Wydawało się, że to tylko ciemne smugi na starożytnych egipskich mumiach. Dopiero w podczerwieni okazało się, że to tatuaże, w dodatku wyjątkowe. Brytyjscy naukowcy podzielili się niezwykłym odkryciem.
O tatuażach odkrytych na ramionach dwóch starożytnych egipskich mumii poinformowało w czwartek Muzeum Brytyjskie.
Podkreślono, że to najstarsze znane tatuaże figuratywne. Ten na ramieniu mężczyzny przedstawia dzikiego byka i arui grzywiastą (ssak z rodziny wołowatych, spokrewniony z owcą i kozą). Na mumii kobiety znaleziono natomiast motywy liniowe i w kształcie litery "S".
Tatuaże, które miały być widziane
W naturalnym świetle te antyczne dzieła sztuki tatuażu wyglądały jak ciemne smugi na mumiach. Dopiero zdjęcia w podczerwieni pozwoliły ustalić, z czym naprawdę mamy do czynienia. Odkrycia dokonali w ubiegłym roku naukowcy z Muzeum Brytyjskiego w Londynie i Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego.
- To rzuca zupełnie nowe światło na rolę tatuaży - powiedział agencji Reutera Daniel Antoine, kurator działu antropologii fizycznej w Muzeum Brytyjskim. Podkreślił, że ich lokalizacja - na ramieniu i barku - wskazuje na to, iż miały być widoczne, nie ukryte.
Badacze podejrzewają, że tatuaże kobiety mogły odzwierciedlać jej status, odwagę lub magiczną wiedzę, podczas gdy rysunki na ciele mężczyzny były prawdopodobnie symbolami jego męskości i siły.
Antoine dodał, że dzięki odkryciu historia tatuowania na terenie Afryki okazuje się o tysiąc lat dłuższa, niż dotychczas szacowano.
Odkrycie po stu latach
Obie mumie zostały wykopane 100 lat temu na terenie starożytnego miasta Gebelein, około 40 km na południe od dzisiejszego Luksoru. Pochodzą z lat 3351-3017 p.n.e., czyli z okresu predynastycznego, zanim kraj ten został zjednoczony przez pierwszego faraona.
Przed odkryciem archeolodzy wierzyli, że w Egipcie tatuowały się tylko kobiety, ponieważ ślady takich rysunków odnajdywano jedynie na figurkach przedstawiających starożytne Egipcjanki.
Raport z badań został opublikowany w czwartek w "Journal of Archaeological Science".
Oetzi nadal z rekordem
Rysunki znalezione na zmumifikowanych ciałach starożytnych Egipcjan są najstarszymi odkrytymi tatuażami figuratywnymi, ale nie najstarszymi w ogóle. W tym drugim przypadku rekord należy do geometrycznych wzorów na zmumifikowanym ciele człowieka żyjącego około 5300 lat temu. Nazwano go Oetzi, od nazwy doliny Oetztal w Południowym Tyrolu, gdzie jego szczątki zostały znalezione.
Zobacz cały materiał tutaj:
Autor: AP//rzw / Źródło: Reuters