Uwolnić Tarzana czy zmoczyć prześcieradło? Dwadzieścia sposobów na "tropikalne noce"

jednym ze sposobów na upał jest zmoczenie prześcieradła w zimnej wodzie

Prognozy na nadchodzące dni nie pozostawiają złudzeń. Zrobi się gorąco. Nawet w nocy temperatura w wielu miejscach nie będzie spadać poniżej 20 stopni, a to nie sprzyja naszym organizmom. Co robić, by przetrwać te "tropikalne noce"? Zgromadziliśmy 20 rad, które z pewnością się przydadzą.

1. Wybierz bawełnę

Satynowe, jedwabne, czy poliestrowe pościele warto schować gdzieś naprawdę głęboko. Teraz się nie przydadzą, niech czekają na chłodniejsze noce. Podczas "tropikalnych" nocy lepiej spać pod przewiewną bawełną. 2. Poczuj powiew zamrażarki Wrzuć prześcieradło do reklamówki i schowaj je do zamrażarki na kilka minut, nim położysz się spać. To doskonały sposób na ochłodę. Co prawda chwilową, ale to już coś. 3. Lodowy komfort Na upały można wykorzystać termofor, czyli przedmiot, który doskonale sprawdza się zarówno zimą, jak i latem. Napełnij wodą, schowaj do zamrażarki i ciesz się ochłodą. 4. Włącz wentylator W tym przypadku komentarz jest raczej zbędny. Chyba każdy doświadczył zbawiennej roli wentylatorów. 5. Bądź jak Egipcjanie Upał to nie anomalia. Ludzie zmagają się z nim od tysięcy lat, dlatego zdążyli zdobyć w tej kwestii niemałe doświadczenie. Prym wiodą Egipcjanie, którzy podczas gorących nocy namaczają prześcieradła w zimnej wodzie. A żeby nie zniszczyć materaca, pod prześcieradło warto położyć ręcznik. 6. Załóż coś luźnego Kładąc się spać warto założyć luźne, miękką koszulkę i krótkie spodenki lub po prostu coś bawełnianego (koniecznie krótkiego). Choć przy tym punkcie warto również wspomnieć o spaniu nago. Wiele osób preferuje tę metodę jako sposób na ochłodę. Przeciwnicy twierdzą, że pot zostaje wtedy na skórze, a powinien wchłaniać się w ubranie. Ilu ludzi tyle opinii, wybór należy do nas. 7. Zrób to sam Najlepszym sposobem na upał jest klimatyzator. W Polsce to nadal rzadko spotykane urządzenie, dlatego można poradzić sobie inaczej. Trzeba nasypać kostki lodu do płytkiego garnka lub do miski i postawić przed wentylator. Na powierzchni kostek lodowych powstanie warstwa wody, którą rozwieje wiatr. Efekt mgiełki murowany! 8. Ulga dla szyi i nadgarstków Potrzebna natychmiastowa ochłoda? Można zrobić okłady z lodu, które później przykłada się do szyi, nadgarstków, łokci, pachwin, czy pod kolana. Od razu poczujemy się lepiej. 9. Bądź samotnym wilkiem

Upały nie sprzyjają romantykom. Gdy na zewnątrz temperatura jest wysoka, warto zrezygnować ze wspólnego spania. Przytulanie się w nocy do gorącego ciała to dodatkowe podnoszenie temperatury, a przecież spanie w lepkim od potu łóżku do przyjemnych nie należy. 10. Uwolnij Tarzana, który ukrywa się w twoim wnętrzu To pomysł dla ambitnych lub po prostu dla tych, którym jest wyjątkowo gorąco. Można sklecić hamak i przewiesić go w jakimś przewiewnym miejscu. To zawsze zwiększa przepływ powietrza, dlatego stanie się nieco chłodniej.

11. Miły chłodek

Jeśli nie jesteś w stanie wyzwolić w sobie ducha króla dżungli, to zawsze możesz pstryknąć włącznikiem i uruchomić klimatyzację. Rzecz jasna, jeśli ją posiadasz. 12. Trzymaj się z dala piekarnika Lato to nie czas, żeby gotować pieczeń. Zamiast tego można zrobić szybką sałatkę. Jaki tego cel? Unika się generowania dodatkowego ciepła. A jeśli już naprawdę trzeba zjeść coś gorącego, warto rozpalić grilla zamiast piekarnika. Lżejsza kolacja wyjdzie na dobre, bo organizm wtwarza więcej ciepła, gdy zje się schabowego, niż jakieś warzywo. 13. Napełnij zbiornik Podczas upałów nasz organizm znacznie szybciej się poci, dlatego przed snem wypij szklankę wody. 14. Ochłodź się pod prysznicem

Szybki zimny prysznic obniża temperaturę ciała i spłukuje pot, dzięki czemu kładziemy się czyści i z nieco ochłodzeni. 15. Obniż swój poziom Gorące powietrze jest lżejsze, więc się unosi. Podczas upałów warto spać tak nisko, jak to możliwe - wskazana rezygnacja z piętrówki. Warto również przenieś się na niższe kondygnacje budynku, albo po prostu wyciągnąć materac. 16. Wyłącz światło Ta wskazówka jest dość oczywista. Żarówki (nawet te, które są przyjazne dla środowiska) wydzielają ciepło. Latem jasno jest do godz. 20-21. Dlatego dobrze jest korzystać z naturalnego światła jak najdłużej. 17. Prześcieradło schłodzi pokój Ochłodź swoją sypialnię przez rozwieszenie mokrego prześcieradła, czy ręcznika. Powieś go przed otwartym oknem. Nawet delikatne powiewy wiatru sprawi, że w pokoju zrobi się przyjemniej. 18. Schłodź swoje stopy Stopy są bardzo wrażliwe na zimną wodę, dlatego schłodzenie ciała przez ich moczenie to genialny pomysł. Jeszcze lepiej, zrobi się to w nocy po przebudzeniu. 19. Odłącz wszystko od zasilania By zrobiło się nieco chłodniej warto odłączyć elektronikę, wszystkie gadżety i inne małe urządzenia od zasilania. Jest jeszcze jeden plus takiego zachowania - oszczędność energii.

20. Bądź kreatywny Ryż i kasza gryczana mogą służyć nie tylko do jedzenia. Są doskonałym sposobem na ochłodę. Można zrobić z nich niewielkie poduszki, które nie emitują ciepła w gorące dni. Można też napełnić skarpetki ryżem i wrzuć je do lodówki na około godzinę. taki kompres pozostanie chłodny nawet przez 30 minut.

A jak radzić sobie z upałami w ciągu dnia?

Jak zdrowo przetrwać upały?
Jak zdrowo przetrwać upały?tvn24
Dr Piotr Gryglas o tym, jak upały działają na ludzi chorych
Dr Piotr Gryglas o tym, jak upały działają na ludzi chorychtvn24

Autor: kt/mj / Źródło: greatist.com

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni Celsjusza. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed oblodzeniem. W prawie całej Polsce w nocy spodziewane są trudne warunki drogowe, a w części regionów dodatkowym zagrożeniem okaże się silny wiatr. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 23.11. W nocy niebo będzie przeważnie zachmurzone. Możemy spodziewać się lokalnych opadów śniegu lub śniegu z deszczem. Dzień również przyniesie nam pochmurną aurę, a miejscami da się nam we znaki silny wiatr.

Pogoda na jutro - sobota 23.11. Nocą mróz i śnieg, w dzień silny wiatr

Pogoda na jutro - sobota 23.11. Nocą mróz i śnieg, w dzień silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Ulewy spowodowały utrudnienia komunikacyjne na Cyprze. W nocy z czwartku na piątek w rejonie miasta Limassol doszło do podtopień i osuwisk, których skutki były sprzątane cały dzień. W weekend meteorolodzy prognozują kolejne intensywne opady deszczu.

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Źródło:
KNEWS Kathimerini, Cyprus Mail

Pingwin cesarski Gus, który na początku miesiąca przypłynął do Australii, wrócił na wolność. Ptak znalazł się ponad 3000 kilometrów od domu - na wolności gatunek ten występuje jedynie na Antarktydzie. Wyczerpane i niedożywione zwierzę odzyskało siły pod okiem specjalistów.

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Źródło:
ABC News Australia, DBCA

Zima zawitała także na Węgry. Biało zrobiło się w prawie całym kraju, a miejscami spadło ponad 20 centymetrów śniegu. W nocy z czwartku na piątek w części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Od rana występowały poważne utrudnienia komunikacyjne.

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

Źródło:
Daily News Hungary, index.hu

Śnieżna aura utrzymuje się nad Polską. Od piątkowego poranka w wielu regionach pada śnieg, który ma szansę utrzymać się jeszcze przez chwilę. Wiele osób, w tym Reporterzy24, zdecydowało się spędzić czas na świeżym powietrzu.

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Kalifornia musi zmierzyć się z ulewami i śnieżycami wywołanymi przez tak zwaną rzekę atmosferyczną. Jak podaje stacja CNN, w północnej części tego stanu mogą zostać odnotowane rekordowo wysokie opady deszczu.

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Źródło:
CNN, Reuters

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl