W związku z ociepleniem w drugiej połowie lutego przyroda zaczęła budzić się do życia. W lasach pojawiły się m.in przebiśniegi. Ponadto wróciły już żurawie.
Pomimo że w piątek i w sobotę w wielu regionach spadł śnieg i się ochłodziło, w lesie już pojawiły się oznaki nadchodzącej wiosny. Sprzyjała temu stosunkowo wysoka temperatura powietrza, która w drugiej połowie lutego dochodziła w południowych i zachodnich regionach kraju do 10 st. C. Taka przeplatanka pogodowa jest typowa dla przedwiośnia.
Jak podają "Lasy Państwowe", na zachodzie Polski możemy już obserwować zwiastuny wiosny, dużo wcześniej niż w środkowej, a tym bardziej we wschodniej części kraju.
Leszczyna, przebiśniegi, żurawie
Drzewa jeszcze trwają w uśpieniu, ale leszczyna pospolita wytworzyła już złociste kwiatostany męskie tzw. "kotki". Wkrótce pojawią się także niewielkie kwiaty żeńskie o czerwonych znamionach słupków.
Pod koniec lutego, w wyraźnie dłuższe już dni, słońce przygrzewa coraz mocniej. W wilgotnych lasach liściastych i mieszanych pojawiły się już pierwsze rośliny runa - śnieżyczki przebiśniegi.
Nieco później zakwitnie śnieżyca wiosenna, która jest znacznie rzadszą rośliną niż przebiśniegi. Śnieżyce już wschodzą w łęgu nad Lubszą koło Lubska i za około dwa tygodnie będziemy mogli się cieszyć ich urodą.
Przyleciały już żurawie, które możemy obserwować początkowo w dużych stadach. Ptaki dość szybko zaczynają się łączyć w pary, które zajmują swoje terytoria lęgowe, gdzie odbywają efektowne toki - "tańczą", czyli synchronicznie podskakują i machają skrzydłami. Doniesienia o żurawiach żerujących na polach pochodzą z okolic Brodów, Jasienia i Strzegowa pod Gubinem.
Podziel się z nami swoimi zdjęciami budzącej się do życia przyrody. Wyślij je na Kontakt 24.
Autor: AD/map / Źródło: Lasy Państwowe, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.commons, pixabay