"Trząsł się cały pokój". Ewakuowano osadę
Po trzęsieniu ziemi w Nowej Zelandii ewakuowano osadę. Mimo że wstrząsy były silne, nie spowodowały dużych skód.
W piątek rano lokalnego czasu (godzina 5.37) u wybrzeży Wyspy Północnej, będącej jedną z dwóch wysp Nowej Zelandii wystąpiły wstrząsy o magnitudzie 7,1. Trzęsienie miało miejsce 169 km na północny wschód od miasta Gisborne. Jego hipocentrum znajdowało się pod dnem morskim na głębokości 30 km.
Władze zarządziły ewakuację osady w rejonie Tolaga Bay. Mieszkańcom innych rejonów zalecono schronienie się na wyżej położonych miejscach. Mieszkańcy Północnej Wyspy odczuwali wstrząsy, które jednak nie spowodowały większych szkód.
- Wstrząsy były silne, obudziły mnie, trząsł się cały pokój, z mebli spadały rzeczy - powiedział mieszkaniec Gisborne. - Czekałem aż się skończy, ale trzęsie trwało dość sługo - dodał.
A co z tsunami?
Amerykańskie Narodowe Centrum Ostrzegania przed Tsunami (ang. U.S. National Tsunami Warning Center) poinformowało, że trzęsienie nie spowodowało zagrożenia wystąpieniem falami tsunami u zachodnich wybrzeży Kanady i Stanów Zjednoczonych. Chilijska marynarka wojenna także nie spodziewała się tsunami w Ameryce Południowej.
Amerykańska agencja geologiczna USGS początkowo informowała, że wstrząsy miały siłę 7,2 st. w skali Richtera. Później obniżono magnitudę do 7,1.
Aktywny sejsmicznie rejon
Nowa Zelandia, która składa się z dwóch wysp - Północnej i Południowej - leży w aktywnym sejsmicznie rejonie Oceanu Spokojnego. Co roku notuje się tam ponad 15 tys. wstrząsów, ale tylko ok. 150 jest odczuwalnych. W 2011 r. miasto Christchurch, na Wyspie Południowej zostało poważnie zniszczone przez wstrząsy o sile 6,3 st. Zginęło wówczas 185 osób.
Autor: zupi/map / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio
W poniedziałkowy poranek mieszkańców kilku miejscowości przywitała zimowa aura. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Z prognoz wynika, że dziś obfite opady mogą pojawić się na południu kraju.
Biały poranek w kilku miejscowościach
Co najmniej 11 delfinów i ponad 100 ptaków padło po olbrzymim wycieku ropy naftowej z dwóch rosyjskich tankowców, które zatonęły w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. Według ekologów do środowiska mogło przedostać się kilka tysięcy ton paliwa. Zdaniem ekspertów usuwanie skutków katastrofy może zająć nawet 1,5 roku.
"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"
Pogoda na dziś. Poniedziałek 23.12 będzie przeważnie pochmurny z chwilami rozpogodzeń - tylko lokalnie na południowym wschodzie może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia termometry pokażą maksymalnie 5 stopni Celsjusza, a we wszystkich regionach odczujemy chłód.
W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.
Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.
Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"
W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.
Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"
Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.
"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób
NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.
Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie
Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".
"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach
Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.
W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.
Rozpoczęła się kalendarzowa zima
- Źródło:
- PAP, tvnmeteo.pl
Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.
Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"
Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.
Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"
- Źródło:
- cbsnews.com, nbcwashington.com
Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.
Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge
- Źródło:
- PAP, Reuters, tvnmeteo.pl
W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.
"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym
Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.
"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"
Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.
Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy
Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.
Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu
Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.
Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu
Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.
Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport
Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.
Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku
Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.