Męskie hormony płciowe - np. testosteron - mogą skracać życie - wynika z badań przeprowadzonych przez południowokoreańskich badaczy. Do takiego wniosku doszli oni po wyliczeniu średniej długości życia koreańskich kastratów i porównaniu jej ze średnią długością życia innych mężczyzn.
Koreańscy eunuchowie bili na głowę pod względem długości życia niewykastrowanych mężczyzn o tym samym pochodzeniu społecznym, a także żyli dłużej niż członkowie koreańskiej rodziny królewskiej. Do takiego wniosku doszli badacze z południowokoreańskich uniwersytetów po przeanalizowaniu dokumentów dotyczących życia eunuchów w tym kraju na przestrzeni setek lat.
Naukowcy wierzą, że to dowód na to, iż męskie hormony płciowe skracają długość życia.
Dożywali 70 lat
Badaczom udało się wyliczyć, że średnio każdy z 81 eunuchów żyjących w Korei w latach 1556-1861 umierał w wieku 70 lat. Spośród tej grupy trzech dożyło setki. Dla porównania - inni mężczyźni z wyższych sfer dożywali średnio 50 lat, a członkowie rodziny królewskiej - tylko 45 lat.
- Myślimy, że na tak dużą różnicę w liczbie przeżytych lat miała wpływ przede wszystkim kastracja - powiedział BBC Kyung-Jin Min z południowokoreańskiego Uniwersytetu Inha.
Testosteron osłabia serce
Zdaniem badaczy, męskie hormony płciowe - m.in. testosteron - mogą być wyniszczające dla organizmu poprzez osłabianie odporności oraz serca.
- Uważamy, że terapia "ograniczenia" testosteronu u mężczyzn faktycznie wydłuży ich życie, jednak zanim zostanie ona wdrożona, trzeba będzie rozważyć także jej minusy, np. brak popędu płciowego - powiedział Min.
A może to styl życia?
David Clancy, naukowiec z uniwersytetu w Lancaster mówi, że duża ilość stulatków w grupie faktycznie może sugerować, że kastracja wydłuża życie. Jego zdaniem jednak równie duży, a nawet większy wpływ mógł mieć na to styl życia eunuchów.
- Sugerowałbym przyjrzeniu się wykastrowanym i niewykastrowanym śpiewakom operowym. Ci drudzy nie dość, że dożywali średnio 65 lat, to jeszcze wiedli tak wygodne życie jak eunuchowie - powiedział BBC.
Autor: map/rs / Źródło: BBC