Po kilku deszczowych dniach mieszkańców Szanghaju spotkała niespodzianka. W poniedziałek w tym chińskim mieście rozkwitły wiśnie.
Z kwitnięciem wiśni kojarzy się przede wszystkim Japonia, ale urodę obsypanych kwiatami wiśniowych drzew można podziwiać także w innych miejscach.
Ostatni raz kwiaty wiśni na początku marca podziwiano w Szanghaju ponad 20 lat temu. Jak tłumaczyła w rozmowie z reporterami przedstawicielka miejscowego Ogrodu Botanicznego, przyczyną tak wczesnego rozkwitu jest o wiele cieplejsza niż w minionych latach pogoda.
- Średnia minimalna temperatura w tym sezonie jest stosunkowo wysoka. Dlatego rozkwitnięcie wiśni przyspieszyło o tydzień lub dwa w porównaniu z zeszłym rokiem - powiedziała Ge Weijia.
Sakura, czyli wiśnia
Najszybciej rozwinęła się odmiana zwana Winter Sakura lub Fuyuzakura (Prunus subhirtella autumnalis), czyli wiśnia różowa. Pączki jej kwiatów zaczęły się pojawiać już pod koniec stycznia. Kwitnie też Prunus campanulata, czyli wiśnia dzwonkowata.
Zaczynają się pojawiać kwiaty znanej z wielkich płatków, jasnoróżowej odmiany Kawazu Sakura, szczyt jej kwitnienia ma nastąpić jeszcze w tym tygodniu. W szanghajskim Ogrodzie Botanicznym jest 800-metrowa aleja, z obu stron obsadzona drzewkami Kawazu Sakura. Ich wczesne kwitnienie podziwiają rzesze turystów.
- Są bardzo romantyczne. To takie wspaniałe, gdy poruszają się na wietrze. Przychodzę tu każdego roku, by je podziwiać - powiedziała jedna z odwiedzających.
- Chodzenie po tej drodze to jak spacer w morzu kwiatów - dodała inna.
- Ten kolor wygląda jak promienie porannego lub wieczornego słońca. Gdy kwiaty są w pełnym rozkwicie, krajobraz jest jeszcze piękniejszy - podkreślają pracownicy ogrodu.
Kwitną krótko
Okres kwitnienia Kawazu Sakura trwa do połowy marca. Wtedy spodziewany jest między innymi wysyp kwiatów Prunus Yedoensis Yoshino, czyli wiśni jedońskiej. Najpóźniejsze odmiany rozkwitają natomiast na początku kwietnia.
- Warto uchwycić najlepszy moment. Kwiaty są piękne, ale kwitną krótko - stwierdziła jedna ze zwiedzających ogród.
Autor: kw//rzw / Źródło: ENEX, tvnmeteo.pl