Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami i burzami z gradem ogłosił Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla kilku regionów w północnej części Polski. IMGW prognozuje, że w czwartek alerty mogą objąć prawie wszystkie województwa.
IMGW wydał w środę alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem i upałami.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
UPAŁY
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z groźną pogodą wydali żółte alerty przed upałami. W województwie lubuskim i wielkopolskim (w powiatach złotowskim, pilskim, chodzieskim, czarnkowsko-trzcianeckim, obornickim, szamotulskim, międzychodzkim, nowotomyskim, poznańskim, Poznań, śremskim, kościańskim, grodziskim, wolsztyńskim, leszczyńskim, Leszno, gostyńskim, rawickim) przewiduje się, że temperatura maksymalna będzie sięgała od 29 do 31 stopni Celsjusza. W nocy termometry mogą wskazać od 16 do 18 st. C.
Ostrzeżenia w obu województwach obowiązują do czwartku do godziny 18.
Alerty wydano też w województwie zachodniopomorskim. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie tam od 30 st. C do 32 st. C. W nocy temperatura minimalna osiągnie od 16 st. C do 18 st. C. W powiatach graniczących z woj. lubuskim ostrzeżenie będzie obowiązywać do godziny 18 w czwartek, w pozostałych powiatach do godziny 20 w czwartek.
IMGW ostrzega przed upałami również w woj. pomorskim (z wyłączeniem powiatów na północnym wschodzie) oraz w woj. kujawsko-pomorskim. Tam w dzień prognozowana temperatura wyniesie od 29 do 31 st. C. W nocy termometry mogą pokazać od 16 do 18 st. C. Alert wygaśnie w czwartek o godzinie 20.
BURZE Z GRADEM
W województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu, z możliwymi lokalnymi opadami gradu.
Synoptycy IMGW przewidują, że miejscami spadnie od 10 do 20, a lokalnie do 30 litrów wody na metr kwadratowy. Porywy wiatru osiągną maksymalną prędkość 70-80 kilometrów na godzinę.
Ostrzeżenia obowiązują do północy.
Prognoza zagrożeń na czwartek
UPAŁY
IMGW przewiduje na czwartek zagrożenie upałami w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim i prognozuje wydanie w związku z tym ostrzeżeń. Temperatura maksymalna ma na tych terenach wynieść od 29 st. C do 31 st. C. W nocy termometry mogą pokazać od 16 do 18 st. C.
BURZE
Burze mogą pojawić się w województwach:
- wielkopolskim;
- małopolskim;
- podkarpackim;
- śląskim;
- świętokrzyskim;
- dolnośląskim;
- kujawsko-pomorskim;
- lubelskim;
- mazowieckim;
- podlaskim;
- pomorskim;
- warmińsko-mazurskim;
- zachodniopomorskim.
Podczas burz suma opadów deszczu może wynieść lokalnie do 20 l/mkw., a porywy wiatru mogą dojść do 60 km/h. Lokalnie może spaść grad.
Ostrzeżenia przed upałem i burzami mogą zostać wydane między godziną 7.30 w czwartek a 7.30 w piątek.
Prognoza zagrożeń piątek
BURZE
W piątek w wielu miejscach mogą wystąpić burze z gradem. Towarzyszące im opady mają wynieść 20 l/mkw. Wiatr może powiać z prędkością do 80 km/h.
Może to się zdarzyć w województwach:
- świętokrzyskim;
- śląskim;
- pomorskim;
- łódzkim;
- małopolskim;
- podkarpackim;
- kujawsko-pomorskim;
- lubelskim;
- mazowieckim;
- podlaskim;
- warmińsko-mazurskim.
Ostrzeżenia mogą zostać wydane między godziną 7.30 w piątek a 7.30 w sobotę.
Prognoza zagrożeń na sobotę
Burze z lokalnymi opadami gradu mogą pojawić się w województwach:
- kujawsko-pomorskim;
- lubelskim;
- małopolskim;
- mazowieckim;
- podkarpackim;
- podlaskim;
- pomorskim;
- śląskim;
- świętokrzyskim;
- warmińsko-mazurskim.
W tych regionach opady mogą wynieść od 10 do 20 l/mkw. Wiatr może powiać w porywach burzowych do 65 km/h.
Ostrzeżenia mogą wejść w życie między godziną 7.30 w sobotę a 7.30 w niedzielę.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Według definicji IMGW, prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody.
Autor: dd,ml/rp,rzw / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock