Wielkopolska szczególnie odczuła niszczycielską siłę wiatru. Strażacy interweniowali ponad 200 razy. Szkody poczyniła m.in. trąba powietrzna.
We wtorek po godzinie 16 strażacy ze Środy Wielkopolskiej zaczęli otrzymywać zgłoszenia o skutkach silnego podmuchu wiatru. Najwięcej zniszczeń, w postaci pozrywanych dachów, odnotowano w dwóch miejscowościach - Olszewo i Henrykowo w okolicach Środy Wielkopolskiej.
Jak informowali mieszkańcy regionu i straż pożarna, na tym terenie pojawiła się trąba powietrzna. Film, który otrzymaliśmy od Krzysztofa, to potwierdza.
Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek po obejrzeniu nagrania powiedziała, że była to słaba trąba powietrzna, podczas której wiatr wiał z prędkością od 64 km/h do 116 km/h.
Filmy, które wcześniej otrzymaliśmy od Reportera 24 Pablo, nie rozstrzygały tego.
- Na filmach nie mogę dopatrzyć się ani trąby, leju od podstawy chmury do ziemi, ani nawet tuby (małego leja pod chmurą) czyli zaczątku trąby. Widać natomiast wyraźnie chmurę burzową z opadami deszczu ze środka (rdzenia) chmury, widać również kołnierz chmury burzowej (słabo wykształcona chmurę szelfową). Trąba mogła wystąpić przed opadami i wyładowaniami z chmury - informowała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. - W rejonie tych miejscowości w Wielkopolsce mogła powstać na krótko trąba powietrzna, formująca się zwykle w silnie rozwijającej się chmurze burzowej, w świeżym chłodnym powietrzu. Jeśli pas zniszczeń (połamane drzewa, zniszczone budynki, konstrukcje) układa się w regularny pas na kilkaset metrów, możemy po zniszczeniach stwierdzić, że rzeczywiście mieliśmy do czynienia z trąbą. W innym wypadku wystąpiły silne porywy wiatru na czole chmury burzowej i w czasie burzy - wyjaśniała synoptyk.
Zniszczone budynki
Od godziny 8 rano we wtorek do godziny 6.30 w środę wielkopolska straż pożarna odnotowała 220 zdarzeń związanych z silnymi podmuchami wiatru. Interwencje dotyczyły głównie uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych. Uszkodzonych zostało 40 budynków - 20 budynków gospodarczych i 20 budynków mieszkalnych.
W Wielkopolsce najwięcej zniszczeń odnotowano w Henrykowie (dwa dachy w pustostanach, jeden w budynku mieszkalnym i dwa w budynkach gospodarczych) i Olszewie (dwa dachy w budynkach mieszkalnych i sześć w gospodarczych). Służby interweniowały również m.in. w Środzie Wielkopolskiej (dach budynku mieszkalnego), w Słupcy (dwa dachy na stodołach), w Wąsowie (dach na stodole i garażu), w Michorzewie (dach na stodole), w Pyzdrach (jeden dach na budynku mieszkalnym), w miejscowości Glinianki (dwa uszkodzone budynki mieszkalne) oraz w Łukomiu i Bukowym (po jednym budynku gospodarczym). Miejsca zniszczeń zabezpieczały służby, a akcję koordynowały powiatowe centra zarządzania kryzysowego.
W wyniku wichury mogą występować zakłócenia w dostawach prądu. W środę o godzinie 6:00 bez prądu pozostawało ponad 14 tys. odbiorców w Wielkopolsce. Cały czas trwa usuwanie awarii energetycznych. W związku z zanikiem napięcia z powodu zerwanych trakcji elektrycznych i przewróconych na drzewa torów odnotowano też 40 utrudnień w ruchu kolejowym. Nie odnotowano utrudnień w ruchu lotniczym.
Autor: PW/map/kka / Źródło: TVN Wrocław, PAP