Kluczewska Sopka to stratowulkan, aktywny nieprzerwanie od 1697 roku. Stanowi najwyższy szczyt Kamczatki. Jego aktywność znacząco wzrosła 11 października, zaś pięć dni temu przelatujące nad nim satelity zarejestrowały wypływ ogromnych ilości lawy. Chmura pyłu sięga na wysokość 10 kilometrów.
Zdjęcie wykonał Operational Land Imager (OLI - red.), przelatujący nad Kamczatką. To sonda, która dysponuje potężnym sprzętem o doskonałej optyce i wykonuje zdjęcia Ziemi zarówno w rzeczywistych kolorach, jak i podczerwieni, rejestrując poziom ciepła.
Pył na wysokości 10 km
OLI nad Kluczewską Sopką przelatywał 20 października; zarejestrował jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie zarówno w podczerwieni, jak i w kolorach rzeczywistych. Od roku 2000 naukowcy na wznoszącym się na wysokość 4750 m n.p.m. wulkanie zarejestrowali aż dwanaście potężnych erupcji.
Ostatnia rozpoczęła się 11 października, zaś jej efekty sfotografował OLI. Na zdjęciu wyraźnie widać smugę krzepnącej lawy, spływającej drugim zboczem, gorące wnętrze i ogromny, sięgający na wysokość 10 kilometrów pióropusz dymu.
Autor: mb/mj / Źródło: Earth Observatry
Źródło zdjęcia głównego: NASA