Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w nocy środkową część Włoch, szczególnie ucierpiało miasto Amatrice, położone w regionie Lacjum. Wstrząsy były odczuwalne także w Rzymie.
W nocy, z wtorku na środę, silne trzęsienie ziemi o sile 6,2 w skali Richtera miało miejsce środkową część Włoch. Epicentrum było na poziomie 7-10 km w głąb Ziemi, było więc stosunkowo płytkie.
Szkody mogły być większe
Dr hab. Wojciech Dębski z Instytutu Geofizyki PAN uważa, że trzęsienie ziemi o sile 6 - 6,2 było silne, ale nieklasyfikowane jako tragiczne i można się go było spodziewać w tym rejonie. - Zasięg trzęsienia ziemi zależy od głębokości na jakiej nastąpiło. Jeżeli trzęsienie jest głębokie, taki obszar jest stosunkowo duży, w przypadku tego rodzaju trzęsienia ziemi nawet do 300 km. Jeżeli trzęsienie jest płytkie, szkody powierzchniowe mogą być większe. Szkody nie są uzależnione od magnitudy, ale od tego jak energia wyzwalała się w ognisku trzęsienia ziemi, jakiego typu ruchy, w jakim obszarze i w jakim środowisku geologicznym wystąpiły, czyli jaki rodzaj skały jest w miejscu trzęsienia - tłumaczy dr Dębski.
"Miasta już tutaj nie ma"
"Miasta już tutaj nie ma"- mówi burmistrz miasta Amatrice. Pierwsze uderzenia miały miejsce o godzinie 3.36 i były szeroko odczuwalne w środkowej części kraju. Wstrząsy odczuwane były również w Rzymie. Mieszkańcy stolicy długo czuli kołysanie, a następnie wstrząsy wtórne.
Najbardziej poszkodowane tereny
Największe straty odnotowano w miastach Amatrice, Accumoli i Nursji. Jak na razie wiadomo, sześć osób straciło życie. Pod gruzami ludzie wciąż czekają na ratunek.
- Drogi do i z miasta są odcięte. Połowy miasta nie ma - powiedział burmistrz Amatrice, Sergio Pirozzi dla RAI. - Ludzie są pod gruzami... Osunęła się ziemia i może zapaść się most - dodał.
W 2009 roku trzęsienie o sile 6,3 w skali Richtera nawiedziło ten sam region Włoch. Zginęło wtedy 300 osób. Trzęsienie nawiedziło wtedy miasto L'Aquila, znajdujące się około 90 km na południe od miejsca dzisiejszych wydarzeń.
Autor: agr/jap / Źródło: hosted.ap.org/
Źródło zdjęcia głównego: earthquake.usgs.gov