Zastanawiałeś się dlaczego kamienie w Stonehenge są ułożone pionowo? Nawet naukowcy nie są w stanie wytłumaczyć, dlaczego głazy ułożone są w taki nienaturalny sposób. Tajemniczość tego miejsca spędza naukowcom sen z powiek. Tymczasem, zagadka powoli się rozwiązuje. Archeolodzy odkryli 15 nowych obiektów pod Stonehenge.
Naukowcy poczynili ogromne postępy w rozszyfrowywaniu tajemnic Stonehenge. Jest to jedna z najbardziej zagadkowych zabytków starożytnego świata. Pod tą europejską megalityczną budowlą kryją się rzeczy, których nie zobaczymy na własne oczy. Brytyjscy i austriaccy naukowcy znaleźli skały dopiero pod powierzchnią ziemi.
- Stonehenge jest krajobrazem, który jest objęty największą ilością badań na Ziemi. Nasze obserwacje sprawiły, że miejsce to już nigdy nie będzie postrzegane, w taki sposób, jakim był do tej pory - informuje Vince Gaffney, profesor z Uniwersytetu w Birmingham.
Tajemnica tkwi w środku
Specjaliści za pomocą georadaru przebadali wnętrze ziemi. Odkryli 15 kamiennych obiektów w sąsiedztwie znanej budowli. Według profesora Gaffney'a zostały one umieszczone około 4 tys. lat temu na dawnej drodze, która prowadziła do tego obiektu. Stanowią one część kamiennej alei, tworzą rowy, fosy a nawet grobowce.
- Będziemy musieli na nowo narysować prehistoryczną mapę tej okolicy. Stonehenge nie ma 100 metrów średnicy, lecz zajmuje obszar o promieniu 1,5 kilometra. Nie był odosobnionym obiektem, lecz w starożytnych czasach tętnił życiem. - tłumaczy Gaffney.
Kamienny korowód
Stonehenge jest megalitem, który znajduje się w południowej części Anglii. Leży 13 kilometrów od miasta Salisbury. Naukowcy uznają, że budowla ma związek z kultem Słońca i Księżyca. Obiekt prawdopodobnie był kalendarzem oznaczającym pory roku. Niektórzy twierdzą, że był też swojego rodzaju obserwatorium astronomicznym. Badania wskazują, że kamienie w Stonehenge pochodzą z epoki neolitu i brązu, a ich powstanie datuje się na rok 2600 przed naszą erą. 30 głazów układa się w okręgu o średnicy 40 metrów.
Dom Bogów
- Fakty potwierdzają, że miejscowa ludność uważała Stonehenge za miejsce święte. Przybywali tam ludzie chorzy, którzy wierzyli, że zostaną wyleczeni przez bóstwa, które zamieszkują w jego okolicy - informuje Prof. Timothy Darvill z Uniwersytetu w Bournemouth.
Ostatnie odkrycia wskazują, że Stonehenge nie ujawniło nam jeszcze wszystkich swoich tajemnic. Archeolodzy mają nadzieję, że w najbliższej przyszłości uda im się rozwiązać odwieczną zagadkę.
Autor: AD/rp / Źródło: Smithsonian.com