Sześć samic żołn zwyczajnych, ptaka o wyjątkowo barwnym upierzeniu, trafiło do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. To jedyna placówka w kraju posiadająca przedstawicieli tego gatunku. W warunkach naturalnych w Polsce występują nieliczne osobniki.
Żołny zwyczajne (Merops apiaster) to gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny żołn (Meropidae). Płocki ogród zoologiczny jest jedyną instytucją w granicach naszego państwa, gdzie można je zobaczyć.
Podróż zza zachodniej granicy
Do ogrodu zoologicznego w Płocku przybyły z niemieckiego ogrodu we Frankfurcie nad Menem. Teraz aklimatyzują się w pomieszczeniach ptaszarni płockiego zoo – poinformował dyrektor tej placówki, Krzysztof Kelman.
- W miejscu, gdzie mieszkają żołny zrobiliśmy specjalną ścianę, w której ptaki te mogły wydłubywać długie tunele i komory lęgowe. Wiosną będą miały możliwość wylatywania do woliery zewnętrznej – zaznaczył Kelman. - Mamy sześć samic żołny urodzonych w zoo we Frankfurcie. W tej chwili szukamy w ogrodach w całej Europie samców do pary dla naszych samic. Chodzi o to by nie rozmnażać osobników ze sobą spokrewnionych – dodał.
Jeszcze chwilę cierpliwości
Dyrektor płockiego zoo zapowiedział, że w najbliższych dniach ptaszarnia, która w czasie aklimatyzacji żołn jest czasowo zamknięta, zostanie otwarta dla zwiedzających.
- Myślę, że może już w ten weekend otworzymy ptaszarnię. Będzie można zobaczyć, jak żołny wyglądają, jak się zachowują. Jestem pewien, że zwiedzający będą zaskoczeni, że są to ptaki żyjące na wolności w Polsce – dodał Kelman.
Żołny na świecie
Obecnie w południowo-wschodniej Polsce gnieździ się około 50 par żołn. Lęgi znane są także od początku XXI wieku na Dolnym Śląsku.
Te niewielkie ptaki mieszkają obecnie w Europie, zwłaszcza w południowej jej części oraz w Afryce, Azji, a także na Madagaskarze, w Nowej Gwinei i w Australii. Charakteryzują się niezwykle barwnym upierzeniem: rdzawo-brązowe z czarną pręgą przez oko po żółtawe i złotooliwkowe z błękitno-zielonym na skrzydłach. Wszystkie ptaki z tej rodziny mają zakrzywiony do dołu dziób i ostro zakończone skrzydła.
Pod ochroną
Żołny są ptakami chronionymi międzynarodowymi konwencjami. Zostały też wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, jako gatunek zagrożony wyginięciem. - Żołny to takie ptaki, o których większość pewnie słyszała, ale bardzo mało osób wie, jak ten ptak wygląda, a wygląda przepięknie i może konkurować z najbardziej kolorowymi egzotycznymi papugami. Jeszcze mniej osób widziało żołny w naturze, które w Polsce występują już tylko lokalnie na wschodzie kraju – powiedział Kelman.
Jedzą w locie
Żołny to ptaki nie tylko o wyjątkowym wyglądzie, ale też charakterystycznych cechach bytowania – żywią się owadami, na które polują tylko w locie, a rozmnażają się w komorach lęgowych, do których wygrzebują długie korytarze w usypiskach żwirowych lub uskokach ziemnych.
Autor: AD/rp / Źródło: PAP, Wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock