Amerykanie mają za swoje. Ponieważ upierają się przy skali Farenheita, temperatury przekraczają u nich sto stopni. Przekłada się to na poziom mniej więcej 38 st. C.
Układ wysokiego ciśnienia odpowiedzialny za wysokie temperatury i przynoszący słoneczną oraz suchą pogodę zalega aktualnie nad Kolorado, Nebraską i Kansas. Z każdym dniem będzie przesuwał się na wschód, aż dotrze na wschodnie wybrzeże pod koniec tego tygodnia. Oznacza to spore niebezpieczeństwo dla mieszkających tam osób m.in. ze względu na niską wilgotność powietrza i wysoki współczynnik promieniowania.
Ostrzeżenia
Środkowy Zachód i wschodnie wybrzeże USA pobiją pod koniec tego tygodnia rekord wszech czasów jeśli chodzi o temperaturę powietrza. Synoptycy zapowiadają tam wartości przekraczające 100 st. F (37,7 st. C). Upalnie będzie przynajmniej w dwunastu stanach.
Meteorolodzy zaczęli już wydawać ostrzeżenia przed spodziewaną falą upałów. Zalecają pozostawanie w domach, używanie klimatyzacji, rezygnację z intensywnego wysiłku fizycznego i picie dużej ilości wody.
Rekord ciepła w Chicago
Już w środę temperatura na Środkowym Zachodzie wyniosła 32 st. C. Na czwartek zapowiadane są wartości powyżej 37 st. C w stanach Missouri, Illinois i Indianie, a Chicago ma pobić rekord temperatury, który wniesie 101 st. F (38,3 st. C). Jednak temperatura odczuwalna będzie o wiele wyższa, na poziomie 110 st. F (43,3 st. C)
Ostatni raz w Chicago powietrze nagrzało się do 100 st. F lub powyżej tej wartości 24 czerwca 2005 r. Wówczas termometry odnotowały 102 st. F (38,8 st. C)
W piątek upały dotrą na wschód
Rdzeń ciepła będzie przesuwać się dalej na północ i wschód w piątek, przynosząc 90 st. F (32 st. C) do Nowego Jorku i Waszyngtonu. W tym samym czasie na południowym wschodzie temperatura wyniesie 100 st. F (37,7 st. C).
Szczyt upałów na wschodnim wybrzeżu zapowiadany jest na sobotę. Mieszkańcy m.in. Atlanty i Waszyngtonu zobaczą na termometrach 100 st. F. W Atlancie taką wartość ostatnio odnotowano 22 sierpnia 2007 r. W weekend ten rekord może zostać pobity.
Chłodny front wyprze ciepło z północnego wschodu USA dopiero w poniedziałek, ale południowy wschód będzie zmagać się z upałem do 4 lipca - przewidują meteorolodzy.
Autor: mm/mj / Źródło: accuweather.com