Na Tatrami zawisł wał chmur. Górale doskonale wiedzą, co oznacza. Kłębiące się nad szczytami obłoki zwiastują halny. Przed silniejszym wiatrem ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Warunki do tworzenia się wiatru fenowego są od poniedziałku, kiedy to w Zakopanem odnotowano aż 12 st. C. Tak wysoka temperatura sprzyja roztopom i podnosi poziom zagrożenia lawinowego.
Pogoda w Polsce sprzyja powstawaniu wiatru fenowego w górach, czyli halnego. W poniedziałek na Kasprowym Wierchu wiało w porywach do 133 km/h, w Zakopanem do 94 km/h. Podobne warunki utrzymują się także we wtorek. Porywy na Kasprowym Wierchu wynoszą 115 km/h, w Zakopanem 72 km/h. Synoptycy prognozują, że w górach porywy mogą jeszcze osiągnąć 130 km/h. Wieje z południa - to kolejna cecha wiatru fenowego.
Skutkiem halnego są charakterystyczne chmury nad Tatrami. Jest to wał fenowy czyli altocumulus lenticularis.
Ostrzeżenia IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Obowiązują w południowych regionach woj. małopolskiego i podkarpackiego oraz w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Alerty są ważne od wtorku od godz. 6 do godz. 18 oraz 21 w Bieszczadach.
12 st. C w Zakopanem
Dodatkowym aspektem wyróżniającym wiatr typu fenowego jest temperatura powietrza. Sprzyja on ociepleniu, szczególnie w dolinach. We wtorek przed południem w Zakopanem było tak samo ciepło, jak w Warszawie, czy nawet w Gdańsku (5 st. C). W Karkonoszach również występują warunki sprzyjające do tworzenia się fenu. W Jeleniej Górze było 7 st. C, podczas gdy na Śnieżce odnotowano -4 st. C. Wysoka różnica między tymi dwiema stacjami świadczy o obecności halnego. W poniedziałek różnica ta była jeszcze wyższa, bo sięgnęła 15 stopni (0 st. C na Śnieżce i 15 st. C w Jeleniej Górze). Podobnie było w Tatrach, kiedy to na Kasprowym Wierchu odnotowano maksymalnie 0 st. C, a w Zakopanem aż 12 st. C.
Roztopy, zagrożenie lawinowe
Wyższa temperatura sprzyja topnieniu śniegu, w związku z czym warunki sprzyjają zejściu lawin. Obecnie TOPR ogłosił drugi stopień zagrożenia lawinowego, dlatego radzimy unikać wędrówek w góry.
Od zachodu do Polski wkroczył już front atmosferyczny. Po jego przejściu pogoda się zmieni, a halny ustanie.
Autor: AD/ja / Źródło: wetteronline.de, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: tvn24