Sztorm na Bałtyku, cofka na lądzie. Noc z czerwonymi alertami

[object Object]
W Kołobrzegu nadal silnie wiejeWojciech/Kontakt 24
wideo 2/20

Z powodu silnego wiatru na Bałtyku utrzymuje się w środę wieczorem wysoki stan wód, przekraczający wskaźniki alarmowe o około pół metra. W Gdańsku doszło do tak zwanej cofki, która zagraża zalaniem niektórych ulic. Na północy Polski obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia.

Jak poinformowała Alicja Bittner z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w środę w godzinach popołudniowych stan morza wyniósł 613 cm (stan alarmowy wynosi 570 cm).

- W miejscach zagrożonych podtopieniami pracują służby, w tym jednostki miejskie. Zabezpieczają one ulicę Kutnowską i ulicę Sienną. Rozstawiane są zapory przeciwpowodziowe oraz układane są worki z pisakiem. W pasie nadmorskim zabezpieczone są wejścia na plaże. Zamontowano szandory chroniące przed przelaniem się wody od strony Zatoki. Wyłączone z użytkowania są toalety - dodała.

Służby usuwają też powalone drzewa i uszkodzone banery reklamowe.

W Gdańsku-Nowym Porcie w jednej z kamienic porywisty wiatr uszkodził konstrukcję dachową, dwie osoby z wyższych kondygnacji zdążyły się ewakuować przed przyjazdem straży pożarnej.

Władze Gdańska podtrzymują apel do mieszkańców, aby unikali miejsc zadrzewionych, nie parkowali samochodów pod drzewami i usunęli z balkonów przedmioty, które może porwać wiatr.

Przekroczony stan alarmowy

Wody w rzece Elbląg przybywa, ale już nie tak gwałtownie jak w poprzednich godzinach. W środę o godzinie 18 poziom wody wynosił 628 centymetrów i o 18 centymetrów przekraczał stan alarmowy. W Elblągu wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe - podała rzeczniczka urzędu miasta Joanna Urbaniak.

Wysokie stany wód to efekt tak zwanej cofki, czyli wpychania przez północny wiatr wód z Zalewu Wiślanego w głąb lądu.

W Elblągu wzdłuż rzeki na Bulwarze Zygmunta Augusta strażacy ułożyli rękawy przeciwpowodziowe, które mają zapobiec wylaniu się wody z koryta rzeki. Zdecydowano o zabezpieczeniu rękawami także prokuratury okręgowej, która znajduje się w najniższym miejscu w tym rejonie.

Rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Rafał Melnyk poinformował, że strażacy zabezpieczyli workami z piaskiem budynki na Wyspie Nowakowskiej i w Kępie Rybackiej.

Straż usuwa skutki wichury - głównie połamane drzewa. Takich zdarzeń dotychczas jest około 100, np. w powiecie elbląskim w Suchaczu powalone przez wiatr drzewo oparło się o linie energetyczne. W sumie prądu w regionie nie ma około 400 odbiorców z okolic Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna i Ostródy.

Jak podają służby wojewody warmińsko-mazurskiego, woda podniosła się w południowej części Zalewu Wiślanego. Stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszono we Fromborku. - Służby ratownicze są w pełnej gotowości, prowadzony jest stały monitoring stanów wody na terenach zagrożonych - poinformowała rzeczniczka wojewody Bożena Ulewicz.

Zamknięte mola

Ze względów na silny wiatr w środę wczesnym popołudniem zamknięte zostało molo w Sopocie, już wcześniej tego dnia z użytkowania wyłączono molo w gdańskim Brzeźnie. Wiatr spiętrza też wodę w Motławie, powodując zalewanie niżej położonych gdańskich nabrzeży.

O zamknięciu sopockiego mola poinformowała w środę Anna Dyskińska z zespołu prasowego sopockiego urzędu miejskiego. Wyjaśniła, że decyzję taką podjęły wspólnie władze miasta i szefostwo Kąpieliska Morskiego Sopot. - Zakaz wejścia na drewnianą część mola obowiązuje do odwołania - zaznaczyła Dyksińska. Już w środę przed południem z użytkowania wyłączone zostało także molo w gdańskim Brzeźnie.

Wiatr przewrócił drzewo do Bałtyku
Wiatr przewrócił drzewo do Bałtykufacebook.com/GrzegorzElmis
Rybacy wyciągali kuter w Stegnie
Rybacy wyciągali kuter w Stegnietvn24

Odwołane promy

Poziom wody przekroczył stan alarmowy w Świnoujściu, Kołobrzegu i Darłowie, a stan ostrzegawczy w Dziwnowie i na Zalewie Szczecińskim w Trzebieży - podaje IMGW w serwisie pogodowym. Stan ostrzegawczy przekroczył też poziom wody w Odrze na wysokości Gryfina.

Hanna Lachowska z Urzędu Miasta Świnoujścia poinformowała, że śródlądowe promy na przeprawach Centrum i Warszów pływają, choć kursują wolniej niż zazwyczaj. Tworzą się przez to dłuższe kolejki samochodów czekających na przeprawę. Zalane są plaże m.in. w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Kołobrzegu i w Mielnie.

W Zachodniopomorskiem nadal wieje silny wiatr, szczególnie w pasie nadmorskim. W związku ze złą sytuacją pogodową odwołano rejsy promów Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. W środę nie wypłynęła Cracovia ze Świnoujścia do Ystad ani Wawel z Gdańska do Nynashamn.

Przewoźnik Stena Line poinformował na swej stronie internetowej, że anulowane zostały w środę dwa odpłynięcia z Gdyni do Szwecji o godz. 21.00 (prom Stena Spirit) i 23.59 (prom Stena Baltica) oraz dwa odpłynięcia z Karlskrony do Polski o godz. 12.00 (prom Stena Baltica) i o godz. 21.00 (prom Stena Vision). Szwedzka firma zaznaczyła, że promy między Polską a Szwecję od czwartku będą kursować ponownie zgodnie z rozkładem rejsów.

Stan wody w rzekach 2IMGW

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia.

Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE

W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną IMGW przewiduje, że na całym wybrzeżu województwa poziom wody w Bałtyku wzrośnie powyżej stanu alarmowego. Ostrzeżenie będzie obowiązywało do godziny 3 w nocy w czwartek.

Niebezpiecznie może być również w ujściowym odcinku Odry oraz w zlewni Zalewu Szczecińskiego. Poziom wody w rzece może wzrosnąć powyżej stanu alarmowego. Alert będzie ważny do godziny 6 rano w czwartek.

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

Synoptycy IMGW prognozują, że wzdłuż całego wybrzeża w województwie poziom wody w Bałtyku wzrośnie powyżej stanu alarmowego. Ostrzeżenie będzie ważne do godziny 3 w nocy w czwartek.

Wzrost poziomu wody powyżej stanów alarmowych prognozowany jest również na Żuławach i Zalewie Wiślanym. Alert obowiązuje do godziny 12 w czwartek.

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną przewiduje się na Żuławach i Zalewie Wiślanym wzrost poziomów wody powyżej stanów alarmowych. Alert będzie ważny do godziny 12 w czwartek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Co oznacza alert trzeciego stopnia?

Według definicji IMGW, ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia mówi o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych". W takiej sytuacji istnieje bezpośrednie zagrożenie powodzią.

Autor: anw//ao/rp/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech/Kontakt 24/IMGW

Pozostałe wiadomości

Nad Wyspami Brytyjskimi przechodzi burza Eowyn. W Szkocji obowiązuje najwyższy, czerwony stopień ostrzeżeń meteorologicznych, a alarmy niższego stopnia mają utrzymywać się przez kilka najbliższych dni. Rano i wczesnym popołudniem wiatr spowodował wiele utrudnień w Irlandii, gdzie zanotowano rekordowo silne porywy.

Najwyższy stopień alertów na Wyspach. "To jest wręcz apokaliptyczne"

Najwyższy stopień alertów na Wyspach. "To jest wręcz apokaliptyczne"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, BBC, irishtimes.com, Reuters

Pogoda w ostatni weekend stycznia w niczym nie będzie przypominać zimy. Temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza, a podobnego ciepła spodziewamy się też w następnym tygodniu. W niektórych regionach popada deszcz, ale czeka nas również dużo chwil ze słońcem.

Będzie ciepło jak wiosną. Pogoda na pięć dni

Będzie ciepło jak wiosną. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza Eowyn szaleje na Wyspach Brytyjskich. Do redakcji Kontaktu24 zgłosiła się pani Martyna, która od 14 lat mieszka w Irlandii. Kobieta przedstawiła, jak wyglądają konsekwencje gwałtownej pogody w mieście Galway.

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń na nadchodzące dni. Synoptycy poinformowali, że w niektórych regionach pojawić się mogą silne porywy wiatru. Niewykluczone są także utrudnienia w postaci oblodzeń. Sprawdź, gdzie aura może stanowić zagrożenie.

Silny wiatr, niebezpieczny lód. Gdzie IMGW może wydać ostrzeżenia

Silny wiatr, niebezpieczny lód. Gdzie IMGW może wydać ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy wciąż walczą się z pożarem Hughes Fire, który szaleje na północ od Los Angeles w Kalifornii. Jak podała agencja Reuters, rozprzestrzenianie się ognia udało się w czwartek zatrzymać. W hrabstwie, które doświadczyło potęgi żywiołu, ma zacząć padać, co rodzi jednak kolejne zagrożenie.

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

W niedzielę odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jaka pogoda czeka nas tego dnia? Sprawdź prognozę pogody na 26 stycznia 2025 roku.

WOŚP 2025. Niektórym przydadzą się parasole

WOŚP 2025. Niektórym przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

W modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który miałby sprowadzić zimno. Zamiast tego pogodę mają kształtować atlantyckie niże. Temperatura w Polsce już niedługo może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniesie koniec stycznia i początek lutego? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

Dwa trzęsienia ziemi w odstępie kilku godzin nawiedziły w czwartek Filipiny. W mieście San Francisco na wschodzie kraju uszkodzonych zostało kilkanaście budynków - przekazały lokalne władze.

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Źródło:
Reuters

W środę w Karkonoszach doszło do kolejnego w ostatnich dniach poważnego wypadku. Turysta doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu i stoczył się z dużej wysokości. Ratownicy przestrzegają, że w górach jest bardzo ślisko i wybierając się w wysokie partie, należy być odpowiednio przygotowanym.

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Źródło:
BBC, bas.ac.uk

Internauci twierdzą w mediach społecznościowych, że gęste mgły, które pojawiały się w ostatnim czasie w różnych miejscach na świecie, to sztucznie wywołane zjawisko. Nadali mu nawet nazwę - Fogvid-24. Według nich to mieszanka szkodliwych pyłów, a kontakt z nią skutkuje grypopodobnymi objawami. Ta teoria spiskowa, choć powstała w Stanach Zjednoczonych, dotarła już do Polski.

Fogvid-24, czyli "mgła śmierci", która wywołuje objawy grypopodobne. Nowa teoria spiskowa

Fogvid-24, czyli "mgła śmierci", która wywołuje objawy grypopodobne. Nowa teoria spiskowa

Źródło:
Konkret24

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Fala upałów nawiedziła Brazylię. We wtorek termometry pokazały prawie 40 stopni. Pracownicy zoo w Rio de Janeiro pomagają zwierzętom przetrwać spiekotę, częstując je mrożonymi przysmakami. W tym samym czasie zwierzęta na ciepłym zazwyczaj południu Stanów Zjednoczonych zasypał śnieg.

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, INMET, istoe.com.br

W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Źródło:
PAP