Amadyńce mają różne osobowości w zależności od koloru piór na łebku. Wykazują albo zachowania agresywne, albo ryzykanckie.
Amadyniec to gatunek ptaka z Australii. Charakteryzuje się niezwykle barwnym upierzeniem. Brytyjscy naukowcy z uniwersytetu Johna Moora w Liverpoorze i Royal Veterinary College postanowili sprawdzić, czy kolor ich piór ma związek z charakterem.
Czarny łepek zdradza ryzykanta
Naukowcy poddali ptaki szeregom testów na osobowość. Dzięki nim odkryli, że te o czerwonym upierzeniu charakteryzują się agresywnością, a o czarnym - ryzykanctwem i odwagą, często bywają też przywódcami stada.
- Wydaje nam się, że kolor upierzenia sygnalizuje taktyki behawioralne tych ptaków - mówi Leah Williams, kierowniczka badań nad amadyńcami. - Nie wiemy jednak, czy kolor determinuje ich zachowanie, czy może jest odwrotnie - dodaje.
Na początku była oliwka
Na wolności najczęsciej spotyka się czerwono- i czarnogłowych przedstawicieli gatunku, ale zdarzają się i zółtogłowe.
Ciekawostką jest, że na początku wszystkie przybierają jednakowy, oliwkowy kolor, a ubarwienie następuje wraz z wiekiem. - Dopiero po pierwszym pierzeniu, które następuje po kilku miesiącach życia, przybierają odpowiedni kolor - tłumaczy Williams.
Zachowania zależne od upierzenia
Testy behawioralne polegały na tym, że naukowcy umieszczali dwa głodne amadyńce o różnym upierzeniu w pomieszczeniu, w którym znajdował się tylko jeden podajnik pokarmu. Okazało się, że pierwszy przy podajniku znalazł się czerwonopióry, który odpychał i odstraszał swojego rywala otwartym dziobem, co oznacza wysoki poziom agresji.
- Czarnopióry trzymał się od niego z daleka, unikając eskalacji konfliktu - wyjaśnia Williams.
Jednak czarnopióre okazały się odważniejsze od swoich przeciwników. Kiedy naukowcy umieścili w pomieszczeniu z podajnikiem sylwetkę jastrzębia wyciętego z tektury, obydwa ptaki odleciały, ale gdy niebezpieczeństwo minęło, pierwszy przy pokarmie znalazł się czarnogłowy.
- Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, jak te ptaki o różnym upierzeniu dobierają się w pary. Jesteśmy ciekawi, czy będzie to zasada przeciwieństwa, czy podobieństwa - mówi naukowiec.
Autor: mm/mj / Źródło: bbc.co.uk