El Niño, fenomen pogodowy napawający strachem mieszkańców wielu regionów świata, w tym roku powinien być łagodny na półkuli północnej - podali badacze amerykańskiego Climate Prediction Center w swojej cyklicznej prognozie. Postawili oni pod znakiem zapytania wystąpienie srogich zim w USA i suszy w Azji, za którymi mógłby stać El Niño.
Badacze amerykańskiego Climate Prediction Center spodziewają się, że trend pogodowy El Niño zimą na półkuli północnej pozostanie słaby. Dowodem na to jest zaobserwowane spowolnienie jego rozwoju.
Bez srogiej zimy w USA?
W swoim wydanym w czwartek oświadczeniu, naukowcy CPC podkreślili, że nie ma pewności, czy w pełni rozwinięty El Niño wyłoni się w najbliższym czasie, choć istnieje możliwość, że w ciągu kilku nadchodzących miesięcy przybierze na sile. Póki co jednak oznaki El Niño - i atmosferyczne, i oceaniczne - wykazują pewne spowolnienie. Trend w zachodniej Kanadzie i częściowo USA łagodzi zimę, a na południu Stanów sprawia, że jest mokro.
Zdaniem naukowców małe jest też prawdopodobieństwo wystąpienia suszy w Azji, która mogłaby skończyć się niedoborem podstawowych środków żywnościowych, takich jak trzcina cukrowa czy zboża. Azjaci są ich ważnymi producentami.
Łagodny
Jak sądzą badacze, ten rok będzie porównywalny z latami, podczas których El Niño miał wyjątkowo łagodny przebieg, czyli sezonami 2004-2005, 2006-2007.
Nie ma pewności jednak, do kiedy El Niño będzie aktywny. W poprzednim comiesięcznym raporcie CPC zakładano, że utrzyma się do lutego 2013 roku. W obliczu spowolnienia rozwoju trendu, badacze CPC nie zdecydowali sie na ponowną prognozę jego trwania.
W Polsce mokro
El Niño, fenomen pogodowy obserwowany na Pacyfiku, ma wpływ na pogodę na całej Ziemi. Jego zasadniczym przejawem jest intensywne nagrzewanie wód Wschodniego Pacyfiku. Prowadzi m.in. do chłodnych i śnieżnych zim w USA, bardzo gorących i prawie pozbawionych opadów miesięcy letnich w Europie i Ameryce Południowej oraz susz w Afryce. W Polsce El Niño objawia się w postaci bardzo wysokich opadów latem.
Autor: map/ŁUD / Źródło: Reuters