Rekordzistę piorun trafił 7 razy. Jeśli ktoś pobije ten wynik, to zapewne mężczyzna

Porażenia piorunem
Porażenia piorunem
Porażenia piorunem

Niektórzy ludzie przyciągają pioruny jak magnes - rekordzista został porażony aż siedem razy. Ze statystyk wynika, że aż 84 proc. ludzi doświadczających spotkania z piorunem to mężczyźni. Niewykluczone, że to testosteron jest wabikiem dla błyskawic.

W 2012 roku amerykańskie media przedstawiały historię 48-letniego Billa Islesa, który pewnego dnia wykupił trzy losy loteryjne, bo do wygrania było aż 640 mln dolarów. Swojemu znajomemu powiedział, że ma większe szanse na trafienie piorunem, niż na wygranie rekordowej sumy. Niestety los okazał się przewrotny. Jeszcze tego samego dnia raził go piorun.

Billowi nic się nie stało. Zakończyło się na lekkich obrażeniach. Niestety nie został zwycięzcą loterii The Mega Millions.

Zdarzały się jednak przypadki, kiedy pioruny uderzały w jednego człowieka po kilka razy.

Pechowy major

Brytyjski oficer major Summerford był "napiętnowany" przez pioruny. Po raz pierwszy został trafiony w 1918 roku w tracie walk we Flandrii (obszar położony na terenie dzisiejszej Francji, Belgii i Holandii) w czasie I wojny światowej. Skutki rażenia były straszliwe. Major został sparaliżowany od pasa w dół. Kilka lat po tym tragicznym zdarzeniu major przeprowadził się do Kanady. W 1924 roku, kiedy łowił ryby, piorun uderzył go po raz kolejny. Drugie rażenie spowodowało paraliż prawej strony ciała. Po kilku latach Summerford odzyskał sprawność. Jednak w 1930 roku piorun uderzył go po raz trzeci, powodując trwałe uszkodzenia ciała. Parę lat później Summmerford zmarł.

Co dziwne - cztery lata po jego śmierci piorun zniszczył także grób nieszczęśnika.

Prawdziwy rekordzista

Innym "naznaczonym" był m.in. Roy Cleveland Sullivan, który przeżył rażenie piorunem, aż siedem razy, przez co trafił do Księgi rekordów Guinnessa.

Amerykanin urodził się 7 lutego 1912 roku. Od 1936 roku pracował jako strażnik w Narodowym Parku Shenandoah w Wirginii w USA. W 1942 roku Sullivan schronił się przed burzą na nowo wybudowanej wieży. Pozbawiona była ona jednak piorunochronu. Błyskawice uderzały w nią kilkakrotnie. Uderzyły i w Sullivana, kiedy tylko ten opuścił wieżę.

- Z dziury w bucie wyciekała krew. Błyskawica rozwaliła mi duży palec u stopy - mówił dziennikowi "Washington Post".

Kolejne uderzenia

W lipcu 1969 roku Sullivan został rażony po raz drugi. Mężczyzna jechał wtedy samochodem górską drogą. Stracił przytomność, a także brwi i rzęsy. Nie minął rok, a piorun znów go poraził. Tym razem siła uderzenia odrzuciła go na kilka metrów. Doznał licznych oparzeń oraz urazu ręki.

Fatum

Kiedy 16 kwietnia 1972 roku Sulivan przeżył czwarte rażenie piorunem, zaczął przypuszczać, że ciąży nad nim jakieś fatum. Tym razem paliły się jego włosy. Pożar próbował ugasić marynarką.

Był i piąty raz. Świadomy swojej "przypadłości", Sullivan uciekał samochodem przed burzową chmurą. Kiedy myślał, że udało się ominąć nieszczęście, wysiadł z samochodu i został porażony. Piorun znowu podpalił mu włosy.

Podobna sytuacja miała miejsce w 1976 roku. Tym razem ucierpiała jego noga. Było to szóste rażenie piorunem.

Siódme porażenie

Ostatnie uderzenie miało miejsce 1977 roku, kiedy mężczyzna łowił ryby w słodkowodnym stawie. Piorun raził czubek głowy, jednak wyładowanie przemieściło się w dół, powodując oparzenia brzucha i klatki piersiowej. Mężczyzna trafił do szpitala.

We wrześniu 1983 roku, w wieku 71 lat, Sullivan odebrał sobie życie. Najprawdopodobniej przyczyną śmierci był... zawód miłosny.

Mężczyzn pioruny dopadają częściej

Jak potwierdzają badania opublikowane w artykule amerykańskiego Krajowego Laboratorium Burz, pt. "Demografia wypadków w wyniku rażenia piorunem w latach 1959-1994", mężczyźni stanowią aż 84 proc. ofiar śmiertelnych piorunów. Jako przyczynę niektórzy naukowcy wskazują testosteron, który ma działać jak "magnes".

Innego zdania jest Peter Todd, psycholog behawioralny z Uniwersytetu w Indianie. Naukowiec tłumaczy, że może to być spowodowane różnicami w zachowaniach płci, jakie wykształciły się przez tysiące lat ewolucji. U kobiet, jak tłumaczy, premiowane były zachowania mało ryzykowne, nastawione na ochronę potomstwa, tymczasem mężczyźni nagradzani byli za podejmowanie ryzyka. Bez wątpienia wychodzenie na zewnątrz w czasie burzy można nazwać zachowaniem ryzykownym.

Z roku na rok lepsze statystyki

Na szczęście liczba zgonów z powodu uderzenia piorunem zmniejsza się co roku. Dzięki rozwiniętej technologii, coraz lepszej sprawdzalności prognoz, stacje meteorologiczne mogą informować o nadchodzących niebezpieczeństwach. Również zabezpieczenia w postaci piorunochronów, wysokie zurbanizowanie obszarów, rozwinięta medycyna zmniejszają tragiczne statystki.

FEMA, czyli amerykańska Agencja Zarządzania Kryzysowego, ocenia, że w ostatnich czasach zagrożenie piorunami spada, ponieważ zmienia się typ pracy ludzi - pracują w pomieszczeniach, nie na otwartych przestrzeniach.

Niebezpieczne spotkanie

Dr Elisabeth Gourbière z francuskiej Akademii Medycznej twierdzi, że lekarze nie są w stanie w pełni zrozumieć, dlaczego 80 proc. porażonych przeżywa, a 20 proc. umiera.

- Skutki rażenia piorunem zanalizowało tylko kilku specjalistów - mówiła Gourbière.

Większość ofiar została uderzona w momencie przebywania w trakcie burzy na otwartej przestrzeni lub w tracie pływania. Zagrożeniem są również trzymane w rękach metalowe przedmioty: kije golfowe, wędki, widły, parasole.

Aby uniknąć porażenia, najlepiej szukać schronienia w trakcie burzy. Najlepszymi miejscami są: zamknięte budynki, samochody i autobusy. Jednak należy pamiętać także o niedotykaniu metalu. Choć i to nie daje nam gwarancji uniknięcia spotkania z błyskawicą. Stojąc w pobliżu wysokich budynków, słupów, drzew, jesteśmy narażeni na uderzenie wtórne.

O TYM JAK NALEŻY ZACHOWAĆ SIĘ W CZASIE BURZY PRZECZYTASZ TUTAJ

Długofalowe skutki

Skutki rażenia piorunem są bardzo różne, wymagają dogłębnej analizy i opieki lekarskiej. Część z nich nie jest widoczna od razu. "Uaktywniają się" one po jakimś czasie. Niektóre osoby zapadają w śpiączkę i umierają w wyniku przyczyn wtórnych.

Dr Gourbière w swoich badaniach wyselekcjonowała najczęściej spotykane skutki porażenia piorunem. Do najważniejszych, powodujących w efekcie śmierć, należy m.in. odcięcie dopływu tlenu do pnia mózgu, czy zatrzymanie akcji serca.

80 proc. ludzi, którzy przeżyli uderzenie, zmaga się m.in. z problemami układu krążeniowego i oddechowego: zaburzeniami rytmu serca, skokami ciśnienia, obrzękiem płuc. Lekarze odnotowują również liczne zaburzenia neurologiczne: utratę przytomności, amnezję, paraliż kończyn, zaburzenia snu, zaburzenia pamięci, zespół stresu pourazowego.

Autor: PW/rp,map / Źródło: NASA, The Washington Post, DailyCognition, AccuWeather

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. Alarmy wydano na terenie 13 województw. Sprawdź, gdzie ściśnie lekki mróz.

Wiele regionów objętych ostrzeżeniami IMGW

Wiele regionów objętych ostrzeżeniami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach pogoda w Polsce będzie kształtowana przez wiry niżowe znad Atlantyku. Przyniosą one w wielu regionach kraju opady deszczu. Temperatura przekraczać ma miejscami 20 stopni.

Polska pod wpływem atlantyckich wirów niżowych. Co to dla nas oznacza?

Polska pod wpływem atlantyckich wirów niżowych. Co to dla nas oznacza?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 25.05. Nocą lokalnie popada deszcz. W dzień wystąpi zmienne zachmurzenie - od małego do dużego. Termometry wskażą maksymalnie 20 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela 25.05. Słońce będzie się przebijać zza chmur, lokalnie pokropi

Pogoda na jutro - niedziela 25.05. Słońce będzie się przebijać zza chmur, lokalnie pokropi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Źródło:
CNN

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła pakistańską prowincję Sindh. W piątek termometry pokazały tam prawie 50 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia przed wysoką temperaturą.

Prawie 50 stopni. Żar leje się z nieba

Prawie 50 stopni. Żar leje się z nieba

Źródło:
Reuters

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+