Ziemia cały czas jest w ruchu. Dlatego pojawiają się niebezpieczne wstrząsy. W południowej Europie trzęsienia ziemi są częste, bo aktywność sejsmiczna jest duża. Warto o tym wiedzieć zanim zaplanujesz podróż m.in. do Włoch, Grecji czy Turcji.
Trzęsienia ziemi nie są przypisane jedynie Japonii i Ameryce Południowej. Aktywnie sejsmicznie rejonem jest również południowa Europa. Wybierając się w tamte rejony na urlop, lepiej mieć to na uwadze.
- We Włoszech pojawiały się trzęsienia ziemi i nadal mogą. To jest taki rejon, gdzie aktywność sejsmiczna nadal jest duża - powiedział Andrzej Rudnicki, geolog z Państwowego Instytutu Naukowego.
Rola płyt tektonicznych
Dlaczego ziemia się trzęsie? Powierzchnia naszej planety budują płyty tektoniczne, które "oblepiają" całą Ziemię. W miejscu stykania się owych płyt, trzęsie się ziemia. Takie miejsca występują również w Europie. W wyniku napierania płyty Afrykańskiej na Eurazjatycką pojawiają się naprężenia w skałach, wyzwala się energia, co skutkuje trzęsieniami. Dotyczy to głównie krajów południowo-wschodniej Europy: Grecji, Krety, Turcji, a nawet Rumunii. Płyta Afrykańska zbliża się do Eurazjatyckiej z prędkością 4-5 cm rocznie. Dzieje się tak od setek tysięcy lat. Dzięki temu powstały Karpaty.
Wstrząsy w Polsce?
Trzęsienia ziemi częściej występują również w Chorwacji oraz na południu Hiszpanii. Zdecydowanie mniej wstrząsów notuje się w północnej i środkowej Europie. Tam nie ma rejonów stykania się płyt tektonicznych. Jedynie w rejonie Karpat zdarzają się wstrząsy. Jednak naukowcy podkreślają, że w przyszłości mogą się pojawić, nawet w Polsce.
- Ziemia cały czas jest w ruchu i nie możemy wykluczyć, że tragiczne trzęsienia ziemi pojawią się również w Polsce, ale do tego może dojść za kilka milionów lat. Teraz możemy być spokojni - stwierdził Rudnicki.
Gdzie najbardziej niebezpiecznie?
Pacyficzny Pierścień Ognia - to tam dochodzi do największych trzęsień ziemi na świecie. Obszar wybrzeża Oceanu Spokojnego to również rejony, gdzie wstrząsów jest najwięcej. W związku z tym, wybierając się na do Japonii trzeba być przygotowanym na to, że ziemia może się zatrząść.
Liczne wstrząsy występują również na Alasce, wyspach na Morzu Beringa, dzielących Azję od Ameryki Północnej i na Kamczatce. W USA najsilniejsze wstrząsy występują w Kalifornii na słynnym uskoku San Andreas. Ziemia trzęsie się również w Ameryce Środkowej i na Wyspach Karaibskich. Trzeba o tym pamiętać, wybierając ten kierunek na wycieczkę. Wstrząsy notuje się również w na styku Oceanu Spokojnego i Ameryki Południowej, czyli w Andach. Niebezpiecznym rejonem dla turystów są również Wyspy Oceaniczne, a w tym Hawaje, Indonezja i Malezja.
Zdecydowanie najmniej trzęsień ziemi występuje w Afryce oraz w północno-zachodniej Azji.
Przewidywanie niebezpieczeństwa
- To jest zjawisko nieprzewidywalne. Próbuje się powiązać nadchodzące trzęsienie z zachowaniem zwierząt, ale te badania nie są miarodajne - przyznał Rudnicki.
Magnituda trzęsienia ziemi mówi o sile wstrząsów. Naukowcy mówią, że budynki zaczynają się walić po trzęsieniach, które miały powyżej 6 w skali Richtera. Jednak magnituda to nie wszystko. O tym jakie będą skutki na powierzchni ziemi, świadczy również głębokość epicentrum wstrząsów. Im bliżej powierzchni ziemi, tym tragiczniejsze są skutki. Ponadto istotna jest struktura zabudowy terenu, nawiedzonego przez trzęsienie.
Zobacz rozmowę z Andrzejem Rudnickim, geologiem z Państwowego Instytutu Badawczego:
Autor: AD/jap / Źródło: TVN Meteo