Sytuacja na Dolnym Śląsku powoli stabilizuje się. Zagrożone kolejne województwa

Na Ziemi Lubuskiej podtopiło elektrownię (TVN24)
Na Ziemi Lubuskiej podtopiło elektrownię (TVN24)
tvn24
Na Ziemi Lubuskiej podtopiło elektrownię (TVN24)tvn24

Sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku powoli stabilizuje się - poinformowało w komunikacie MAC. Wiele dróg pozostaje zalanych i zamkniętych. Fala wezbraniowa po południu przechodziła przez woj. lubuskie, ale nie ma tam podtopień. Woda rozlewa się nie nieużytki i pola. Niepokojące prognozy wydane są z kolei dla woj. śląskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Jak poinformowało w komunikacie po godz. 13.30 Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku powoli stabilizuje się. Fala wezbraniowa na Nysie Łużyckiej po południu przechodziała przez woj. lubuskie w kierunku Gubina (ok. 90 km w linii prostej od Zgorzelca).

Burmistrz Miasta Gubin Bartłomiej Bartczak ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla miasta Gubin, który obowiązuje od godz. 12:00.

Jak poinformował burmistrz, w mieście trwają przygotowania do nadejścia fali kulminacyjnej. - Zgodnie z prognozami ma ona dotrzeć do miasta w środę, w Nysa Łużycka może osiągnąć poziom ok. 5,5 m. Obecnie mamy przekroczony stan alarmowy (400 cm) o kilkanaście cm - dodał Bartczak.

W związku z rosnącym poziomem rzeki do odwołania został zamknięty dla ruchu samochodowego most graniczny łączący Gubin z Guben, przygotowano plan ewakuacji mieszkańców kilku ulic, które mogą zostać podtopione. Wzdłuż rzeki układane są worki z piaskiem. - Z naszych doświadczeń wynika, że może do tego dojść, kiedy Nysa Łużycka przekroczy poziom 5,5 m - powiedział Bartczak.

SPRAWDŹ, GDZIE BĘDZIE PADAĆ

"Fala zbliża się do miejscowości Przewóz, w okolicach której rzeka wylała na drogę wojewódzką (droga biegnie przy granicy z Niemcami). Z Przewozu zarządzono ewakuację 5 rodzin" - poinformowało MAC. W gminie zalanych jest ok. 300 ha terenu, w tym 80 ha zbóż.

W województwie obowiązuje 15 stanów alarmowych 13 stanów pogotowia przeciwpowodziowego wydanych przez IMGW, w tym m.in. na terenie miasta i gminy Kamienna Góra, gminy Marciszów, m. Jelenia Góra, w powiecie kamiennogórskim, gminie Mysłakowice, gminie Janowice Wielkie, gminach Wleń, Lubomierz, Mirsk, Gryfów Śląski, Lwówek Śląski, Lubawka. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie miasta i gminy Nowogrodziec, gminy Bogatynia, powiecie jeleniogórskim, gminie Czarny Bór, powiecie bolesławieckim, gminie Olszyna, gminie Świeradów Zdrój, gminie Leśna i powiecie lubańskim.

Na Dolnym Śląsku nadal zamkniętych i zalanych jest wiele dróg powiatowych i gminnych (mowa tu miastach Jawor, Jelenia Góra, Zgorzelec, Złotoryja oraz w powiecie lwóweckim.

Kamienna Góra liczy straty (TVN24)
Kamienna Góra liczy straty (TVN24)

W woj. śląskim poziom wody wzrośnie

Także na terenie województwa śląskiego, w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu oraz zwiększonym odpływem ze zbiorników w zlewni Małej Wisły, Przemszy oraz Soły, a także na innych mniejszych rzekach, spodziewany jest ponowny wzrost poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich - lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych. IMGW podaje, że obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na tym terenie będą się utrzymywać.

W ostatnim czasie w woj. śląskim straż pożarna interweniowała 77 razy. 31 interwencji było związanych z pompowaniem wody z piwnic i posesji, a 46 z usuwaniem powalonych drzew.

Zagrożone woj. łódzkie

IMGW podaje, że w wojewódzkim łódzkim, w związku ulewnymi opadami w ciągu najbliższej doby na obszarze zlewni Warty, na terenie województwa, przewidywane są dalsze wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich.

Prognozowane jest przekroczenie stanów alarmowych na wodowskazach: Grabno i Łask (Grabia) oraz stanów ostrzegawczych na wodowskazach: Bobry, Sieradz i Uniejów (Warta). Stany alarmowe utrzymywać się będą na wodowskazach: Niechmirów (Oleśnica) i Mirków (Prosna), a stany ostrzegawcze na wodowskazie Podgórze (Widawka). W rejonie wystąpienia opadów burzowych, głównie na mniejszych ciekach i zlewniach zurbanizowanych istnieje możliwość gwałtownych wzrostów stanów wody.

Podtopiona elektrownia

- Dotychczas w woj. lubuskim nie doszło do podtopień ani budynków mieszkalnych, ani gospodarstw, a woda rozlewa się na tereny zalewowe: pola i nieużytki - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wlkp.

Na Ziemi Lubuskiej podtopiony jest budynek elektrowni wodnej w Sobolicach. Tam woda wdarła się do piwnic, trwa jej wypompowywanie, jak informował wójt gminy Przewóz Ryszard Klisowski.

Okolice Miechowa po nawałnicach (TVN24)
Okolice Miechowa po nawałnicach (TVN24)

Małopolska: utrudnienia w przejazdach

Stan podwyższonej gotowości utrzymywany jest także w woj. małopolskim. W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami i burzami spodziewany jest ponowny wzrost poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich - lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych.

Obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych będą się utrzymywać. Na Wiśle w województwie małopolskim spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

W województwie w wyniku gwałtownych burz już uszkodzonych zostało wiele stacji średniego napięcia (na terenie powiatów: miechowskiego, krakowskiego, olkuskiego i proszowickiego). Awarie energetyczne zostały jednak usunięte.

W Małopolsce zapowiadane są ulewne deszcze (TVN24)
W Małopolsce zapowiadane są ulewne deszcze (TVN24)tvn24

W powiecie proszowickim intensywne opady deszczu spowodowały zalanie gospodarstw rolnych, które w głównej mierze objęły teren gminy Proszowice oraz Nowe Brzesko. Odnotowano około 30 interwencji związanych z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic oraz gospodarstw rolnych. Z kolei w powiecie miechowskim silny wiatr i bardzo obfite opady deszczu połączone z gradem spowodowały wiele zniszczeń w infrastrukturze drogowej oraz bardzo dużą ilość podtopień budynków mieszkalnych, gospodarczych oraz inwentarskich, połamanych zostało wiele drzew, uszkodzeniu uległy linie energetyczne.

W wyniku nawałnicy ucierpiały trzy gminy: Miechów, Charsznica i Gołcza. Do godz. 23.00 w poniedziałek wpłynęło około 100 zgłoszeń. Ewakuowano 26 osób z miejscowości Falniów (gmina Miechów). Wiele dróg powiatowych i gminnych zostało zamulonych, występują utrudnienia w przejazdach, zalega błoto, muł oraz naniesione kamienie i gałęzie drzew.

Kraków: Miejski Magazyn Przeciwpowodziowy

W powiecie krakowskim, w miejscowościach: Krzeszowice, Tenczynek oraz Wola Filipowska, zalana została część ulic. W gminie Sułoszowa zalana jest droga powiatowa relacji Suszowa-Wielmoża. Podtopionych zostało 10 budynków oraz uprawy rolne. W gminie Skała podtopione zostały miejscowości: Ojców, Grodzisko, Gołyszyn, Minoga, Cianowice. W Krakowie, na skutek długotrwałych intensywnych opadów deszczu, wystąpił szereg podtopień w związku z czym uruchomiony został Miejski Magazyn Przeciwpowodziowy.

Wydano dyspozycje dotyczące dostarczenia worków i piasku w celu zabezpieczenia zagrożonych miejsc: ul. Kantorowicka ul. Na Budzyniu i ul. Mistrzejowicka.

W Małopolsce wiele miejsc zalanych (TVN24)
W Małopolsce wiele miejsc zalanych (TVN24)

IMGW wydaje ostrzeżenia

Od godz. 15.00 obowiązuje 7 ostrzeżeń hydrologicznych 3. stopnia dotyczących możliwości przekroczenia stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego (zlewnie: Bobru i Nysy Łużyckiej), dolnośląskiego (zlewnie: górnego Bobru, górnej Kwisy, Nysy Łużyckiej, Bystrzycy, Kaczawy i Widawy; w zlewniach Oławy, Ślęzy, górnej Nysy Kłodzkiej stany wody mogą przekroczyć stany ostrzegawcze, a lokalnie stany alarmowe), wielkopolskiego (Warta, Prosna, Noteć, Ner), opolskiego (dopływy Odry), łódzkiego (zlewnia Warty), śląskiego (zlewnie: Małej Wisły, Przemszy i Soły), małopolskiego (zlewnie: Soły poniżej Kaskady, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy i Wisły).

IMGW wydało także 6 ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia dotyczących możliwości wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w obrębie województw: lubuskiego (dolna Warta i Noteć), łódzkiego (zlewnia Pilicy i Bzury), śląskiego (górna Warta, Liswarta, dopływy Odry, górna Odra, zlewnia Olzy) i świętokrzyskiego (zlewnie: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej oraz zlewnia Pilicy).

Autor: map,pk\mtom,rs / Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W środę rano pojawiły się w części kraju wyładowania atmosferyczne. Aura na chwilę się uspokoiła, ale po południu znowu słychać grzmoty. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Poznaj aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem wydano alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu świętego Mikołaja

Upały nawet w domu świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 16 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 16 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr