Pamiętasz, jak Twoja babcia mawiała, że nadchodzi burza, bo "czuje ją w kościach"? Okazuje się, że mogła mieć rację. Zmiany ciśnienia, które towarzyszą burzom, mają wpływ na nasz organizm, a niektóre osoby są na nie bardziej wrażliwe niż inne.
Wahania ciśnienia mogą powodować wiele różnych zaburzeń w ciele człowieka, od zmian ciśnienia krwi, przez bóle stawów, do bólu głowy czy problemów ze stabilnością poziomu cukru we krwi. Jest to jednak trudne, by jednoznacznie wskazać zmiany ciśnienia atmosferycznego jako przyczynę tych dolegliwości. W pogodzie jest wiele innych czynników, które mogą mieć na to wpływ, np. temperatura, opady czy prędkość i kierunek wiatru.
Jednak sporo ludzi doświadcza różnych symptomów, gdy zmienia się ciśnienie atmosferyczne, więc warto się temu przyjrzeć.
Ciśnienie krwi
Krew przepływa przez nasz organizm za pomocą układu ciśnienia wytwarzanego przez serce. Logiczne jest więc to, że ciśnienie atmosferyczne ma wpływ także na ciśnienie krwi w naszym ciele. Kiedy spada ciśnienie barometryczne, spada również ciśnienie naszej krwi. Możemy mieć wtedy zawroty głowy, a nawet zaburzenia widzenia.
Bóle głowy
- Niskie ciśnienie atmosferyczne może powodować bóle głowy lub migreny, przez tworzenie się różnicy ciśnień między atmosferą a powietrzem w zatokach. Sytuacja się pogarsza, gdy zatoki są zatkane - tłumaczył neurolog z Nowego Jorku, dr Matthew Fink.
W badaniu opublikowanym przez czasopismo "Internal Medicine" pacjenci chorujący na migrenę byli proszeni o prowadzenie dziennika bólu głowy przez rok. Po porównaniu tych zapisków ze zmianami ciśnienia na pobliskiej stacji meteorologicznej, naukowcy znaleźli bezpośredni związek pomiędzy niskim ciśnieniem atmosferycznym, a wystąpieniem i czasem trwania migreny. Z ich raportu wynika, że zmiana ciśnienia może być jednym z czynników zaostrzających migrenowe bóle głowy.
Bóle stawów
Naukowcy z Centrum Medycznego w Bostonie przebadali 200 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych. Znaleźli związek między wahaniami ciśnienia i temperatury ze zmianami w odczuwaniu i natężeniu bólu kolan. Nie jest jasne, dlaczego spadek na barometrze powoduje nasilenie bólu stawów i zapalenie stawów, ale badania potwierdzają, że tak jest. Możliwe jest, że ciśnienie atmosferyczne ma wpływ na lepkość płynu w torebkach stawowych lub wywołuje reakcje bólowe w zakończeniach nerwowych w stawach. Tak czy inaczej, Twoja babcia miała rację. Niektórzy ludzie czują ból w stawach, gdy zbliża się burza i zmienia ciśnienie.
Poziom cukru we krwi
W czasie przechodzenia chłodnego frontu diabetycy mają większe problemy z kontrolowaniem poziomu cukru we krwi. A co towarzyszy chłodnym frontom? Właśnie zmiany ciśnienia. Lepkość i gęstość krwi wzrasta podczas panowania chłodnego frontu, a przez to trudniej jest zachować stabilny poziom cukru we krwi.
Diabetycy, którzy korzystają z pompy insulinowej, aby kontrolować poziom cukru we krwi, również powinni uważać. Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków przeprowadziło badania dotyczące zależności między skutecznością pomp insulinowych, a wahaniami ciśnienia atmosferycznego. Okazało się, że spadek ciśnienia powietrza może spowodować uwięzienie powietrza w pompie i utworzenie się małych pęcherzyków, które wpływają na dostarczanie insuliny. Podczas tych badań skoncentrowano się także na zmianach ciśnienia atmosferycznego, które występują w podróży samolotem. Warto zwrócić uwagę, że nagłe spadki ciśnienia atmosferycznego mogą wpłynąć na efektywność pompy insulinowej.
Obejrzyj film o meteopatii, czyli nadwrażliwości na zmiany pogody:
Autor: AP/jap / Źródło: mnn.com