Silne opady deszczu spowodowały oberwanie klifu na Jawie. Ewakuowano prawie 300 osób. Dwunastu nie udało się uciec. Zginęły pogrzebane pod masami błota i kamieni. Osuwiska błotne to często występujące w Indonezji, pochłaniające wiele ofiar, katastrofy naturalne.
W niewielkiej wiosce Tegal Panjang w rejonie Sukabumi w zachodniej Jawie wyjątkowo silne ulewy przyczyniły się do osunięcia mas ziemi, bezwzględnie pochłaniających wszystko, co znalazło się na drodze. Katastrofa zaskoczyła mieszkańców w sobotnią noc (28 marca). Ewakuowano 297 osób.
- Odnaleźliśmy dwanaście ciał - mówi Sutopo Purwo Nugroho, rzecznik BNPB (krajowego centrum zarządzania kryzysowego), rozwiewając nadzieję na to, że poszukiwane do niedawna dwie osoby mogły przeżyć katastrofę.
Ucierpiały także zabudowania. Jedenaście domów zostało zasypanych gruzem.
Naród nękany klęskami żywiołowymi
Klimat Indonezji, kraju równikowego, potrafi być zabójczy. Długotrwałe opady występujące w tym regionie podczas sezonu deszczowego, przyczyniają się do osuwania mas ziemnych. Szacuje się, że prawie połowa 250-milionowej populacji tego kraju żyje w regionach zagrożonych lawinami błotnymi.
Rozległy archipelag indonezyjski jest jednym z najbardziej narażonych na katastrofy naturalne rejonów świata, gdzie trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów są na porządku dziennym.
Sami jesteśmy sobie winni
Zgodnie z danymi BNPB, liczba osuwisk w Indonezji wzrosła z 291 w 2012 roku do 376 w 2014. Winę ponoszą ludzie. Chaotyczna gospodarka przestrzenna, wzrost populacji skutkujący zwiększoną eksploatacją gruntu, budową dróg i wycinką drzew w połączeniu ze zmianami klimatycznymi, są czynnikami wzmagającymi częstość występowania i siłę osuwisk błotnych.
-Czynnikiem najbardziej dominującym jest degradacja gruntów, spowodowana działalnością rolniczą - mówi Nugroho. - Systemom uprawnym na terenach górskich nie towarzyszą odpowiednie praktyki ochrony powierzchni gruntu.
System wczesnego ostrzegania
- Prezydent Joko Widodo zlecił instalację urządzeń, dzięki którym będzie można przewidzieć ryzyko wystąpienia osuwisk i powodzi błotnych w czasie tegorocznej pory deszczowej - powiedział przewodniczący BNPB, Syamsul Ma’arif
Zgodnie z obietnicą krajowego centrum zarządzania kryzysowego BNPB, powstanie system wczesnego ostrzegania (EWS) w postaci 20 czujników, monitorujących stan stabilności gruntu na zboczach na terenie całej Jawy.
Autor: ab/mk / Źródło: scidev.net, rappler.com, thejakartapost.com, reuters.com