Space.com przedstawiło zdjęcia Słońca na którym pojawiły się bardzo aktywne plamy AR 1967. Ich grupa wygenerowała już kilka rozbłysków. Wkrótce mogą pojawić się kolejne.
Zdjęcia przedstawiające gigantyczne plamy na Słońcu wykonał fotograf John Chumack. Z jego obserwacji wynika, że w niedzielę na powierzchni gwiazdy pojawiło się minimum siedem rozbłysków klasy M.
Silne rozbłyski
W styczniu 2014 roku pojawiła się grupa plam słonecznych, która została oznaczona jako AR 1944. Wtedy wystrzelił pierwszy duży rozbłysk słoneczny. Nagłe zjawisko, podczas którego w atmosferze Słońca wydzieliła się ogromną ilość energii, miało klasę X czyli najwyższy stopień w klasyfikacji rozbłysków. Rozbłyski AR 1967 miały stopień M, przedostatni w klasyfikacji.
Chłodniejsze plamy
Plamy słoneczne są zwykle chłodniejszymi miejscami na powierzchni naszej gwiazdy. Ich temperatury wynoszą od 3,5 tys. do 6,4 tys. stopni Celsjusza. Mimo że są chłodniejsze, to świecą 10 razy mocniej niż Księżyc w pełni. Poprzez śledzenie plam słonecznych naukowcy mogą badać pogodę słoneczną.
Autor: nb / Źródło: space.com