W Angoli został odkryty nowy gatunek ptasznika. Pająk ma na grzbiecie zadziwiający róg.
Naukowcy odkryli w Angoli ptasznika (Ceratogyrus attonitifer sp. n.) z dziwną naroślą wyrastającą z jego grzbietu. Podobną narośl zauważali wcześniej u innych gatunków pająków, jednak u nich była ona skostniała. Narośl angolskiego pająka jest miękka i wydłużona. Specjaliści nie wiedzą, do czego służy.
Zadziwił naukowców
Niezwykła budowa ptasznika, należącego do grupy Ceratogyrus darlingi, zainspirowała naukowców do sformułowania jego nazwy gatunkowej - Ceratogyrus attonitifer sp. n. Attonitifer pochodzi z łacińskiego terminu "attonit", co oznacza "zdziwienie" lub "fascynację", a przyrostek "fer" nadaje się nosicielowi cechy. Nazwa odwołuje się do tego, jak zadziwieni pająkiem byli jego odkrywcy - John M. Midgley i Ian Engelbrecht. "Żaden inny pająk na świecie nie posiada podobnej narośli" - napisali autorzy publikacji, która ukazała się w periodyku "African Invertebrates".
Jego jad nie jest groźny dla ludzi
Rdzenni mieszkańcy terenów Angoli, gdzie odnaleziono pająka, nadali mu nazwę Chandachuly. Dostarczyli naukowcom cennych informacji o jego budowie ciała i sposobie życia. Pająk poluje na owady, a samice powiększają istniejące już nory, zamiast kopać własne. Jad ptasznika nie jest uznawany za groźny dla ludzi, a odnotowane przypadki śmierci ugryzienia przez pająka wynikają z powodu ograniczonego dostępu do opieki medycznej.
Naukowcy planują kolejne badania dotyczące ciekawych gatunków zwierząt w Angoli. Ich zdaniem nowo odkryty ptasznik to dopiero początek poszukiwań, gdyż fauna i flora tego afrykańskiego kraju nie jest jeszcze dokładnie zbadana.
Autor: dd/map / Źródło: sciencedaily.com, pensoft.net
Źródło zdjęcia głównego: Ian Enelbrecht, John M. Midgley (CC BY 4.0)