Tragiczne skutki uderzenia zimy. Europa walczy z niebezpieczną pogodą


Europa zmaga się z uderzeniem zimy. W Alpach obowiązuje zagrożenie lawinami, część austriackich szkół jest zamknięta. Niektóre regiony Skandynawii są bez prądu, a z powodu wichur odwołano loty w Holandii.

W Austrii wiele dróg jest zablokowanych, głównie w Styrii w południowo-wschodniej części kraju. W dolinie Soelktal odciętych od świata zostało około dwóch tysięcy ludzi, w tym turyści. Zła pogoda ograniczyła tam rotację śmigłowców wojskowych, które wywołują kontrolowane lawiny.

W niektórych rejonach Austrii drugi dzień z rzędu zamknięte były we wtorek szkoły. Właścicielom domów przypominano o usuwaniu śniegu z dachów, gdyż w kilku miejscach doszło do zawalenia się dachów pod ciężarem śniegu. W Alpach Gurktalskich poważne obrażenia odniósł 78-letni mężczyzna, który podczas odśnieżania spadł z dachu własnego domu - podała telewizja ORF.

Niebezpiecznie w górach

W rejonie Salzburga na wysokości 2317 metrów nad poziomem morza napadało niemal trzy metry śniegu. Jeśli sprawdzą się prognozy przewidujące dalsze opady śniegu, władze Tyrolu nie wykluczają ogłoszenia najwyższego stopnia zagrożenia lawinowego i stanu klęski żywiołowej. Podczas weekendu zginęło troje narciarzy, dwoje Niemców i Słoweniec. W poniedziałek znaleziono zwłoki dwóch turystów, którzy poszli na wycieczkę na rakietach śnieżnych.

W masywie Hochkar w Dolnej Austrii w poniedziałek do odwołania zamknięto tereny narciarskie, a miejscowych i turystów poproszono o opuszczenie obszaru. Na portalach społecznościowych zaroiło się od zdjęć i filmów pokazujących całkowicie zakopane w śniegu samochody.

W nocy w poniedziałek ratownicy górscy ewakuowali 11 turystów z górskiej chaty koło Salzburga, pozbawionej elektryczności. Turyści przebywali tam od piątku. Śniegu może jeszcze przybyć i w Austrii, i na południu Niemiec, gdzie od wtorku spodziewane są opady od 25 do 80 cm.

Tragiczne wypadki

W Niemczech od poniedziałku w Alpach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, a opady śniegu mają utrzymać się jeszcze kilka dni. W weekend śnieg dał się we znaki na kolejach i na drogach w Bawarii. Lotnisko w Monachium musiało odwołać 130 lotów, w niedzielę sytuacja się poprawiła. Śnieg ma jednak sypać dalej.

W Bawarskich Alpach ostrzeżenie lawinowe w poniedziałek podniesiono do czwartego stopnia w pięciostopniowej skali. W sobotę w pobliżu granicy z Austrią lawina zabiła 20-letnią kobietę w paśmie Teisenberg w Górnej Bawarii. Pozostali narciarze z tej samej grupy uszli z życiem.

Również w Górnej Bawarii zginął w niedzielę koło Wackersbergu w pobliżu uzdrowiska Bad Toelz 44-letni narciarz, uderzony spadającymi pod ciężarem śniegu gałęziami.

Na północy mieszkańcy Hamburga przygotowują się - jak podaje niemiecka agencja dpa - na powódź sztormową spowodowaną wichurą.

Fale i wichury w Holandii

W Holandii ruchliwe lotnisko Schiphol pod Amsterdamem ostrzegło we wtorek przed odwołaniem i opóźnieniami lotów. Linie lotnicze KLM odwołały 159 lotów.

W północno-zachodniej Holandii, której wybrzeża są obecnie najbardziej narażone na wielkie fale i wichury, rozpoczęto sprawdzanie tam chroniących poldery.

Według holenderskich władz wodnych (WNZV) monitorowanie stanu tam jest konieczne ze względu na towary unoszące się na falach po niedawnym rozbiciu się niemal 300 kontenerów podczas burzy. Wiele kontenerów nadal jest na morzu, a - jak podaje WNZV - lodówka czy sam kontener, jeśli uderzy w tamę, może wyrządzić sporą szkodę.

Skandynawia bez prądu

Obfite opady śniegu i silny wiatr dawały się we znaki we wtorek w środkowej Skandynawii. Utrudniały przywracanie dostaw prądu. Burze tydzień temu pozrywały tam część linii energetycznych.

W Norwegii w dolinie koło Tromsoe przerwano z powodu słabej widoczności i śnieżycy poszukiwania ciał czworga narciarzy - 29-letniej Szwedki i trójki Finów w wieku 29, 32 i 36 lat. Zeszła tam w ubiegłym tygodniu lawina o szerokości 300 metrów.

Mroźnie w Grecji

Zima zaatakowała też Grecję. W Atenach, które pokrył śnieg, odwołano zajęcia szkolne, a ministerstwo sprawiedliwości zamknęło we wtorek także stołeczne sądy, w których prowadzono jedynie pilne przesłuchania. Temperatura spadła znacznie poniżej zera. Zamknięto część górskich dróg, na północy także transport kolejowy został zdezorganizowany. Śnieg spadł również na wielu wyspach.

Kilkudziesięciu uchodźców z miasteczka namiotowego w północnej Grecji, gdzie temperatura spadła do ok. minus 20 stopni, protestowało przeciwko warunkom życia.

Na wyspie Lesbos w obozie dla uchodźców w dawnej bazie wojskowej koło Morii znaleziono nad ranem martwego 24-letniego migranta z Kamerunu - podała we wtorek grecka agencja ANA. Powodu śmierci jeszcze oficjalnie nie ogłoszono. Wiele organizacji pozarządowych od miesięcy krytykuje złe warunki panujące w tym obozie. Rok temu przyczyną śmierci trzech mężczyzn było tam zatrucie wyziewami z prymitywnych piecyków służących do ogrzewania namiotów.

Autor: //aw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez przymrozkami. W części regionów kraju temperatura przy gruncie może spaść do -3 stopni Celsjusza. Obowiązują także ostrzeżenia przed roztopami.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc upłynie w części kraju pod znakiem słabych opadów deszczu. W niedzielę 28.04 w całym kraju będzie pogodnie. Temperatura wzrośnie nawet do 24 stopni Celsjusza, lokalnie powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters