W świetle dzisiejszych modeli meteorologicznych w niedzielę 1 marca Polska dostanie się pod wpływ głębokich układów niżów znad Północnego Atlantyku i Skandynawii, które kształtować będą pogodę w naszym rejonie Europy do środy 4 marca.
Kraj dostanie się w zasięg cyrkulacji zachodniej. Płynąć będą do nas z południowego zachodu i zachodu masy powietrza polarnego, a płynąć będą szybko w związku z dużym gradientem, czyli różnicą ciśnienia pomiędzy niżami a Wyżem Azorskim.
Najsilniejszy, najszybszy strumień powietrza ulokuje się na kilka dni nad Wyspami Brytyjskimi, północna Francją, Belgią, Holandią, Danią, Niemcami i Polską. W tym pasie wiatr osiągać może w porywach do 70-100 km/h. Najsilniejsze porywy wystąpią oczywiście na wybrzeżach. Mocno, bo ponad 100 km/h, wiać będzie w górach.
Od niedzieli mocniej wieje
W Polsce silniejszy wiatr zacznie być odczuwany w niedzielę na zachodzie kraju. Ciepły wiatr południowy osiągać może w porywach 50-60 km/h., wysoko w Sudetach do 80-100 km/h. Dzięki cyrkulacji południowo-zachodniej w niedzielę na południu kraju temperatura maksymalna osiągnąć może 11-12 st. C, szczególnie na obszarach podgórskich, w których południowy wiatr lokalnie mocno oddziałuje na temperaturę.
Wiatr mocniej da o sobie znać w poniedziałek 2 marca. Wiatr południowo-zachodni i zachodni będzie umiarkowany i dość silny, osiągający w porywach na zachodzie i południu 60-70 km/h., na obszarach podgórskich 80 km/h., w górach, szczególnie w Sudetach, 100-120 km/h. Słabiej wiać będzie na wschodzie kraju, do 60 km/h.
Do 140 km/godz.
We wtorek 3 marca powieje porządnie w całym kraju. Wiatr zachodni ma być silny, w porywach do 70-90 km/h., w górach do 100-140 km/h.
W środę wiatr osłabnie, porywy osiągać mogą już tylko 50-60 km/h.
Niże oraz silny wiatr przyniosą ze sobą dynamiczne zmiany w pogodzie, najpierw duże ciepło w pierwszy dzień wiosny meteorologicznej (1 marca), a później ochłodzenie do końca przyszłego tygodnia wraz z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo