W maju i czerwcu przypada w Polsce okres kwitnienia storczyków. W naszym kraju występuje 46 gatunków tych kwiatów. Wszystkie są pod ochroną. Można je spotkać w lasach i na śródleśnych łąkach - niekiedy rosną całymi łanami. Część gatunków kusząco pachnie, inne swoim brzydkim zapachem przyciągają wszelkiego rodzaju owady.
Rosną najczęściej w grupach tworząc kolorowe dywany kwiatowe. Storczyki w okresie spoczynku zamieniają się w bulwy i kłącza, by przetrwać najgorsze warunki. Wiosną wypuszczają łodygi, liście i kwiaty. Ich zapachy zwabiają pszczoły, motyle i inne owady.
Duża różnorodność
W naszym kraju popularne są storczyki hodowane w doniczkach, które naturalnie występują w tropikach. Rosną tam na drzewach, a polskie gatunki natomiast rosną blisko przy ziemi. Nazewnictwo rodzimych storczyków jest dość oryginalne. Nazwa warżka i powabnia pochodzą od kształtu dolnych płatków. Dość wyjątkowym jest również butnik pospolity, którego kwiat przypomina buta i pachnie wanilią i cytryną. Zapachem tym wabią poszczególne gatunki pszczół i os.
Korzystne warunki
Storczyki rosną w miejscach, gdzie łąki nie są intensywnie wykorzystywane oraz w lasach. Sprzyjające warunki są tworzone przez program nawadniania. Kwiaty rosną w miejscach wilgotnych, gdzie leśnicy stworzyli specjalne zastawki, które gromadzą wodę. Dzięki temu zabiegowi jest wiele łąk, gdzie rośnie bardzo dużo storczyków.
Pod ochroną
Wszystkie storczyki są roślinami chronionymi. Najgroźniejsze są dla nich melioracje wodne oraz zanik siedlisk. Często są niszczone poprzez próby przesadzenia do ogrodów przydomowych. Ustawa o ochronie przyrody przewiduje więzienie do 5 lat, a jeśli było to nieumyślnym czynem to ograniczenie wolności do 2 lat lub grzywna w wysokości od 20 do 500 złotych. W wyjątkowych sytuacjach sąd może również ukarać mandatem do 5000 złotych.
Autor: mab/mj / Źródło: Lasy Państwowe