Sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku powoli stabilizuje się - poinformowało w komunikacie MAC. Wiele dróg pozostaje zalanych i zamkniętych. Fala wezbraniowa po południu przechodziła przez woj. lubuskie, ale nie ma tam podtopień. Woda rozlewa się nie nieużytki i pola. Niepokojące prognozy wydane są z kolei dla woj. śląskiego, łódzkiego i mazowieckiego.
Jak poinformowało w komunikacie po godz. 13.30 Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku powoli stabilizuje się. Fala wezbraniowa na Nysie Łużyckiej po południu przechodziała przez woj. lubuskie w kierunku Gubina (ok. 90 km w linii prostej od Zgorzelca).
Burmistrz Miasta Gubin Bartłomiej Bartczak ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla miasta Gubin, który obowiązuje od godz. 12:00.
Jak poinformował burmistrz, w mieście trwają przygotowania do nadejścia fali kulminacyjnej. - Zgodnie z prognozami ma ona dotrzeć do miasta w środę, w Nysa Łużycka może osiągnąć poziom ok. 5,5 m. Obecnie mamy przekroczony stan alarmowy (400 cm) o kilkanaście cm - dodał Bartczak.
W związku z rosnącym poziomem rzeki do odwołania został zamknięty dla ruchu samochodowego most graniczny łączący Gubin z Guben, przygotowano plan ewakuacji mieszkańców kilku ulic, które mogą zostać podtopione. Wzdłuż rzeki układane są worki z piaskiem. - Z naszych doświadczeń wynika, że może do tego dojść, kiedy Nysa Łużycka przekroczy poziom 5,5 m - powiedział Bartczak.
"Fala zbliża się do miejscowości Przewóz, w okolicach której rzeka wylała na drogę wojewódzką (droga biegnie przy granicy z Niemcami). Z Przewozu zarządzono ewakuację 5 rodzin" - poinformowało MAC. W gminie zalanych jest ok. 300 ha terenu, w tym 80 ha zbóż.
W województwie obowiązuje 15 stanów alarmowych 13 stanów pogotowia przeciwpowodziowego wydanych przez IMGW, w tym m.in. na terenie miasta i gminy Kamienna Góra, gminy Marciszów, m. Jelenia Góra, w powiecie kamiennogórskim, gminie Mysłakowice, gminie Janowice Wielkie, gminach Wleń, Lubomierz, Mirsk, Gryfów Śląski, Lwówek Śląski, Lubawka. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie miasta i gminy Nowogrodziec, gminy Bogatynia, powiecie jeleniogórskim, gminie Czarny Bór, powiecie bolesławieckim, gminie Olszyna, gminie Świeradów Zdrój, gminie Leśna i powiecie lubańskim.
Na Dolnym Śląsku nadal zamkniętych i zalanych jest wiele dróg powiatowych i gminnych (mowa tu miastach Jawor, Jelenia Góra, Zgorzelec, Złotoryja oraz w powiecie lwóweckim.
W woj. śląskim poziom wody wzrośnie
Także na terenie województwa śląskiego, w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu oraz zwiększonym odpływem ze zbiorników w zlewni Małej Wisły, Przemszy oraz Soły, a także na innych mniejszych rzekach, spodziewany jest ponowny wzrost poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich - lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych. IMGW podaje, że obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na tym terenie będą się utrzymywać.
W ostatnim czasie w woj. śląskim straż pożarna interweniowała 77 razy. 31 interwencji było związanych z pompowaniem wody z piwnic i posesji, a 46 z usuwaniem powalonych drzew.
Zagrożone woj. łódzkie
IMGW podaje, że w wojewódzkim łódzkim, w związku ulewnymi opadami w ciągu najbliższej doby na obszarze zlewni Warty, na terenie województwa, przewidywane są dalsze wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich.
Prognozowane jest przekroczenie stanów alarmowych na wodowskazach: Grabno i Łask (Grabia) oraz stanów ostrzegawczych na wodowskazach: Bobry, Sieradz i Uniejów (Warta). Stany alarmowe utrzymywać się będą na wodowskazach: Niechmirów (Oleśnica) i Mirków (Prosna), a stany ostrzegawcze na wodowskazie Podgórze (Widawka). W rejonie wystąpienia opadów burzowych, głównie na mniejszych ciekach i zlewniach zurbanizowanych istnieje możliwość gwałtownych wzrostów stanów wody.
Podtopiona elektrownia
- Dotychczas w woj. lubuskim nie doszło do podtopień ani budynków mieszkalnych, ani gospodarstw, a woda rozlewa się na tereny zalewowe: pola i nieużytki - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wlkp.
Na Ziemi Lubuskiej podtopiony jest budynek elektrowni wodnej w Sobolicach. Tam woda wdarła się do piwnic, trwa jej wypompowywanie, jak informował wójt gminy Przewóz Ryszard Klisowski.
Małopolska: utrudnienia w przejazdach
Stan podwyższonej gotowości utrzymywany jest także w woj. małopolskim. W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami i burzami spodziewany jest ponowny wzrost poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich - lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych.
Obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych będą się utrzymywać. Na Wiśle w województwie małopolskim spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
W województwie w wyniku gwałtownych burz już uszkodzonych zostało wiele stacji średniego napięcia (na terenie powiatów: miechowskiego, krakowskiego, olkuskiego i proszowickiego). Awarie energetyczne zostały jednak usunięte.
W powiecie proszowickim intensywne opady deszczu spowodowały zalanie gospodarstw rolnych, które w głównej mierze objęły teren gminy Proszowice oraz Nowe Brzesko. Odnotowano około 30 interwencji związanych z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic oraz gospodarstw rolnych. Z kolei w powiecie miechowskim silny wiatr i bardzo obfite opady deszczu połączone z gradem spowodowały wiele zniszczeń w infrastrukturze drogowej oraz bardzo dużą ilość podtopień budynków mieszkalnych, gospodarczych oraz inwentarskich, połamanych zostało wiele drzew, uszkodzeniu uległy linie energetyczne.
W wyniku nawałnicy ucierpiały trzy gminy: Miechów, Charsznica i Gołcza. Do godz. 23.00 w poniedziałek wpłynęło około 100 zgłoszeń. Ewakuowano 26 osób z miejscowości Falniów (gmina Miechów). Wiele dróg powiatowych i gminnych zostało zamulonych, występują utrudnienia w przejazdach, zalega błoto, muł oraz naniesione kamienie i gałęzie drzew.
Kraków: Miejski Magazyn Przeciwpowodziowy
W powiecie krakowskim, w miejscowościach: Krzeszowice, Tenczynek oraz Wola Filipowska, zalana została część ulic. W gminie Sułoszowa zalana jest droga powiatowa relacji Suszowa-Wielmoża. Podtopionych zostało 10 budynków oraz uprawy rolne. W gminie Skała podtopione zostały miejscowości: Ojców, Grodzisko, Gołyszyn, Minoga, Cianowice. W Krakowie, na skutek długotrwałych intensywnych opadów deszczu, wystąpił szereg podtopień w związku z czym uruchomiony został Miejski Magazyn Przeciwpowodziowy.
Wydano dyspozycje dotyczące dostarczenia worków i piasku w celu zabezpieczenia zagrożonych miejsc: ul. Kantorowicka ul. Na Budzyniu i ul. Mistrzejowicka.
IMGW wydaje ostrzeżenia
Od godz. 15.00 obowiązuje 7 ostrzeżeń hydrologicznych 3. stopnia dotyczących możliwości przekroczenia stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego (zlewnie: Bobru i Nysy Łużyckiej), dolnośląskiego (zlewnie: górnego Bobru, górnej Kwisy, Nysy Łużyckiej, Bystrzycy, Kaczawy i Widawy; w zlewniach Oławy, Ślęzy, górnej Nysy Kłodzkiej stany wody mogą przekroczyć stany ostrzegawcze, a lokalnie stany alarmowe), wielkopolskiego (Warta, Prosna, Noteć, Ner), opolskiego (dopływy Odry), łódzkiego (zlewnia Warty), śląskiego (zlewnie: Małej Wisły, Przemszy i Soły), małopolskiego (zlewnie: Soły poniżej Kaskady, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy i Wisły).
IMGW wydało także 6 ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia dotyczących możliwości wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w obrębie województw: lubuskiego (dolna Warta i Noteć), łódzkiego (zlewnia Pilicy i Bzury), śląskiego (górna Warta, Liswarta, dopływy Odry, górna Odra, zlewnia Olzy) i świętokrzyskiego (zlewnie: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej oraz zlewnia Pilicy).
Autor: map,pk\mtom,rs / Źródło: PAP, TVN24