Uważa się powszechnie, że woda to związek chemiczny niezbędny żywym organizmom do życia. Francuskim i brytyjskim badaczom udało się jednak udowodnić, że pewne budujące świat ożywiony białko, które zawiera wodę, może doskonale funkcjonować i bez niej.
Uczeni z dwóch europejskich ośrodków badawczych (angielskiego Uniwersytetu w Bristolu i Instututu Biologii Strukturalnej we francuskim Grenoble), którym udało się zakwestionować znaczenie wody, przeprowadzili pewien eksperyment.
Zmienili białko w syrop
Najpierw od mioglobiny - białka, które uczestniczy w magazynowaniu tlenu - oddzielili pokrywający ją wodny płaszczyk. Potem na jego miejscu umieścili syntetyczny polimer. W wyniku eksperymentu mioglobina zamieniła się w płyn o konsystencji syropu. Naukowcy oczekiwali również innych, poważniejszych zmian - np. diametralnej zmiany funkcji białka. Nic takiego się jednak nie stało. Mioglobina zachowywała się jak zawsze - była elastyczna i mogła magazynować tlen.
Funkcjonowało bez zmian
Odkrycie postawiło pod znakiem pytania dogmat, że woda - jako najważniejsza czasteczka - jest niezbędna do życia. Jak podkreslił Martin Weik, współautor badania, którego wyniki opublikowano w Journal of the American Chemical Society: można zastąpić wodę innym związkiem chemicznym, a pewne białka wciąż będą działać bez zmian.
Na razie wody nie zastąpi
Na razie jednak nie mamy co liczyć na to, że faktycznie uda nam się zastąpić wodę syntetycznym polimerem, który świetnie poradził sobie w roli jej zamiennika - ten związek chemiczny nie występuje w naturze. Naukowcy chcą jednak należycie wykorzystać swoje odkrycie, tworząc z usyskanego "syropu" opatrunki na rany, która działałby jak "gojąca pompa tlenowa".
Autor: map/mj / Źródło: New Scientist