Naukowcy uzyskali najostrzejszy do tej pory widok Słońca - donosi BBC News. Teleskop, zainstalowany na rakiecie nośnej, obserwował błyski, do których dochodzi na słońcu.
Rakieta z teleskopem na pokładzie została wystrzelona w kosmos 11 czerwca 2012 roku.
Przesłała na Ziemię film trwający zaledwie 5 minut, ale - jak pisze BBC News - taka ilość danych wystarczyła do zaobserwowania i opisania fascynującego fenomenu błysków na Słońcu.
Teleskop zarejestrował wyrzucaną z ogromną siłą plazmę, której temperatura przekraczała ponad 1 mln st. C.
Jasne smugi
Na fotografii błyski to jaśniejsze smugi, które pojawiają się wzdłuż linii pola magnetycznego w momencie wyzwolenia ogromnej ilości energii.
Badacze Słońca mają nadzieję, że badania pomogą wytłumaczyć, dlaczego najbardziej zewnętrzna część atmosfery słonecznej - korona słoneczna - jest znacznie gorętsza od powierzchni gwiazdy.
- Korona jest o miliony stopni gorętsza i od dekad zagadką jest, czemu tak się dzieje - powiedział prof. Robert Walsh z Uniwersytetu Central Lancashire.
Ogromne ilości energii
- Biorąc po uwagę zużycie energii w Wielkiej Brytanii w ciągu całego roku, taka sama jej porcja została emitowana przez jeden, trwający 20-30 sekund błysk - wyjaśnił prof. Walsh.
Obserwacja korony słonecznej jest wspólnym projektem NASA, brytyjskiego Uniwersytetu Central Lacashire i wielu innych międzynarodoweych partnerów.
Autor: pk//bgr / Źródło: BBC News