Najwyższy szczyt Szwecji - południowy wierzchołek Kebnekaise - stracił swój tytuł. "Numerem jeden" został jego sąsiad - północny wierzchołek tego samego szczytu. Przyczyną jest wysoka temperatura.
Kebnekaise leży w Górach Skandynawskich na terenie Laponii, czyli za kołem podbiegunowym. W ostatnich dniach po raz pierwszy w historii w obszarze polarnym na terenie Skandynawii odnotowano 30 stopni Celsjusza.
Temperatura na wierzchołku od wielu dni przekracza zero stopni, wobec czego kurczy się zalegająca na nim pokrywa śnieżna. Jeszcze miesiąc temu wierzchołek południowy miał wysokość 2101 metrów nad poziomem morza. We wtorek po tygodniu wysokiej temperatury mierzył 2097 metrów, czyli jedynie 15-20 centymetrów więcej niż jego północny sąsiad - powiedziała profesor Gunhild Rosqvist, szefowa pobliskiej Stacji Pomiarowej Tarfala. Już w środę miano najwyższego szczytu przejął wierzchołek północny, który utworzony jest z kamienia. Jego wysokość wynosi 2096 m n.p.m.
"Symbol zmian klimatycznych"
- Możemy oszacować tempo topnienia na podstawie pomiarów temperatury. Wiemy, że topnienie zachodzi przez to, że jest bardzo gorąco - tłumaczyła Rosqvist. - Szczyt zmierzymy ponownie później latem, kiedy topnienie ustanie - dodała.
Kurczący się Kebnekaise jest w opinii profesor symbolem zmian klimatycznych. Z tego powodu cierpią również zwierzęta zamieszkujące okolice - na przykład lokalne populacje reniferów. - Śnieg znika, więc nawet renifery nie mogą znaleźć miejsca, aby się ochłodzić - powiedziała Rosqvist szwedzkiej gazecie "Norrlandska Socialdemokraten".
Bardzo możliwe, że zimą pokrywa śnieżna przyrośnie na tyle, że to wierzchołek południowy ponownie stanie się najwyższy. Jak zaznaczyła Rosqvist, te szczyty - północny i południowy - mogą się w najbliższych latach zmieniać na pozycji lidera.
Raz rośnie, raz maleje
Południowy wierzchołek pierwszy raz zmierzono w 1880 roku - wtedy mierzył 2123 metry. Jego wysokość zmieniała się z roku na rok, "rósł" w chłodniejszych latach i "malał" w cieplejszych.
Kebnekaise jest popularnym miejscem wśród turystów. W zeszłym roku na wierzchołek południowy weszło około 10 tysięcy osób. Droga na szczyt zajmuje zazwyczaj 10-15 godzin. Jednak jeśli to północny szczyt będzie tym najwyższym, niewykluczone, że to tam skupi się ruch turystyczny.
Lipiec był w wielu regionach Szwecji najcieplejszym miesiącem od czasów prowadzenia pomiarów.
Autor: ao/aw / Źródło: nytimes.com
Źródło zdjęcia głównego: Alexandar Vujadinovic/Wikimedia (CC BY-SA 4.0)