Stany alarmowe i ostrzegawcze. Dolny Śląsk walczy z wielką wodą

Podtopienia w gminie Sulików
Podtopienia w gminie Sulików
tvn24
Podtopienia w gminie Sulikówtvn24

Podtopione gospodarstwa i drogi w kilkunastu miejscowościach na terenie Dolnego Śląska oraz wezbrane rzeki to efekt utrzymujących się od trzech dni opadów deszczu. W niektórych rejonach sytuacja się stabilizuje, ale stan wód nadal jest wysoki.

Na Dolnym Śląsku odnotowano 25 przekroczenia stanów alarmowych i 20 ostrzegawczych. To stan na godz. 20.00 w poniedziałek.

Alarm przeciwpowodziowy: Jelenia Góra, miasto i gmina Kamienna Góra, Marciszów, Mysłakowice, Janowice Wielkie, Lubawka, Nowogrodziec, Olszyna, Platerówka, Lubań, Leśna; powiaty: kamiennogórski, lwówecki, wałbrzyski, lubański.

Pogotowia przeciwpowodziowe: Bogatynia, Czarny Bór, Świeradów Zdrój, Świerzawa, Stare Bogaczowice, Zgorzelec; powiaty: jeleniogórski, bolesławiecki, zgorzelecki, wałbrzyski, złotoryjski

"ZOSTALIŚMY SAMI" - CZERWONA WODA ZALAŁA MIESZKAŃCÓW SULIKOWA

"MAMY TUTAJ POWÓDŹ" - CZYTAJ W TVN24.PL O SYTUACJI W BOGATYNI

Na Dolnym Śląsku woda wciąż wysoko (TVN24)
Na Dolnym Śląsku woda wciąż wysoko (TVN24)tvn24

Nieprzejezdne drogi, dane na godz. 20.00:

1. Nadal brak przejazdu na drodze wojewódzkiej nr 365 w rejonie Jawora: w wyniku podmycia przepustu drogowego w miejscowości Muchów zamknięto do odwołania drogę na odcinku Muchów - Stara Kraśnica. Proponowany objazd: Pomocne - Kondratów - Rzeszówek i Świerzawa.

2. Zamknięte przejście graniczne na Przełęczy Okraj.

3. W Kunowie droga jest zablokowana.

4. Nadal są utrudnienia na odcinku drogi powiatowej nr 2778D między miejscowościami Łomnica, Wojanów, Trzcińsko. Przy pałacu Łomnica przez jezdnię na szerokości ok. 100 m przelewała się woda z rzeki Bóbr. Teraz woda jest na poziomie ok. 20 cm i policja zezwoliła na ruch samochodów ciężarowych. Osobówkom radzi się jazdę przez Przełęcz Karpnicką.

Podtopienia na Dolnym Śląsku (TVN24)
Podtopienia na Dolnym Śląsku (TVN24)

5. W Bogatyni zamknięto ulice: Daszyńskiego.

6. Sulików: ul. Jasna.

7. Droga powiatowa (nr 2528D) pomiędzy Dębowym Gajem a Sobotą.

8. Utrudnienia i przejazd tylko jednym pasem: droga wojewódzka w Puczkach Dolnych, droga powiatowa nr 2515 na odcinku Rakowice - Kotliska.

9. Droga powiatowa nr 12357 w Lubaniu (ul. Dolna) jest nieprzejezdna po wylaniu rzeki Kwisy. Objazd drogą wojewódzką nr 357 przez Radogoszcz i Nawojów Łużycki.

10. W Przemkowie (powiat polkowicki) zalana jest jezdnia na ulicy Fabrycznej – droga nr 328. Około 600 metrów jezdni zalała woda spływają z pól. Droga jest nieprzejezdna, objazdy wyznacza policja.

Sytuacja w miejscowościach, dane z godz. 20.00:

Lwówek Śląski: wylała rzeka Bóbr. Zalana jest droga powiatowa (nr 2528D) pomiędzy Dębowym Gajem a Sobotą. Droga jest całkowicie wyłączona z ruchu. Zalanie obejmuje odcinek ok. kilometra drogi. Cały czas pada. Strażacy dowieźli worki z piaskiem do Rakowic Małych, gdzie poziom rzeki nieznacznie wzrósł. Podtopieniu przez lokalną rzekę Puczkę uległy także dwie drogi, które są przejezdne jednym pasem.

Zgorzelec: W Sulikowie woda przelała się przez most (Czerwona Woda) na ul. Jasnej, dlatego zamknięto drogę. W Dawidowie wylewa strumień - w tych miejscach postawiono zapory i worki z piaskiem. Rzeka Witka od kilku godzin utrzymuje się na stałym poziomie. Strażacy pompują wodę z piwnic i układają worki z piaskiem. Poziom Nysy Łużyckiej w ciągu dwóch godzin podniósł się o 11 cm. Czerwona Woda wzrosła o 21 cm, a Porajów spadł o 20 cm.

Niebezpieczna woda na Dolnym Śląsku (Kontakt 24)
Niebezpieczna woda na Dolnym Śląsku (Kontakt 24)

Jelenia Góra: Sytuacja zaczyna się stabilizować, poziom wody powoli opada. Najgorzej jest w Bojanowie na rzece Bóbr oraz w Łomnicy na rzece Łomnica. Strażacy zabezpieczyli budynki na ul. Wiejskiej w Jeleniej Górze, w Karpnikach na ul. Stalowej i w gminie Mysłakowice w okolicy stolarni.

Kamienna Góra: od południa stan wody sukcesywnie spada, nie ma żadnego zagrożenia. Strażacy i mieszkańcy rozpoczęli sprzątanie po niedzielnych podtopieniach.

Kłodzko: brak problemów i interwencji, brak opadów. Nie ma zagrożenia powodziowego.

Lubań/ Szyszkowa:poziom wody od kilku godzin się nie zmienia, sytuacja jest stabilna. Służby spodziewają się, że w ciągu godziny woda zacznie opadać. Z powodu podtopienia zamknięto ulicę Dolną (nie jest to żadna z kluczowych dróg, więc nie powoduje problemów). W miejscowości Szyszkowa do wylania rzeki brakuje ok. 25-30 cm.

Bogatynia: Poziom wód opada, ale Nysa Łużycka nadal przekracza stan alarmowy o 104 cm, a Miedzianki o 103 cm. Do wylania brakuje jeszcze metr.

Wałbrzych: straż pożarna przeprowadziła tylko kilka pompowań.

Olszyna: stan wody w ciągu pięciu godzin obniżył się o metr, ale nadal obowiązuje stan alarmowy. 9 budynków zostało podtopionych.

Interwencje strażaków na Dolnym Śląsku (TVN24)
Interwencje strażaków na Dolnym Śląsku (TVN24)

W poniedziałek do godziny 16.00 strażacy podjęli 35 interwencji. Najwięcej, bo 19, było w Zgorzelcu. Po kilka w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Lwówku Śląskim i Bolesławcu.

- Służby zarządzania kryzysowego są w stanie najwyższej gotowości - zapewnił jeszcze rano w poniedziałek rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek.

Nikt nie ucierpiał. Ewakuacje

Paweł Frątczak z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej mówił rano w TVN24, że na szczęście w wyniku podtopień nikt nie ucierpiał. - Jedynie w powiatach kamiennogórskim i jaworskim trzeba było ewakuować osiem osób - podał Frątczak.

Dodał, że ludzie, mimo zagrożenia, nie chcą być ewakuowani, chcą pozostać na miejscu, by bronić swojego mienia.

Podtopienia na Dolnym Śląsku (Kontakt 24)
Podtopienia na Dolnym Śląsku (Kontakt 24)

Utrudnienia na drogach

Podtopienia odnotowano też w miejscowościach powiatów wałbrzyskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego oraz zgorzeleckiego. Częściowo podtopiona została również miejscowość Morzyna w powiecie wołowskim, gdzie woda z okolicznego stawu przelała się przez wał. Obfite opady deszczu spowodowały utrudnienia na dwóch trasach krajowych na Dolnym Śląsku.

Zalanych i uszkodzonych jest wiele dróg powiatowych i gminnych.

Deszcze nie ustaną

Według prognoz, po deszczowej nocy w regionie nadal ma padać. PROGNOZA POGODY NA WTOREK - SPRAWDŹ, GDZIE BĘDZIE PADAĆ

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego sytuację ocenia jako stabilną. Cały czas służby monitorują stan wód w regionie.

Autor: mk//kdj/ansa/js, rs / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami z bardzo silnym wiatrem. Eksperci ostrzegają, że może dojść do przerw w dostawach prądu. W poniedziałek wieczorem RCB wysłało także SMS-owe ostrzeżenie związane z intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu.

"Nie zbliżaj się do wezbranych rzek". Nowy alert RCB

"Nie zbliżaj się do wezbranych rzek". Nowy alert RCB

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ekstremalnymi ulewami oraz burzami, które w najbliższym czasie dotrą do Polski. Dla większości kraju zostały wydane ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Sprawdź szczegóły.

Aż trzeci stopień ostrzeżeń. IMGW alarmuje przed ulewami i burzami

Aż trzeci stopień ostrzeżeń. IMGW alarmuje przed ulewami i burzami

Źródło:
IMGW

Nad krajem przechodzą fronty burzowe. Niosą wiatr łamiący gałęzie oraz opady deszczu i gradu. W województwie małopolskim trzeba było ewakuować uczestników obozu harcerskiego. W województwie podkarpackim do wieczora służby interweniowały ponad 1100 razy. Na miejsce - by koordynować działaniami - jedzie zastępca komendanta głównego PSP.

Nawałnice w Polsce. Zniszczenia, ewakuacja obozu harcerskiego

Nawałnice w Polsce. Zniszczenia, ewakuacja obozu harcerskiego

Aktualizacja:
Źródło:
Stalowka.net, TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. W części kraju wydano żółte alarmy przed podtopieniami. Z komunikatu IMGW wynika, że sytuacja hydrologiczna w kolejnych dniach będzie się stawać coraz trudniejsza.

Ryzyko podtopień. Niepokojące prognozy IMGW

Ryzyko podtopień. Niepokojące prognozy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 8.07. Noc przyniesie wielu regionom kraju opady deszczu. W dzień również będzie padać, spodziewane są burze. Miejscami temperatura maksymalna wyniesie zaledwie 19 stopni.

Pogoda na jutro - wtorek 8.07. Nocą popada, a miejscami także zagrzmi

Pogoda na jutro - wtorek 8.07. Nocą popada, a miejscami także zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Do 91 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Źródło:
CNN, PAP

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Przed nami załamanie pogody, które potrwa niemal do końca tygodnia. Śródziemnomorski niż przyniesie opady deszczu, które mogą być obfite. Spodziewane są też burze. Sprawdź, jak dużo deszczu może spaść.

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

Źródło:
PAP

Stan wykonania polskiej misji wykonywanej przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wynosi 72,9 procenta. Polski astronauta w sobotę połączył się z młodzieżą w Rzeszowie, kontynuował prace nad polskimi eksperymentami oraz nagrał materiały edukacyjne i promocyjne.

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Lew zaatakował i zranił kobietę oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia doszło w pakistańskim mieście Lahaur. Atak dzikiego zwierzęcia został uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W sobotę polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski po raz kolejny połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

Źródło:
PAP

Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

Źródło:
PAP

Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Źródło:
PAP, Reuters

W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Źródło:
Reuters, Ekathimerini.com