System nawigacji satelitarnej może posłużyć nie tylko do określania pozycji. Okazuje się, że sieć satelitów może się okazać użyteczna również w prognozowaniu pogody.
Na pomysł wykorzystywania GPS do prognozowania pogody wpadli naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Uniwersytetu RMIT w Melbourne. Jak tłumaczą, urządzenie GPS, korzysta z blisko 40 instrumentów, które mogą służyć do wygenerowania danych opisujących warunki pogodowe.
Wykorzystanie infrastruktury
Prognozowanie warunków atmosferycznych przez GPS nie byłoby możliwe bez wykorzystania szczególnej lokalizacji satelitów służących do nawigacji. Właśnie niskie usytuowanie na horyzoncie pozwala dostarczyć danych, które mogą być zastosowane w prognozowaniu pogody. Korzystna lokalizacja, blisko Ziemi, pozwala zebrać informacje bez zakłóceń i szybko przesłać je do urządzenia w samochodzie.
Naukowcy skorzystali również z rozbudowanej infrastruktury GPS, aby na bieżąco śledzić warunki pogodowe.
Według nich, wykorzystanie systemu nawigacji satelitarnej pozwoliło podawać prognozy pogody o takiej samej dokładności 10-godzin wcześniej w porównaniu do prognoz przygotowywanych bez danych z satelit GPS.
Skala globalna
Eksperci mają nadzieję, że GPS odegra większą rolę w monitorowaniu zmian klimatu oraz pozwoli skuteczniej informować o zagrożeniach z tym związanym. Według naukowców, to właśnie między innymi mała liczba naziemnych stacji meteorologicznych wpływa na niedoskonałość i nieprecyzyjność informacji pogodowych.
Od Departamentu Obrony do dróg
GPS (Global Positioning System) to jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską.
System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów krążących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu było do tej pory dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.
Autor: adsz/rs / Źródło: science daily