Aura, jaka panowała w sobotę w kraju, okazała się śmiertelnie niebezpieczna. Z wychłodzenia zmarło sześć osób, a to aż jedna trzecia wszystkich ofiar śmiertelnych pogody od 1 listopada.
Jak podało w niedzielę rano na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w sobotę z wychłodzenia zmarło sześć osób. Do przypadków śmiertelnego wychłodzenia doszło na terenie województw: małopolskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego i lubuskiego. Od początku listopada wskutek hipotermii zmarło w kraju 18 osób.
W okresie od listopada do marca sezonu 2017/2018 w wyniku wychłodzenia zmarły 83 osoby - 74 mężczyzn, osiem kobiet i jedno dziecko. Z analiz policji wynika, że w ośmiu przypadkach bezpośrednio przed śmiercią ofiary spożywały alkohol. Dwunastu zmarłych to były osoby bezdomne.
‼️Sześć osób zmarło wczoraj z powodu wychłodzenia. Nie bądź obojętny❗️ Gdy widzisz osoby potrzebujące pomocy, zadzwoń pod nr 112. Twój telefon może uratować życie. 📱#zima #mróz #pogoda pic.twitter.com/J8ByGb8X5d
— RCB (@RCB_RP) December 2, 2018
Najważniejsza jest pomoc
Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, między innymi na osoby bezdomne i starsze. Przypominają, że przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie.
Jak postępować w przypadku podejrzenia hipotermii?
W przypadku podejrzenia hipotermii bardzo ważne jest jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy. Należy jednak pamiętać o ocenie bezpieczeństwa danego miejsca oraz założyć rękawiczki, aby samemu nie doznać odmrożeń. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie oddechu i przytomności poszkodowanego.
Po zawiadomieniu odpowiednich służb, powinniśmy zadbać, aby nie doszło do dalszego wychłodzenia organizmu i w miarę możliwości zabrać poszkodowanego w cieplejsze miejsce. Gdy jego ubranie jest mokre, należy je rozciąć i zdjąć. W przypadku podejrzenia odmrożeń powinno się rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie. Osobę poszkodowaną trzeba okryć kocem lub folią izotermiczną - złotą stroną do góry.
Jeśli poszkodowany jest przytomny, w miarę możliwości powinniśmy podać mu gorący napój z wysoką zawartością cukru. Nie może zawierać alkoholu, ponieważ sprzyja on wyziębieniu organizmu. Uszkodzenia skóry powinniśmy zabezpieczyć suchym opatrunkiem. Poszkodowanego nie można pocierać ani gwałtownie poruszać. Należy pamiętać o kontrolowaniu jego oddechu do czasu przyjazdu karetki.
Autor: map / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock