Czy ropucha może przewidzieć trzęsienie ziemi? Okazuje się, że tak. - Zwierzęta są w stanie wyczuć zmiany zachodzące w składzie chemicznym otaczającego ich środowiska na wiele dni przed przed tym, zanim zatrzęsie się ziemia - podali brytyjscy i amerykańscy badacze.
Wyniki badań, które wspólnie przeprowadzili naukowcy z UK's Open University i NASA, pojawiły się w czasopismie "International Journal of Environmental Research and Public Health". Zespołem kierowali Rachel Grant i Friedemann Freund.
Masowa ucieczka ropuch
W 2009 roku Rachel Grant, w ramach swoich badań doktorskich, obserwowała kolonię ropuch zamieszkującą włoskie miasto L'Aquila. Któregoś dnia, na krótko przed trzęsieniem ziemi, zwierzęta zaczęły znikać.
- Ich ucieczka była dramatyczna. Z 96 ropuch, w przeciągu zaledwie trzech dni, na miejscu nie została żadna. Zaraz po tym, jak ropuchy opuściły swoje miejsce zamieszkania, skontaktowałam się z NASA - powiedziała Grant.
Naukowcy z NASA, zainspirowani odkryciem Grant, przyjrzeli się dokładnie temu, co dzieje się z miejscowymi skałami niedługo przed tym zanim zatrzęsie się ziemia. Okazało się, że zachodzą w nich liczne reakcje chemiczne, na skutek których do powietrza przedostają się dodatnio naładowane jony.
- Takie jony powodują wzrost poziomu serotoniny, która jest u zwierząt hormonem stresu zmuszającym między innymi do opuszczenia swojego lokum - powiedział Friedemann Freund, geofizyk z NASA.
Naukowcy mają nadzieję, że ich badanie zainspiruje zarówno biologów, jak i geologów do wypracowania sposobu, dzięki któremu zwierzęta będą mogły pomagać ludziom w przewidywaniu trzęsień ziemi.
To nie pierwszy raz
Ropuchy z L’Aquila to nie pierwsze zwierzęta, które zachowywały się dziwnie podczas podwyższonej aktywności sejsmicznej.
W 1975 roku Chińczycy z Haicheng zaobserwowali setki węży opuszczających swoje nory na miesiąc przed tym, jak miasto nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Było to dziwne, ponieważ zimą węże pozostają w stanie hibernacji.
Z kolei w 2009 roku, kilka godzin po tym, jak ziemia zatrzęsła się w San Diego, miejscowa ludność odkryła tysiące kałamarnic Humboldta leżących na plaży. Należy podkreślić, że kałamarnice te żyją w wodach na głębokości 200-600 metrów.
Autor: map/usa / Źródło: bbc.co.uk