Ekipa biologów dokonała zaskakującego odkrycia kolonii mszywiołów w jednym ze zbiorników wodnych w Parku Stanleya w Vancouver w Kanadzie. Niezwykłe jest to, że nigdy wcześniej nie widziano ich w tym miejscu.
Na Pectinatella magnifica, jeden z gatunków mszywioła, natknęli się członkowie tak zwanego BioBlitzu, czyli jednorazowego krótkiego badania biologicznego terenu. Naukowcy zobaczyli kilkadziesiąt kolonii tych wyjątkowych bezkręgowców. Podekscytowana Maria Egerton szefowa programu, mówiła, że znalezienie Pectinatella magnifica w słodkiej wodzie jest niezwykle szczęśliwym trafem.
Co niezwykłego jest w mszywiołach?
Mszywioły to bezkręgowce, które tworzą niezwykłe, bo liczące kilkadziesiąt tysięcy identycznych osobników kolonie. Każdy jest wyposażony w jamę gębową, przewód pokarmowy, mięśnie i centra nerwowe. Rozmnażają się przez pączkowanie. Cała kolonia wytwarza żelatynowe białko, w którym żyje. Wśród mszywiołów istnieje podział ról - część z nich specjalizuje się na przykład w znajdowaniu pożywienia. Nowe kolonie tworzą się przez przez przenoszenie w wodzie maleńkich form "larwalnych", większe zarodniki są przenoszone w inne miejsca przez lotne ptactwo wodne.
Autor: rp/map / Źródło: Stanley Park Ecology Society