Rzeka atmosferyczna to nowe zjawisko pogodowe. Zostało ono odkryte dzięki analizie zdjęć satelitarnych. O takiej rzece oraz o innych zjawiskach, które powodują wielkie powodzie, opowiadał w programie "Meteo News" gość Tomasza Wasilewskiego, dr hab. Artur Magnuszewski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Wraz z wiosną wkraczamy w sezon burzowy. Niebezpieczny nie tylko ze względu na pioruny i gradobicia, ale także na lokalne podtopienia. Kilkunastominutowe opady mogą doprowadzić do zalania miasta, a woda może przybrać na wysokość jednego metra.
Powodzie w Australii
Z taką sytuacją zmagali się w tym miesiącu mieszkańcy Marochydore, miejscowości położonej w północno-wschodnim australijskim stanie Queensland. Gwałtowne ulewy o tej porze roku są tam przyczyną powodzi.
- W Australii jest teraz najlepsza pora dla tego typu zjawisk. Prawdopodobieństwo wystapienia nawalnych opadów z dużą sumą deszczu o tej prze roku jest najwyższe - mówił w programie "Meteo News" Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.
Powodzie w Polsce
W Polsce mamy do czynienia z powodziami dwojakiego rodzaju. Pierwsze to powodzie zwane przez meteorologów błyskawicznymi lub miejskimi, drugie to powodzie regionalne.
- Opady błyskawiczne to opady z pojedynczych chmur burzowych, pochodzenia konwekcyjnego - mówił w "Meteo News" dr hab Artur Magnuszewski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Takie właśnie opady wystąpiły w Queensland.
- Natomiast opady regionalne obejmują obszar terytorialny, a ich przyczyną jest układ frontów atmosferycznych - wyjaśnia Magnuszewski.
Z powodzią regionalną mieliśmy do czynienia w 2010 roku. Zjawisko nasiliła dodatkowo strefa zbieżności. Intensywne opady wystąpiły bowiem również w krajach sąsiedzkich, pogarszając sytuację powodziową w naszym kraju.
Najgorsze przed nami
Powodzie obu typów związane są z ciepłymi porami roku. - Dają one energię, potrzebną do tworzenia się chmur burzowych i wystąpienia zjawiska konwekcji - opowiadał w "Meteo News" dr Magnuszewski.
Zdarzeń meteorologicznych powodujących powodzie jest coraz więcej. Niedawno, za pomocą zdjęć satelitarnych, udało się odkryć zjawisko zwane rzeką atmosferyczną. Czym ono jest, dowiedzą się Państwo z fragmentów programu "Meteo News", zamieszczonych w powyższym filmie.
A na pełen program "Meteo News" zapaszamy od poniedziałku do piątku o godzinie 21:15 do TVN Meteo.
Autor: mm/mj / Źródło: TVN Meteo