Stany alarmowe i ostrzegawcze. Dolny Śląsk walczy z wielką wodą

Podtopienia w gminie Sulików
Podtopienia w gminie Sulików
tvn24
Podtopienia w gminie Sulikówtvn24

Podtopione gospodarstwa i drogi w kilkunastu miejscowościach na terenie Dolnego Śląska oraz wezbrane rzeki to efekt utrzymujących się od trzech dni opadów deszczu. W niektórych rejonach sytuacja się stabilizuje, ale stan wód nadal jest wysoki.

Na Dolnym Śląsku odnotowano 25 przekroczenia stanów alarmowych i 20 ostrzegawczych. To stan na godz. 20.00 w poniedziałek.

Alarm przeciwpowodziowy: Jelenia Góra, miasto i gmina Kamienna Góra, Marciszów, Mysłakowice, Janowice Wielkie, Lubawka, Nowogrodziec, Olszyna, Platerówka, Lubań, Leśna; powiaty: kamiennogórski, lwówecki, wałbrzyski, lubański.

Pogotowia przeciwpowodziowe: Bogatynia, Czarny Bór, Świeradów Zdrój, Świerzawa, Stare Bogaczowice, Zgorzelec; powiaty: jeleniogórski, bolesławiecki, zgorzelecki, wałbrzyski, złotoryjski

"ZOSTALIŚMY SAMI" - CZERWONA WODA ZALAŁA MIESZKAŃCÓW SULIKOWA

"MAMY TUTAJ POWÓDŹ" - CZYTAJ W TVN24.PL O SYTUACJI W BOGATYNI

Na Dolnym Śląsku woda wciąż wysoko (TVN24)
Na Dolnym Śląsku woda wciąż wysoko (TVN24)tvn24

Nieprzejezdne drogi, dane na godz. 20.00:

1. Nadal brak przejazdu na drodze wojewódzkiej nr 365 w rejonie Jawora: w wyniku podmycia przepustu drogowego w miejscowości Muchów zamknięto do odwołania drogę na odcinku Muchów - Stara Kraśnica. Proponowany objazd: Pomocne - Kondratów - Rzeszówek i Świerzawa.

2. Zamknięte przejście graniczne na Przełęczy Okraj.

3. W Kunowie droga jest zablokowana.

4. Nadal są utrudnienia na odcinku drogi powiatowej nr 2778D między miejscowościami Łomnica, Wojanów, Trzcińsko. Przy pałacu Łomnica przez jezdnię na szerokości ok. 100 m przelewała się woda z rzeki Bóbr. Teraz woda jest na poziomie ok. 20 cm i policja zezwoliła na ruch samochodów ciężarowych. Osobówkom radzi się jazdę przez Przełęcz Karpnicką.

Podtopienia na Dolnym Śląsku (TVN24)
Podtopienia na Dolnym Śląsku (TVN24)

5. W Bogatyni zamknięto ulice: Daszyńskiego.

6. Sulików: ul. Jasna.

7. Droga powiatowa (nr 2528D) pomiędzy Dębowym Gajem a Sobotą.

8. Utrudnienia i przejazd tylko jednym pasem: droga wojewódzka w Puczkach Dolnych, droga powiatowa nr 2515 na odcinku Rakowice - Kotliska.

9. Droga powiatowa nr 12357 w Lubaniu (ul. Dolna) jest nieprzejezdna po wylaniu rzeki Kwisy. Objazd drogą wojewódzką nr 357 przez Radogoszcz i Nawojów Łużycki.

10. W Przemkowie (powiat polkowicki) zalana jest jezdnia na ulicy Fabrycznej – droga nr 328. Około 600 metrów jezdni zalała woda spływają z pól. Droga jest nieprzejezdna, objazdy wyznacza policja.

Sytuacja w miejscowościach, dane z godz. 20.00:

Lwówek Śląski: wylała rzeka Bóbr. Zalana jest droga powiatowa (nr 2528D) pomiędzy Dębowym Gajem a Sobotą. Droga jest całkowicie wyłączona z ruchu. Zalanie obejmuje odcinek ok. kilometra drogi. Cały czas pada. Strażacy dowieźli worki z piaskiem do Rakowic Małych, gdzie poziom rzeki nieznacznie wzrósł. Podtopieniu przez lokalną rzekę Puczkę uległy także dwie drogi, które są przejezdne jednym pasem.

Zgorzelec: W Sulikowie woda przelała się przez most (Czerwona Woda) na ul. Jasnej, dlatego zamknięto drogę. W Dawidowie wylewa strumień - w tych miejscach postawiono zapory i worki z piaskiem. Rzeka Witka od kilku godzin utrzymuje się na stałym poziomie. Strażacy pompują wodę z piwnic i układają worki z piaskiem. Poziom Nysy Łużyckiej w ciągu dwóch godzin podniósł się o 11 cm. Czerwona Woda wzrosła o 21 cm, a Porajów spadł o 20 cm.

Niebezpieczna woda na Dolnym Śląsku (Kontakt 24)
Niebezpieczna woda na Dolnym Śląsku (Kontakt 24)

Jelenia Góra: Sytuacja zaczyna się stabilizować, poziom wody powoli opada. Najgorzej jest w Bojanowie na rzece Bóbr oraz w Łomnicy na rzece Łomnica. Strażacy zabezpieczyli budynki na ul. Wiejskiej w Jeleniej Górze, w Karpnikach na ul. Stalowej i w gminie Mysłakowice w okolicy stolarni.

Kamienna Góra: od południa stan wody sukcesywnie spada, nie ma żadnego zagrożenia. Strażacy i mieszkańcy rozpoczęli sprzątanie po niedzielnych podtopieniach.

Kłodzko: brak problemów i interwencji, brak opadów. Nie ma zagrożenia powodziowego.

Lubań/ Szyszkowa:poziom wody od kilku godzin się nie zmienia, sytuacja jest stabilna. Służby spodziewają się, że w ciągu godziny woda zacznie opadać. Z powodu podtopienia zamknięto ulicę Dolną (nie jest to żadna z kluczowych dróg, więc nie powoduje problemów). W miejscowości Szyszkowa do wylania rzeki brakuje ok. 25-30 cm.

Bogatynia: Poziom wód opada, ale Nysa Łużycka nadal przekracza stan alarmowy o 104 cm, a Miedzianki o 103 cm. Do wylania brakuje jeszcze metr.

Wałbrzych: straż pożarna przeprowadziła tylko kilka pompowań.

Olszyna: stan wody w ciągu pięciu godzin obniżył się o metr, ale nadal obowiązuje stan alarmowy. 9 budynków zostało podtopionych.

Interwencje strażaków na Dolnym Śląsku (TVN24)
Interwencje strażaków na Dolnym Śląsku (TVN24)

W poniedziałek do godziny 16.00 strażacy podjęli 35 interwencji. Najwięcej, bo 19, było w Zgorzelcu. Po kilka w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Lwówku Śląskim i Bolesławcu.

- Służby zarządzania kryzysowego są w stanie najwyższej gotowości - zapewnił jeszcze rano w poniedziałek rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek.

Nikt nie ucierpiał. Ewakuacje

Paweł Frątczak z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej mówił rano w TVN24, że na szczęście w wyniku podtopień nikt nie ucierpiał. - Jedynie w powiatach kamiennogórskim i jaworskim trzeba było ewakuować osiem osób - podał Frątczak.

Dodał, że ludzie, mimo zagrożenia, nie chcą być ewakuowani, chcą pozostać na miejscu, by bronić swojego mienia.

Podtopienia na Dolnym Śląsku (Kontakt 24)
Podtopienia na Dolnym Śląsku (Kontakt 24)

Utrudnienia na drogach

Podtopienia odnotowano też w miejscowościach powiatów wałbrzyskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego oraz zgorzeleckiego. Częściowo podtopiona została również miejscowość Morzyna w powiecie wołowskim, gdzie woda z okolicznego stawu przelała się przez wał. Obfite opady deszczu spowodowały utrudnienia na dwóch trasach krajowych na Dolnym Śląsku.

Zalanych i uszkodzonych jest wiele dróg powiatowych i gminnych.

Deszcze nie ustaną

Według prognoz, po deszczowej nocy w regionie nadal ma padać. PROGNOZA POGODY NA WTOREK - SPRAWDŹ, GDZIE BĘDZIE PADAĆ

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego sytuację ocenia jako stabilną. Cały czas służby monitorują stan wód w regionie.

Autor: mk//kdj/ansa/js, rs / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 6.05. W nocy przelotnie popada deszcz i zagrzmi. W dzień również pojawią się miejscami burze. Termometry pokażą maksymalnie 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 6.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 24 stopni

Pogoda na jutro - poniedziałek, 6.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 24 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu i silne porywy wiatru, sięgające nawet 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu. IMGW ostrzega

Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Szczyt Eta Akwarydów spodziewany jest w noc z niedzieli na poniedziałek. Obserwacja tego roju meteorów w Polsce może być niełatwa, ale warto spojrzeć w niebo. Te spadające gwiazdy charakteryzują się bowiem pewną niezwykłą cechą, która czyni je wyjątkowo atrakcyjnymi.

Przed nami "czas najpiękniejszych meteorów"

Przed nami "czas najpiękniejszych meteorów"

Źródło:
IMGW, O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX