Australia doświadczyła najgorętszego lata w historii - poinformowała australijska narodowa agencja meteorologiczna (BOM). Z powodu nadzwyczajnego ciepła w ciągu ostatnich trzech miesięcy kraj zmagał się między innymi z falą pożarów, suszą czy wymieraniem lokalnej fauny.
Średnia temperatura latem w Australii była wyższa o 2,14 stopnia Celsjusza od średniej wieloletniej z lat 1961-1990. Tym samym został pobity rekord z lata 2012/2013. Wtedy średnia temperatura była wyższa o 1,28 st. C.
Upał przyczynił się do powstania licznych pożarów. Masowo umierały nietoperze i ryby. Na Terytorium Północnym znaleziono ponad 90 martwych lub umierających dzikich koni.
Gorąco, bardzo gorąco
- Prawdziwym ewenementem było to, jak rozpowszechniona i długotrwała była ta fala upałów. Dotknęła prawie wszystkie regiony - mówił dla portalu BBC klimatolog Blair Trewin.
To lato było najcieplejsze w historii pomiarów w Nowej Południowej Walii, Wiktorii, Australii Zachodniej i Terytorium Północnym. Drugim najcieplejszym natomiast w Tasmanii i Południowej Australii, a czwartym na terenie Queensland.
Tylko w styczniu Australia doświadczyła co najmniej pięciu najcieplejszych dni, co sprawiło, że ten miesiąc został okrzyknięty najcieplejszym w historii kraju. Najgorętszym dniem lata był 24 stycznia. Wtedy w Port Augusta Aero termometry pokazały 49,5 stopnia Celsjusza. Dwa dni później, 26 stycznia, odnotowano najgorętszą noc sezonu - w Wanaaring temperatura "spadła" do 36,6 stopnia Celsjusza.
Upały przyniosły za sobą ogromne zagrożenie - pożary. W Queensland ogień strawił obszar o powierzchni ponad miliona hektarów. Na Tasmanii pioruny wywołały liczne pożary, które pochłonęły ponad 88 tysięcy hektarów lasów wpisanych na listę światowego dziedzictwa. To tylko dwa z wielu przykładów.
Jednym ze skutków fali upałów jest susza, z którą do tej pory zmagają się mieszkańcy wschodniej części Australii. Uważa się, że w tym regionie to największa i najpoważniejsza susza, jakiej doświadczyli jego mieszkańcy.
Według BOM opady deszczu były znacznie poniżej średniej w większości Australii. W kontekście całego kraju było to siódme najsuchsze lato w historii pomiarów. Nawet pomimo ulewnego deszczu, który nawiedził północną część Queensland.
Kwestia zmian klimatu
Jak podały władze - lata 2018 i 2017 były odpowiednio trzecim i czwartym najcieplejszym rokiem w Australii. W raporcie BOM z ubiegłego roku stwierdzono, że za nasilenie ekstremalnych zjawisk cieplnych oraz częstotliwość występowania klęsk żywiołowych odpowiadają zmiany klimatyczne.
Autor: kw/aw / Źródło: BOM, BBC