: mazowieckim (powiat lipski), świętokrzyskim (powiat opatowski) i lubelskim (kraśnicki, opolski).

W Wilkowicach odwołano ewakuację

Stan zapory w Wilkowicach stabilizuje się wraz ze stopniowym obniżaniem poziomu wody w zbiorniku - podało w sobotę wieczorem Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wójt Janusz Zemanek odwołał zarządzoną ewakuację mieszkańców z domów poniżej tamy. - Dzięki dokonanym analizom w oparciu o stanowisko przedstawicieli Państwowej Służby Geologicznej oraz pomiary piezometryczne korpusu i zboczy zapory można stwierdzić, iż stan obiektu ulega stabilizacji wraz ze stopniowym obniżaniem poziomu wody. Wody Polskie informują, iż zasadnym jest rozważenie możliwości powrotu ewakuowanych mieszkańców do swoich domostw - głosi komunikat przedsiębiorstwa, który opublikowały władze gminy Wilkowice. Takie stanowisko Wód Polskich umożliwiło wójtowi Januszowi Zemankowi podjęcie decyzji o zakończeniu stanu zagrożenia oraz zarządzonej w czwartek ewakuacji ponad 80 mieszkańców z ok. 30 domów, które stoją poniżej tamy nieopodal brzegów Wilkówki.

200 interwencji na Podkarpaciu

- Od północy zanotowaliśmy blisko 200 interwencji związanych z intensywnymi opadami deszczu. Większość z nich dotyczyła powiatu mieleckiego - powiedział wieczorem Adam Burda z podkarpackiej straży pożarnej. Dodał, że strażacy najczęściej pompują wodę z zalanych piwnic czy posesji. Trwa także wzmacnianie i monitoring wałów przeciwpowodziowych, m.in. wzdłuż Wisły w powiecie tarnobrzeskim.

Województwo świętokrzyskie

Paweł Ksel rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przekazał, że strażacy kończą umacnianie i podwyższanie wału przeciwpowodziowego w Zawichoście w powiecie sandomierskim.

- Czekamy na fale wezbraniową, która w Sandomierzu będzie w niedzielę koło południa. Prognoza jest taka, że woda osiągnie wysokość 712 centymetrów, w 2014 roku woda była na wysokości 762 centymetrów i się nie przelała przez koronę wału - zaznaczył Ksel.

Poinformował, że poza umacnianiem wałów przeciwpowodziowych strażacy najczęściej interweniowali przy zalanych budynkach, z których wypompowywali wodę.

- Były to działania w powiecie kieleckim, pińczowskim, kazimierskim i staszowskim. Na chwilę obecną te wszystkie działania są pokończone i czekamy na falę wezbraniową na Wiśle, która aktualnie jest na terenie powiatu buskiego - powiedział rzecznik świętokrzyskiej straży pożarnej. Dodał, że w miejscowości Oblekoń w powiecie buskim doszło do drobnego osunięcia ziemi z korony wału na odcinku 50 metrów.

- Zostały tam skierowany siły i środki do zabezpieczenia i wzmocnienia tego osunięcia. Tam obecnie strażacy prowadzą działania - zaznaczył Ksel.

W Bielsku-Białej odwołano pogotowie przeciwpowodziowe

Jak poinformowała rzeczniczka śląskiego wojewody Alina Kucharzewska, w sobotę o godz. 15. odwołano pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim i w mieście Bielsko-Biała. Obowiązywało ono od czwartku.

Decyzja została podyktowana "zanikiem opadów deszczu oraz ciągłym obniżaniem się stanów wód na posterunkach wodowskazowych".

Na południu województwa o godz. 15. stan ostrzegawczy był przekroczony o 42 centymetry na Białej w Czechowicach-Dziedzicach (323 centymetry) i o dwa centymetry na Sole w Czańcu (322 centymetry). W gminie Wilkowice nadal trwa opróżnianie zbiornika retencyjnego na potoku Wilkówka. Zarówno Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, jak i władze gminy twierdzą, że ma on wiele wad. W czwartek po dużych opadach całkowicie się napełnił i pojawiło się zagrożenie pęknięcia zapory.

Wójt gminy Janusz Zemanek zarządził ewakuację ponad 80 mieszkańców z około 30 domów poniżej tamy. Część tych osób spędziła noc u rodzin. Niektóre pozostały jednak w domach.

W Annopolu "sytuacja jest poważna"

Poziom Wisły w Annopolu w województwie lubelskim przekroczył w sobotę rano stan alarmowy o 22 centymetry, a w Puławach stan ostrzegawczy o 28 centymetrów. W nadwiślańskich gminach woj. lubelskiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

- Sytuacja jest poważna, ale bardzo stabilna i nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców ani ich mieniu - powiedział po południu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który wizytował w sobotę wały przeciwpowodziowe w gminie Annopol i omawiał z samorządowcami oraz służbami ratowniczymi działania związane z sytuacją hydrologiczną na Wiśle.

Przez Lubelszczyznę przepływa na Wiśle fala wezbraniowa spowodowana silnymi opadami na południu Polski. Od piątku w nadwiślańskich gminach woj. lubelskiego - Annopol, Puławy, Józefów nad Wisłą, Wilków, Łaziska, Kazimierz Dolny - obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, co wiąże się z wprowadzeniem służb w stan wyższej gotowości.

- Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Prognozy są optymistyczne, fala jest dość krótka, w najbardziej newralgicznych miejscach ma być niższa niż w 2010 roku (kiedy doszło do powodzi) - powiedział po południu młodszy brygadier Maciej Falandysz ze stanowiska koordynacji w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wykres stanu wody na Wiśle w Annopolu (monitor.pogodynka.pl/IMGW)monitor.pogodynka.pl/IMGW

Rzeka Łęg zagraża zabudowaniom w Tarnobrzegu

Do nadejścia wielkiej wody szykują się władze i mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego. Najwyższy poziom wody w Wiśle spodziewany jest w niedzielę o piątej rano.

Sylwia Rawska z powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego w Tarnobrzegu (woj. podkarpackie) poinformowała, że w powiecie obowiązuje zagrożenie powodziowe oraz alarm powodziowy w gminie Grębów.

- Tam jest najcięższa sytuacja ze względu na bardzo wysoki poziom rzeki Łęg, która zagraża zabudowaniom - powiedziała po południu Rawska.

Zaznaczyła, że służbom powiatowym i gminnym pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W gminach Baranów i Gorzyce monitorowane są wały przeciwpowodziowe. W razie problemów uszczelniane są śluzy i podnoszone wały.

- Na przykład teraz w Ślązakach jest podwyższany wał - zaznaczyła Sylwia Rawska.

Urzędniczka powiedziała, że w sobotę sytuacja jest monitorowana w miejscach, gdzie istnieje realne zagrożenie wystąpienia podtopień. Dodała, że wszystkie zauważone problemy są na bieżąco likwidowane.

- Walczymy w Skrawcach, Jamnicy i Zapoledniku, bo tam jest najcięższa sytuacja - powiedziała Rawska. Sylwia Rawska przekazała, że poziom wody w Wiśle wciąż rośnie. Dodała, że stan alarmowy zostanie przekroczony około godz. 17.00 w sobotę, a rzeka najwyższy poziom osiągnie o piątej rano.

Tysiące interwencji, cztery osoby ranne

Rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak powiedział w sobotę, że "w ciągu ostatniej doby w całej Polsce odnotowano łącznie 1879 interwencji straży pożarnej związanych z intensywnymi opadami deszczu, silnymi wiatrami oraz pompowaniem wody w związku z zagrożeniem powodziowym". Tylko w piątek wodę wypompowywano prawie 1100 razy.

CZYTAJ WIĘCEJ O INTERWENCJACH STRAŻAKÓW

Stany alarmowe w Polsce

Na rzekach południowo-wschodniej Polski nadal utrzymuje się trend wzrostowy poziomu wody. Około godziny 21.30 w sobotę stany alarmowe były przekroczone w miastach:

- Odolanów na rzece Kuroch (woj. wielkopolskie),

- Bogdaj na rzece Polska Woda (woj. wielkopolskie),

- Brynica na rzece Brynica (woj. śląskie),

- Annopol na rzece Wisła (woj. lubelskie),

- Zawichost na rzece Wisła (woj. lubelskie),

- Sandomierz na rzece Wisła (woj. świętokrzyskie),

- Grębów na rzece Łęg (woj. podkarpackie),

- Połaniec na rzece Czarna (woj. świętokrzyskie),

- Mielec na rzece Wisłoka (woj. podkarpackie),

- Wampierzów na rzece Breń (woj. podkarpackie),

- Koło na rzece Wisła (woj. Podkarpackie)

- Szczucin na rzece Wisła (woj. małopolskie),

- Karsy na rzece Wisła (woj. małopolskie),

- Popędzynka na rzece Wisła (woj. małopolskie),

- Biskupice na rzece Szreniawa (woj. małopolskie),

- Sierosławice na rzece Wisła (woj. małopolskie),

- Bieruń Nowy na rzece Wisła (woj. śląskie),

- Jawiszowice na rzece Wisła (woj. małopolskie),

- Brynica na rzece Brynica (woj. śląskie).

- Trybsz na rzece Białka (woj. małopolskie)

Poniższa mapa pokazuje stacje hydrologiczne w Polsce i zarejestrowany na nich stan rzek. Kolor czarny - niski stan, niebieski - średni stan, zielony - w normie, żółty - strefa stanów wysokich, pomarańczowy - stan ostrzegawczy, czerwony - stan alarmowy.

Stan wody w rzekach o godzinie 21.30 w sobotę (pogodynka.pl/polska/hydro)http://monitor.pogodynka.pl

Na poniższej mapie oznaczony został kolorami stan wody w rzekach. Niebieskie kropki to stacje hydrologiczne w naszym kraju, w których zbierane są aktualne informacje hydrologiczne:

Stan wody w rzekach o godzinie 8 w sobotę (pogodynka.pl/polska/hydro)pogodynka.pl/polska/hydro

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia

W województwie podkarpackim na skutek spływu wód opadowych, na całym odcinku Wisły, notowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Na rzece Łęg, będącej bezpośrednim dopływem Wisły oraz na stacji wodowskazowej Grębów, w wyniku spływu wód opadowych, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z możliwością przekroczenia stanu alarmowego. W województwie podkarpackim alarm ma być ważny do godziny 6 w niedzielę.

Na obszarze województwa lubelskiego w wyniku spływu wód opadowych na Wiśle obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z możliwym przekroczeniem stanów alarmowych. W województwie lubelskim alarmy będą obowiązywać do 18 w niedzielę.

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

W województwie dolnośląskim Odrą środkową przemieszcza się wezbranie ze spływu wody po opadach deszczu w górnej części dorzecza. W ciągu najbliższych dni stan wody Odry będzie podnosił się w strefie wody wysokiej powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych. Alarm ma obowiązywać do godziny 9 w niedzielę.

Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia

W województwie mazowieckim na Wiśle wystąpi wzrost stanu do strefy wody wysokiej wywołany przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Lokalnie wzrosty stanu będą przekraczać 100 cm na dobę. Alarm ma obowiązywać do godziny 11 w niedzielę.

SPRAWDŹ, JAK MAZOWSZE SZYKUJE SIĘ NA WEZBRANIE

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW

Alarmy i pogotowie przeciwpowodziowe

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w Małopolsce w powiatach: brzeskim, krakowskim, oświęcimskim, wielickim.

W województwie podkarpackim pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiatach: jasielskim, dębickim, mieleckim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, krośnieńskim, strzyżowskim, rzeszowskim, stalowowolskim, niżańskim.

Oprócz tego alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w woj. śląskim w gminie Rajcza, woj. świętokrzyskim w gminach: Połaniec, Bejsce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Opatowiec i Nowy Korczyn oraz woj. opolskim w gminach Krapkowice i Zdzieszowice.

Czym jest alarm przeciwpowodziowy?

Alarm przeciwpowodziowy ogłasza przedstawiciel władzy samorządowej, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego (ustalonego dla danego wodowskazu).

Czym jest pogotowie przeciwpowodziowe?

Pogotowie przeciwpowodziowe także ogłaszane jest przez przedstawiciela samorządu w sytuacji, kiedy poziom lustra wody wzrasta do ustalonego na danym wodowskazie poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi, albo istnieją inne przesłanki o zagrożeniu powodziowym.

Czym są ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW alert hydrologiczny trzeciego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Czym są ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia?

Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Czym są ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia?

Oznaczają one, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Autor: anw,dd,sc / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. W trakcie wyładowań wiatr może rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie może też sypnąć gradem.

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli wtorek 23.07. W nocy przez kraj przetoczy się fala przelotnych opadów deszczu z możliwymi burzami. Dzień będzie pochmurny, również z opadami deszczu. Na termometrach maksymalnie zobaczymy 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służbę ratowniczą, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

W nadchodzących dniach gorące zwrotnikowe powietrze zostanie wyparte znad Polski. Pojawią się burze, podczas których będzie mocno wiać i obficie padać. Już w pierwszy dzień weekendu rozpogodzi się i temperatura sięgnie 32 stopni Celsjusza.

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl