Każdy wie o tym, że nadmiar soli szkodzi i zwiększa ryzyko chorób serca. W opublikowanych na łamach magazynu "Cell Press" badaniach, zespół naukowców wykazał, że są plusy jej nadmiaru w organizmie. Gromadząc się w skórze, sól chroni ją przed mikrobami.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Nadmierna ilość soli w organizmie może być przyczyną nie tylko nadwagi czy zatrzymywania się wody w organizmie, lecz także przedwczesnej śmierci w wyniku chorób serca lub udaru mózgu.
Wyniki badań opublikowane w magazynie "Cell Press" wykazały jednak, że dieta bogata w sól ma swoje zalety: sprawia, że skóra jest lepiej chroniona przed mikrobami. Przynajmniej w przypadku myszy, u których zaobserwowano ową zależność.
Ma zalety...
Do swoich wniosków autorzy publikacji doszli, badając zainfekowany naskórek myszy, którą pogryzły "współlokatorki" z klatki.
Jens Titze z Uniwersytetu Medycznego Vanderbilta i Jonathan Jantsch związany ze szpitalem uniwersyteckim przy Uniwersytecie w Regensburgu postanowili zbadać powiązania między infekcją, a skumulowaną w skórze solą. Odkryli, że u myszy będącej na diecie bogatej w sól, odpowiedź komórek układu odpornościowego zwanych makrofagami była znacznie wyższa, skutkując lepszym procesem gojenia się łap zainfekowanych pasożytem Leishmania major.
... i wady
- Na chwilę obecną wiadomo, że sól jest szkodliwym składnikiem w diecie, bo podnosi ryzyko chorób serca i udaru mózgu - podkreślił Jantsch. - Nasze badania wskazują jednak, że to tylko jedna strona medalu i być może sól stanowi pierwotną metodę obrony organizmu przed infekcjami - dodał.
Ewolucyjnie dopuszczalne
- Pomijając wszystkie przykre skutki powodowane przez nadmiar soli w diecie, to odkrycie, że sód znajdujący się w skórze chroni ją przed wpływem mikrobów wyjaśniałoby, dlaczego organizm jest ewolucyjnie przystosowany do gromadzenia go w takich ilościach - wyjaśniał Titze.
- Dokładniejsze zrozumienie tego procesu może pomóc w opracowaniu leków o ukierunkowanym działaniu, wspomagającym proces zwalczania przez organizm infekcji - podkreślił Jantsch.
Autor: stella/jap / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock