W najbliższych 16 dniach w Polsce będzie upalnie. To dlatego, że napłyną do nas afrykańskie masy powietrza. Słupki rtęci oscylować będą wokół 30 st. C. Jest jednak jedno i dość poważne "ale". To ciepło skutkować będzie gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi: burzami z gradem, a nawet trąbami powietrznymi.
Nadchodzący tydzień zapowiada się upalnie. Temperatura maksymalna sięgnie 30 st. C, a nawet o kilku kresek więcej. Już we wtorek w najcieplejszym miejscu kraju słupki powinny wskazać 32 st. C, tak samo będzie w piątek.
- Najcieplej ma być na południu kraju, najniższą natomiast temperaturę przewidujemy dla Wybrzeża i Pomorza, do 19-24 stopni - podkreśla Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.
Będzie niebezpiecznie
Tak wysokie wartości sprawią, że o spokoju w pogodzie mowy być nie może. O ile rano i przed południem będzie pogodnie i słonecznie, to popołudniami zaczną rozwijać się chmury burzowe, które przyniosą gwałtowne zjawiska atmosferyczne: ulewy, grad i silny wiatr, w porywach do 100 km/h.
- To zjawiska zupełnie normalne przy napływie gorących zwrotnikowych mas powietrza znad północnej Afryki i temperaturze maksymalnej powietrza do 30 st., 32 st. C - tłumaczy synoptyk.
Lekkie ochłodzenie po weekendzie
W drugim tygodniu, czyli od 24 czerwca, czeka nas lekkie ochłodzenie. - Będzie związane z napływem polarno-morskich mas powietrza znad Atlantyku - prognozuje Unton-Pyziołek.
Na północy kraju powinno zrobić się na prawdę chłodno, z temperaturą maksymalną na poziomie 15-18 st. C.
Do końca miesiąca znów upalnie
Odpoczynek od upałów i gwałtownych zmian pogody nie będzie długi. Potrwa do 26 czerwca. Potem temperatura znów zacznie rosnąć. W ostatni weekend czerwca sięgnie 33 kresek. Przy tak wysokich wartościach znów pojawią się intensywne burze z gradem, ulewami i rzadko, ale występującymi w Polsce trąbami powietrznymi.
- Pod silnie rozwijającymi się chmurami burzowymi możemy dostrzec niejeden zaczątek leja zwany w meteorologii tubą, z którego przy sprzyjających warunkach może powstać trąba powietrzna - zaznacza Unton-Pyziołek.
Autor: mm/rs / Źródło: TVN Meteo