Toruń coraz bliżej alarmu. Zrzucają wodę we Włocławku

Tama we Włocławku pozwala opanować sytuację (TVN24)
Tama we Włocławku pozwala opanować sytuację (TVN24)
Tama we Włocławku pozwala opanować sytuację (TVN24)

Niewykluczone, że nocą w Toruniu Wisła przekroczy stan alarmowy. To dlatego, że płynie do niej woda zrzucana ze zbiornika retencyjnego we Włocławku. Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, na Mazowszu z powodu podtopień ewakuowano kilka osób.

W ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin fala wezbraniowa na Wiśle wypełniła zbiornik retencyjny we Włocławku. Potężne ilości wody są zrzucane w kierunku Bydgoszczy i Torunia.

- Tama we Włocławku, co prawda w ograniczonym stopniu, pozwala nam kontrolować sytuację. W sposób kontrolowany zwiększamy poziom Wisły, który w Toruniu zbliża się już do granic stanów alarmowych. Dzięki tym zrzutom wody w zbiorniku wody we Włocławku na nadejście zasadniczej fali kulminacyjnej, która płynie do nas ze strony Mazowsza. Dzięki temu, mówiąc najprościej, fala kulminacyjna zostanie spłaszczona, dzięki czemu nie będzie tak niebezpieczna - mówił w środowe popołudnie Mariusz Sidorkiewicz, reporter TVN24.

- Rano w Toruniu poziom Wisły wyniósł 624 cm, teraz jest to już 631 cm. Cały czas woda idzie do góry, a stan alarmu to 6,5 m. To oznacza, że w środku nocy w Toruniu może zostać ogłoszony alarm przeciwpowodziowy. Nie oznacza to bardzo poważnych komplikacji. Ludzie są niezagrożeni, bardziej chodzi o to, że podtopione zostaną tereny rekreacyjne - relacjonował.

Stan alarmowy na rzekach Polski (TVN24)
Stan alarmowy na rzekach Polski (TVN24)

Zwiększony zrzut

W jaki sposób kontroluje się przybór wody? Władze podjęły decyzję o zwiększeniu tzw. zrzutów wody. Tama we Włocławku wypuszcza ze zbiornika 3,5 tys. m3 wody na sekundę, czyli dwukrotnie więcej niż jeszcze kilka dni temu, kiedy rzeki zaczęły wzbierać. Dla porównania: standardowo ze stopnia wodnego spływa ok. 900 m3 wody.

- Spodziewaliśmy się, że przepływy przez zbiornik włocławski będą znacznie większe niż te, które płyną w tej chwili. Nasz zbiornik ma w tej chwili rezerwę 12-13 cm, co daje ok. 10 mln metrów sześciennych wody. Ta rezerwa w chwili przejścia fali kulminacyjnej będzie zbierana. To pozwoli wydłużyć falę kulminacyjną, tzn. dopływy do zbiornika będą większe, natomiast odpływy będą mniejsze - uspokajał Janusz Majewski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego urzędu miasta we Włocławku.

Tama we Włocałwku czeka na falę kulminacyjną (TVN24)
Tama we Włocałwku czeka na falę kulminacyjną (TVN24)

Włocławek niezagrożony

W samym Włocławku woda nie osiągnęła jeszcze nawet poziomu ostrzegawczego, do którego brakuje 35 cm. Specjaliści dodają, że Włocławek może czuć się bezpieczny.

Na Wiśle sytuacja jest trudna, ale nie dramatyczna. Nie można mówić o powodzi, a tylko o wysokim stanie wód. W 2010 roku, kiedy woda podtopiła Kujawy i Pomorze, zrzuty wody we Włocławku były dwukrotnie wyższe niż obecnie i wynosiły ok. 5,6 tys. m3 na sekundę.

We Włocławku przybywa wody (TVN24)
We Włocławku przybywa wody (TVN24)tvn24

W Płocku woda nie podnosi się

Z kolei w Płocku sytuacja na rzekach z godziny na godzinę stabilizuje się. W poniedziałek rano woda przekroczyła tam stan alarmowy w najniżej położonej dzielnicy - Borowiczkach. Wtedy też władze miasta ogłosiły alarm powodziowy.

W środę woda przekracza stany alarmowe, ale w porównaniu do poprzednich dni nie przybywa jej więcej - co najwyżej centymewtr na trzy godziny.

Warszawa bez niepokoju

Warszawianie mogą być spokojni. Dziś jest 450 cm na wodowskazie w Wiśle na wysokości stolicy, a do przelania jej przez wały brakuje aż kilku metrów. Teraz poziom Wisły kształtuje się w strefie wody wysokiej, do osiągnięcia stanu ostrzegawczego brakuje 150 cm i kolejnych 50 cm do stanu alarmowego.

Sytuacja nieco gorzej wygląda w rejonie dolnych dopływów Wisły, m.in. rzeki Narew. W stacjach wodowskazowych w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej woda przekracza stany alarmowe.

Ponieważ woda wylewająca się z rzeki odcięła dostęp do posesji w gminie Jadów (powiat wołomiński, woj. mazowieckie) - ewakuowano trzy osoby. Dwie z nich przebywają u rodziny, jednej lokum zapewnił Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

W Warszawie nie ma zagrożenia powodziowego (TVN24)
W Warszawie nie ma zagrożenia powodziowego (TVN24)

Wezbrała Wisła

W województwie mazowieckim alarm przeciwpowodziowy obowiązuje dlagmin: Dąbrówka, Radzymin, Brańszczyk, Wyszków, Zabrodzie i Somianka, Mokobody, Siedlce i Suchożebry (powiat siedlecki), Grębków, Liw, Korytnica, Łochów i miasto Węgrów (powiat węgrowski); miasto Garwolin, Płock, miasta i gminy Wyszogród i Gąbin oraz gmin: Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów.

Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe występuje: wpowiecie lipskim i płockim, w gminach: Korczew, Brok, Małkinia Górna, Nur, Czerwińsk, Maciejowice, Wilga, Przyłęk, Solec nad Wisłą, Brochów, Iłów, Młodzieszyn, Czosnów, Leoncin, Nowy Dwór Mazowiecki, Olszewo-Borki i Pomiechówek oraz w mieście i gminach Piaseczno i Serock.

W skali kraju, według danych MAC, przekroczenie stanu alarmowego odnotowano na 29 stacjach w dorzeczu Wisły, 8 - w dorzeczu Odry i 1 w rejonie rzek Przymorza. Przekroczenie stanu ostrzegawczego wystąpiło na: 35 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, 33 stacjach w dorzeczu Odry oraz 2 stacjach wodowskazowych rzek Przymorza.

PRZECZYTAJ RELACJE REPORTERÓW 24 Z PODTOPIEŃ W CAŁYM KRAJU

Autor: pk,map//kdj / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 06.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Uwaga, miejscami możliwe opady gradu i zalania

Gdzie jest burza? Uwaga, miejscami możliwe opady gradu i zalania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W poniedziałek w części kraju pojawią się kolejne burze - ostrzeżenia przed nimi obowiązują w siedmiu województwach. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers

Krowy poturbowały pielgrzymów idących słynną trasą Camino de Santiago. Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia. To nie pierwszy podobny przypadek w ciągu ostatnich tygodni - do ataku na pątników doszło także w marcu.

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Źródło:
PAP, ABC Castilla y León, hoy.es

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych powodzi w Brazylii. Jak podały lokalne władze, w samym stanie Rio Grande do Sul zginęło co najmniej 78 osób. W ponad 300 gminach ogłoszono stan klęski żywiołowej, a dziesiątki tysięcy osób musiały opuścić swoje domy.

"Zbiorowy koszmar" trwa. Nie żyje prawie 80 osób

"Zbiorowy koszmar" trwa. Nie żyje prawie 80 osób

Źródło:
Reuters, G1 Globo, CNN, Estado RS

Pogoda na dziś. Poniedziałek 6.05 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Wyładowaniom towarzyszyć będą silne porywy wiatru. Termometry pokażą od 16 do 24 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX