Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności poinformowało, że w Delcie Nilu znaleziono 110 starożytnych grobowców, z których część zawiera ludzkie szczątki. Niektóre z nich mogą pochodzić z okresu 6000-3150 lat przed naszą erą.
Egipscy archeolodzy odkryli w Delcie Nilu 110 starożytnych grobowców - poinformowało we wtorek Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Groby, z których część zawiera ludzkie szczątki, znaleziono w prowincji Dakahlia, około 150 kilometrów na północny wschód od Kairu.
Szczątki ludzi, ceramika, sprzęt pogrzebowy
Według ministerstwa archeolodzy znaleźli 68 owalnych grobowców z okresu predynastycznego, obejmującego lata 6000-3150 przed naszą erą. W oświadczeniu resort podał, że miały kształt jam, w których ciała umieszczono w pozycji kucznej, z głową skierowaną na zachód.
Odkryto też 37 grobowców w kształcie prostokąta z okresu w historii Egiptu nazywanego Drugim Okresem Przejściowym (1782-1570 p.n.e.). W tych grobowcach ciała leżały prosto, a głowy również były skierowane na zachód.
Pozostałe pięć odnalezionych owalnych grobowców pochodzi z okresu Nagada III (od około 3200 do 3000 p.n.e.). W tych znaleziono najwięcej naczyń cylindrycznych i gruszkowatych, najprawdopodobniej służących obrządkom pogrzebowym.
Resort podał, że archeolodzy znaleźli również szczątki dorosłych i dzieci oraz sprzęt pogrzebowy i przedmioty ceramiczne.
Autor: kw/map / Źródło: PAP, Reuters