Rekordzistę piorun trafił 7 razy. Jeśli ktoś pobije ten wynik, to zapewne mężczyzna

Porażenia piorunem
Porażenia piorunem
Porażenia piorunem

Niektórzy ludzie przyciągają pioruny jak magnes - rekordzista został porażony aż siedem razy. Ze statystyk wynika, że aż 84 proc. ludzi doświadczających spotkania z piorunem to mężczyźni. Niewykluczone, że to testosteron jest wabikiem dla błyskawic.

W 2012 roku amerykańskie media przedstawiały historię 48-letniego Billa Islesa, który pewnego dnia wykupił trzy losy loteryjne, bo do wygrania było aż 640 mln dolarów. Swojemu znajomemu powiedział, że ma większe szanse na trafienie piorunem, niż na wygranie rekordowej sumy. Niestety los okazał się przewrotny. Jeszcze tego samego dnia raził go piorun.

Billowi nic się nie stało. Zakończyło się na lekkich obrażeniach. Niestety nie został zwycięzcą loterii The Mega Millions.

Zdarzały się jednak przypadki, kiedy pioruny uderzały w jednego człowieka po kilka razy.

Pechowy major

Brytyjski oficer major Summerford był "napiętnowany" przez pioruny. Po raz pierwszy został trafiony w 1918 roku w tracie walk we Flandrii (obszar położony na terenie dzisiejszej Francji, Belgii i Holandii) w czasie I wojny światowej. Skutki rażenia były straszliwe. Major został sparaliżowany od pasa w dół. Kilka lat po tym tragicznym zdarzeniu major przeprowadził się do Kanady. W 1924 roku, kiedy łowił ryby, piorun uderzył go po raz kolejny. Drugie rażenie spowodowało paraliż prawej strony ciała. Po kilku latach Summerford odzyskał sprawność. Jednak w 1930 roku piorun uderzył go po raz trzeci, powodując trwałe uszkodzenia ciała. Parę lat później Summmerford zmarł.

Co dziwne - cztery lata po jego śmierci piorun zniszczył także grób nieszczęśnika.

Prawdziwy rekordzista

Innym "naznaczonym" był m.in. Roy Cleveland Sullivan, który przeżył rażenie piorunem, aż siedem razy, przez co trafił do Księgi rekordów Guinnessa.

Amerykanin urodził się 7 lutego 1912 roku. Od 1936 roku pracował jako strażnik w Narodowym Parku Shenandoah w Wirginii w USA. W 1942 roku Sullivan schronił się przed burzą na nowo wybudowanej wieży. Pozbawiona była ona jednak piorunochronu. Błyskawice uderzały w nią kilkakrotnie. Uderzyły i w Sullivana, kiedy tylko ten opuścił wieżę.

- Z dziury w bucie wyciekała krew. Błyskawica rozwaliła mi duży palec u stopy - mówił dziennikowi "Washington Post".

Kolejne uderzenia

W lipcu 1969 roku Sullivan został rażony po raz drugi. Mężczyzna jechał wtedy samochodem górską drogą. Stracił przytomność, a także brwi i rzęsy. Nie minął rok, a piorun znów go poraził. Tym razem siła uderzenia odrzuciła go na kilka metrów. Doznał licznych oparzeń oraz urazu ręki.

Fatum

Kiedy 16 kwietnia 1972 roku Sulivan przeżył czwarte rażenie piorunem, zaczął przypuszczać, że ciąży nad nim jakieś fatum. Tym razem paliły się jego włosy. Pożar próbował ugasić marynarką.

Był i piąty raz. Świadomy swojej "przypadłości", Sullivan uciekał samochodem przed burzową chmurą. Kiedy myślał, że udało się ominąć nieszczęście, wysiadł z samochodu i został porażony. Piorun znowu podpalił mu włosy.

Podobna sytuacja miała miejsce w 1976 roku. Tym razem ucierpiała jego noga. Było to szóste rażenie piorunem.

Siódme porażenie

Ostatnie uderzenie miało miejsce 1977 roku, kiedy mężczyzna łowił ryby w słodkowodnym stawie. Piorun raził czubek głowy, jednak wyładowanie przemieściło się w dół, powodując oparzenia brzucha i klatki piersiowej. Mężczyzna trafił do szpitala.

We wrześniu 1983 roku, w wieku 71 lat, Sullivan odebrał sobie życie. Najprawdopodobniej przyczyną śmierci był... zawód miłosny.

Mężczyzn pioruny dopadają częściej

Jak potwierdzają badania opublikowane w artykule amerykańskiego Krajowego Laboratorium Burz, pt. "Demografia wypadków w wyniku rażenia piorunem w latach 1959-1994", mężczyźni stanowią aż 84 proc. ofiar śmiertelnych piorunów. Jako przyczynę niektórzy naukowcy wskazują testosteron, który ma działać jak "magnes".

Innego zdania jest Peter Todd, psycholog behawioralny z Uniwersytetu w Indianie. Naukowiec tłumaczy, że może to być spowodowane różnicami w zachowaniach płci, jakie wykształciły się przez tysiące lat ewolucji. U kobiet, jak tłumaczy, premiowane były zachowania mało ryzykowne, nastawione na ochronę potomstwa, tymczasem mężczyźni nagradzani byli za podejmowanie ryzyka. Bez wątpienia wychodzenie na zewnątrz w czasie burzy można nazwać zachowaniem ryzykownym.

Z roku na rok lepsze statystyki

Na szczęście liczba zgonów z powodu uderzenia piorunem zmniejsza się co roku. Dzięki rozwiniętej technologii, coraz lepszej sprawdzalności prognoz, stacje meteorologiczne mogą informować o nadchodzących niebezpieczeństwach. Również zabezpieczenia w postaci piorunochronów, wysokie zurbanizowanie obszarów, rozwinięta medycyna zmniejszają tragiczne statystki.

FEMA, czyli amerykańska Agencja Zarządzania Kryzysowego, ocenia, że w ostatnich czasach zagrożenie piorunami spada, ponieważ zmienia się typ pracy ludzi - pracują w pomieszczeniach, nie na otwartych przestrzeniach.

Niebezpieczne spotkanie

Dr Elisabeth Gourbière z francuskiej Akademii Medycznej twierdzi, że lekarze nie są w stanie w pełni zrozumieć, dlaczego 80 proc. porażonych przeżywa, a 20 proc. umiera.

- Skutki rażenia piorunem zanalizowało tylko kilku specjalistów - mówiła Gourbière.

Większość ofiar została uderzona w momencie przebywania w trakcie burzy na otwartej przestrzeni lub w tracie pływania. Zagrożeniem są również trzymane w rękach metalowe przedmioty: kije golfowe, wędki, widły, parasole.

Aby uniknąć porażenia, najlepiej szukać schronienia w trakcie burzy. Najlepszymi miejscami są: zamknięte budynki, samochody i autobusy. Jednak należy pamiętać także o niedotykaniu metalu. Choć i to nie daje nam gwarancji uniknięcia spotkania z błyskawicą. Stojąc w pobliżu wysokich budynków, słupów, drzew, jesteśmy narażeni na uderzenie wtórne.

O TYM JAK NALEŻY ZACHOWAĆ SIĘ W CZASIE BURZY PRZECZYTASZ TUTAJ

Długofalowe skutki

Skutki rażenia piorunem są bardzo różne, wymagają dogłębnej analizy i opieki lekarskiej. Część z nich nie jest widoczna od razu. "Uaktywniają się" one po jakimś czasie. Niektóre osoby zapadają w śpiączkę i umierają w wyniku przyczyn wtórnych.

Dr Gourbière w swoich badaniach wyselekcjonowała najczęściej spotykane skutki porażenia piorunem. Do najważniejszych, powodujących w efekcie śmierć, należy m.in. odcięcie dopływu tlenu do pnia mózgu, czy zatrzymanie akcji serca.

80 proc. ludzi, którzy przeżyli uderzenie, zmaga się m.in. z problemami układu krążeniowego i oddechowego: zaburzeniami rytmu serca, skokami ciśnienia, obrzękiem płuc. Lekarze odnotowują również liczne zaburzenia neurologiczne: utratę przytomności, amnezję, paraliż kończyn, zaburzenia snu, zaburzenia pamięci, zespół stresu pourazowego.

Autor: PW/rp,map / Źródło: NASA, The Washington Post, DailyCognition, AccuWeather

Pozostałe wiadomości

W kolejnych dniach nad Polską przepływać będą ciepłe masy powietrza, które jednak nie wszędzie przyniosą spokojne, pogodne niebo. Na początku tygodnia miejscami może zagrzmieć, spodziewane są także opady deszczu. Bliżej Wielkanocy temperatura skoczy do góry - w całej Polsce termometry pokażą co najmniej 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni

Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Tej nocy na terenie pięciu województw należy spodziewać się dość mocnych spadków temperatury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami. Sprawdź, gdzie spodziewać się tego zagrożenia.

Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 13.04. Noc będzie przeważnie pogodna, z niewielkim zachmurzeniem i lokalnymi mgłami. Również niedzielny poranek przywita nas pogodnym niebem, w ciągu dnia możemy spodziewać się jednak wzrostu zachmurzenia.

Pogoda na jutro - niedziela 13.04. W nocy mogą snuć się mgły i zamglenia

Pogoda na jutro - niedziela 13.04. W nocy mogą snuć się mgły i zamglenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Pogoda na Wielkanoc 2025. W świetle najnowszych prognoz tuż przed świętami temperatura sięgnie miejscami aż 25-26 stopni Celsjusza. Gorąca aura nie potrwa długo, bo już w Wielki Piątek nad Polską ma przejść deszczonośny układ niżowy. Poza opadami przyniesie on także burze. - Będzie kształtować pogodę od Wielkiego Piątku do lanego poniedziałku - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl.

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".

"W górach wciąż trwa zima"

"W górach wciąż trwa zima"

Źródło:
PAP, TPN

W sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

Dziś obchodzi swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Dziś obchodzi swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Jak sugerują nowe badania naukowców z amerykańskiej Yale School of Medicine, świeże skaleczenie na skórze, które mamy podczas pierwszego próbowania nowego jedzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Eksperyment na razie przeprowadzono na myszach, są potrzebne kolejne analizy.

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Źródło:
ScienceAlert, Yale School of Medicine

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima powróciła do wschodniej Polski. Po nocnych opadach śniegu w piątkowy poranek miejscami wciąż było biało. Materiały pokazujące to jak się zabieliło, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Sezon alergiczny może stawać się coraz dłuższy. Jest to związane z postępującymi zmianami klimatu - wydłużony okres wegetacyjny roślin oznacza zwiększoną ekspozycję na czynniki drażniące układ odpornościowy. Wyższe temperatury mogą także wpływać na stężenie pyłków produkowanych przez rośliny.

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Źródło:
Discover Magazine, AAFA

Przed nami spory skok temperatury, co nie pozostanie bez wpływu na naszą kondycję psychofizyczną. Jak wyjaśnił biometeorolog IMGW Grzegorz Kaliński, w cieplejszym powietrzu znajdzie się mniej tlenu, co może powodować m. in. uczucie senności. Istnieją jednak sposoby na walkę z negatywnymi skutkami ocieplenia.

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

W weekend warto spojrzeć w niebo, bo zalśni na nim Różowy Księżyc. Przed nami pierwsza wiosenna pełnia tego roku. Inne nazwy tego zjawiska to Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna i Pełnia Rybna.

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Światło księżycowe może mieć wpływ na ryzyko zaatakowania pływaków przez rekina - do takiego wniosku doszedł doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrzał się incydentom z udziałem rekina foremkowego, który zamieszkuje głębiny oceanów.

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Źródło:
CNN, Hawaii News Now

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP