Izraelscy archeolodzy ogłosili odkrycie dużego pałacu na obszarze ruin miasta Shaaraim w Judei, które uważa się za miejsce opisanej w Biblii walki króla Dawida z Goliatem. Oprócz niego odsłonięto także ruiny starożytnego magazynu podatkowego. To pierwsze obiekty administracji państwowej, który tak jednoznacznie można przypisać do czasów władania słynnego judejskiego władcy.
Obiekt o powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych odsłonięto na stanowisku archeologicznym badanym od lat przez naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego oraz Israel Antiquities Authority. Znajduje się na terenie miasta Khirbet Qeiyafa, położonego około 30 km na południowy zachód od Jerozolimy.
Biblijne miasto
Uważa się, ze to włąśnie w tym rejonie znajdowało się izraelskie miasto Shaaraim, wymieniane kilka razy w Starym Testamencie. Z jednej ze wzmianek wynika, ze to właśnie w pobliżu niego odbyła się słynna walka Dawida z Goliatem. Potem misto miało się znajdować we władaniu judejskiego króla.
Wcześniej na tym samym stanowisku zespół odkrył ogromny magazyn zawierający starożytną ceramikę i inne artefakty. Według archeologów badających jego obszar, ruiny tych obiektów to dwa największe znane budynki, jakie istniały w czasach króla Dawida w Jerozolimie.
Ceramika, metale, alabaster
- Południowa część dużego pałacu, rozciągającego się na obszarze od około tysiąca metrów kwadratowych, została odsłonięta w górnej części miasta. Mur otaczający pałac ma około 30 m długości na każdym boku. Posiadał imponujące wejście, przez które można było zejść do południowej bramy miasta, znajdującej się naprzeciwko doliny Elah - opisują profesorowie Yossi Garfinkel i Saar Ganor z Uniwesytetu Hebrajskiego.
Jak dodają, wokół pałacu znajdowały się pomieszczenia, w których znaleziono setki różnorodnych artefaktów - dowody na istnienie przemysłu metalowego, ceramikę glinianą, ale także fragmenty naczyń alabastrowych, które zostały przywiezione z Egiptu.
Widok na podległe ziemie
Ruiny pałacu znajdują się w centrum eksportowanego przez archeologów stanowiska, wyżej niż domy w otaczającym go mieście. Oznacza to, że jego królewscy mieszkańcy mieli doskonały widok na ziemie rozciągające się od Morza Śródziemnego na zachodzie po Góry Hebron i Jerozolimę na wschodzie. Uważa się, że większość oryginalnego pałacu została zniszczona około 1400 lat po jego powstaniu, kiedy w czasach bizantyjskich wzniesiono w tym miejscu bardziej obronny obiekt.
- Pałac, który się objawił teraz, i gród obronny odkryty w ostatnich latach to kolejne aspekty w zrozumieniu początków Królestwa Judy - powiedzieli Garfinkel i Ganor.
Podatki w... słoikach
Wyjaśnili także przeznaczenie dużego budynku z filarami, uznanego za magazyn. - To właśnie w nim przechowywano podatki, które królestwo otrzymało w formie produktów rolnych zebranych od mieszkańców różnych wiosek Szefeli (regionu niskich wzgórz pomiędzy górami centralnej Palestyny, a nadbrzeżnymi równinami Filistei - przyp. red.) - tłumaczyli.
Jak opisali, znaleziono tam setki wielkich słojów, których uchwyty były ostemplowane pieczęcią, co przez wieki było w zwyczaju w Królestwie Judy.
"To dowód istnienia królestwa"
Naukowcy uważają, że pałac i magazyn to dowody organizacyjnego i finansowego działania administracji państwowej za panowania króla Dawida.
- To jednoznaczny dowód istnienia królestwa, które ustanawiało centra administracyjne w strategicznych punktach. Dotychczas nie znaleziono pałaców, które można tak wyraźnie, jak tutaj przypisać do wczesnego X w. p.n.e. - podkreślają. Mają też nadzieję, że ostatnie odkrycia doprowadzą do przekształcenia obszaru tego stanowiska archeologicznego w park narodowy.
Autor: js/mj / Źródło: dailymail.co.uk, Israel Antiquities Authority
Źródło zdjęcia głównego: Sky View, Clara Amit, courtesy of the Hebrew University and the Israel Antiquities Authority