Juź w starożytności rogi jelenia wykorzystywano do celów leczniczych. Po latach zapomnienia komórki macierzyste poroża jelenia stały się cennym materiałem farmaceutycznym. Już niedługo będziemy mogli znaleźć je w składzie niektórych żeli i kremów.
Naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego od dziewięciu lat analizują właściwości lecznicze komórek macierzystych znajdujących się w porożu jelenia. Badaniom przewodniczy Józef Nicpoń, profesor na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UP. Wraz z zespołem pracują za pośrednictwem krajowego programu Demonstrator+, który jest nowym przedsięwzięciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Szerokie zastosowanie
Okazuje się, że komórki macierzyste w porożach jelenia mają szerokie zastosowanie. Naukowcy wykorzystują je m.in. do opracowania składu żeli regenerujących skórę. Ponadto pomocne są w stomatologii i okulistyce.
Eksperci oczyszczają komórki macierzyste w odpowiedni sposób. Następnie materiał jest poddawany innym skomplikowanym procesom, w wyniku których otrzymuje się właściwą substancje.
Komórki z poroża jelenia głównie stosuje się do regeneracji naskórka i owrzodzeń jamy ustnej. Dodatkowo specjaliści próbują odnaleźć zastosowanie do leczenia rogówki oka.
Specjaliści nie osiadają na laurach i wypróbowują komórki z poroża do leczenia różnych chorób. Skutkuje to w leczeniu przewlekłych chorób wątroby i regeneracji ścięgien. Ponadto pozytywnie sprawdza się w weterynarii, przy leczeniu np. świń, koni i psów.
Bez przemocy i cierpienia
Ekolodzy i organizacje walczące o prawa zwierząt mogą być spokojni. Poroże jelenia jest najszybciej regenerującą się tkanką zwierzęcą. W ciągu doby może urosnąć nawet 2 cm.
- Żadne zwierzę nie cierpi z powodu naszych badań. Komórki macierzyste pobraliśmy parę lat temu we wrocławskim ZOO w wyniku dwóch biopsji z małego krążka poroża. Nie potrzebujemy więcej materiału genetycznego, ponieważ w warunkach laboratoryjnych w tydzień przyrastają miliardy komórek macierzystych, które wykorzystujemy do dalszych badań - uspokaja Józef Nicpoń.
"Demonstrator" chce konkretów
Naukowcy otrzymali 64 mln złotych na przeprowadzenie badań. Dodatkowo wszystkie testy muszą wykonać w ciągu 29 miesięcy. Badania mają trwać do czerwca 2016 roku. W ramach programu finalnie mają powstać cztery produkty, które będą gotowe do wprowadzenia na rynek.
Nowe technologie w Gdańsku
Poniższy film przedstawia nowe laboratoria w Gdańsku, w których szybciej powstaną leki biotechnologiczne. Pomagają one w leczeniu takich schorzeń jak stwardnienie rozsiane, rak i łuszczyca, ograniczając objawy u pacjentów.
Autor: AD/mk / Źródło: PAP / x-news