Prognozy na nadchodzące dni nie pozostawiają złudzeń. Zrobi się gorąco. Nawet w nocy temperatura w wielu miejscach nie będzie spadać poniżej 20 stopni, a to nie sprzyja naszym organizmom. Co robić, by przetrwać te "tropikalne noce"? Zgromadziliśmy 20 rad, które z pewnością się przydadzą.
1. Wybierz bawełnę
Satynowe, jedwabne, czy poliestrowe pościele warto schować gdzieś naprawdę głęboko. Teraz się nie przydadzą, niech czekają na chłodniejsze noce. Podczas "tropikalnych" nocy lepiej spać pod przewiewną bawełną. 2. Poczuj powiew zamrażarki Wrzuć prześcieradło do reklamówki i schowaj je do zamrażarki na kilka minut, nim położysz się spać. To doskonały sposób na ochłodę. Co prawda chwilową, ale to już coś. 3. Lodowy komfort Na upały można wykorzystać termofor, czyli przedmiot, który doskonale sprawdza się zarówno zimą, jak i latem. Napełnij wodą, schowaj do zamrażarki i ciesz się ochłodą. 4. Włącz wentylator W tym przypadku komentarz jest raczej zbędny. Chyba każdy doświadczył zbawiennej roli wentylatorów. 5. Bądź jak Egipcjanie Upał to nie anomalia. Ludzie zmagają się z nim od tysięcy lat, dlatego zdążyli zdobyć w tej kwestii niemałe doświadczenie. Prym wiodą Egipcjanie, którzy podczas gorących nocy namaczają prześcieradła w zimnej wodzie. A żeby nie zniszczyć materaca, pod prześcieradło warto położyć ręcznik. 6. Załóż coś luźnego Kładąc się spać warto założyć luźne, miękką koszulkę i krótkie spodenki lub po prostu coś bawełnianego (koniecznie krótkiego). Choć przy tym punkcie warto również wspomnieć o spaniu nago. Wiele osób preferuje tę metodę jako sposób na ochłodę. Przeciwnicy twierdzą, że pot zostaje wtedy na skórze, a powinien wchłaniać się w ubranie. Ilu ludzi tyle opinii, wybór należy do nas. 7. Zrób to sam Najlepszym sposobem na upał jest klimatyzator. W Polsce to nadal rzadko spotykane urządzenie, dlatego można poradzić sobie inaczej. Trzeba nasypać kostki lodu do płytkiego garnka lub do miski i postawić przed wentylator. Na powierzchni kostek lodowych powstanie warstwa wody, którą rozwieje wiatr. Efekt mgiełki murowany! 8. Ulga dla szyi i nadgarstków Potrzebna natychmiastowa ochłoda? Można zrobić okłady z lodu, które później przykłada się do szyi, nadgarstków, łokci, pachwin, czy pod kolana. Od razu poczujemy się lepiej. 9. Bądź samotnym wilkiem
Upały nie sprzyjają romantykom. Gdy na zewnątrz temperatura jest wysoka, warto zrezygnować ze wspólnego spania. Przytulanie się w nocy do gorącego ciała to dodatkowe podnoszenie temperatury, a przecież spanie w lepkim od potu łóżku do przyjemnych nie należy. 10. Uwolnij Tarzana, który ukrywa się w twoim wnętrzu To pomysł dla ambitnych lub po prostu dla tych, którym jest wyjątkowo gorąco. Można sklecić hamak i przewiesić go w jakimś przewiewnym miejscu. To zawsze zwiększa przepływ powietrza, dlatego stanie się nieco chłodniej.
11. Miły chłodek
Jeśli nie jesteś w stanie wyzwolić w sobie ducha króla dżungli, to zawsze możesz pstryknąć włącznikiem i uruchomić klimatyzację. Rzecz jasna, jeśli ją posiadasz. 12. Trzymaj się z dala piekarnika Lato to nie czas, żeby gotować pieczeń. Zamiast tego można zrobić szybką sałatkę. Jaki tego cel? Unika się generowania dodatkowego ciepła. A jeśli już naprawdę trzeba zjeść coś gorącego, warto rozpalić grilla zamiast piekarnika. Lżejsza kolacja wyjdzie na dobre, bo organizm wtwarza więcej ciepła, gdy zje się schabowego, niż jakieś warzywo. 13. Napełnij zbiornik Podczas upałów nasz organizm znacznie szybciej się poci, dlatego przed snem wypij szklankę wody. 14. Ochłodź się pod prysznicem
Szybki zimny prysznic obniża temperaturę ciała i spłukuje pot, dzięki czemu kładziemy się czyści i z nieco ochłodzeni. 15. Obniż swój poziom Gorące powietrze jest lżejsze, więc się unosi. Podczas upałów warto spać tak nisko, jak to możliwe - wskazana rezygnacja z piętrówki. Warto również przenieś się na niższe kondygnacje budynku, albo po prostu wyciągnąć materac. 16. Wyłącz światło Ta wskazówka jest dość oczywista. Żarówki (nawet te, które są przyjazne dla środowiska) wydzielają ciepło. Latem jasno jest do godz. 20-21. Dlatego dobrze jest korzystać z naturalnego światła jak najdłużej. 17. Prześcieradło schłodzi pokój Ochłodź swoją sypialnię przez rozwieszenie mokrego prześcieradła, czy ręcznika. Powieś go przed otwartym oknem. Nawet delikatne powiewy wiatru sprawi, że w pokoju zrobi się przyjemniej. 18. Schłodź swoje stopy Stopy są bardzo wrażliwe na zimną wodę, dlatego schłodzenie ciała przez ich moczenie to genialny pomysł. Jeszcze lepiej, zrobi się to w nocy po przebudzeniu. 19. Odłącz wszystko od zasilania By zrobiło się nieco chłodniej warto odłączyć elektronikę, wszystkie gadżety i inne małe urządzenia od zasilania. Jest jeszcze jeden plus takiego zachowania - oszczędność energii.
20. Bądź kreatywny Ryż i kasza gryczana mogą służyć nie tylko do jedzenia. Są doskonałym sposobem na ochłodę. Można zrobić z nich niewielkie poduszki, które nie emitują ciepła w gorące dni. Można też napełnić skarpetki ryżem i wrzuć je do lodówki na około godzinę. taki kompres pozostanie chłodny nawet przez 30 minut.
A jak radzić sobie z upałami w ciągu dnia?
Autor: kt/mj / Źródło: greatist.com